Yurtdışından Satın Alınan Ürünler

Birçok yabancı elektronik ticaret sitesi COVID-19’dan etkilendiği bu günlerde yapılabilecek olası siparişlerde ne tür vergiler ödenir merak ediyorum.

Zamanında Amazon.com üzerinden en büyük boy samsonite bavul sipariş vermiştim. Muhtemelen, bir bira makinasi büyüklüğünde bir kutu geldi ofisime. Amazon çok temiz çalışıyor. Tahsili olası gümrük vergisi sipariş sırasında alınıyor. Ve eğer gümrük memuru söz konusu bedeli tahsil etmezse alınan tutar iade ediliyor.

TT’de makina işi çok dağılmadan yapmak adına makul bir çözüm gibi görünüyor. Aliexpress’teki bazı satıcılar olsun brouwland olsun bira yapma makinelerine ülkemize gönderiyor.

@CavcavAli’nin paylaştığı Makul bir fiyatla GF G30 satan yerden alınacak makina, vergiden muaf fiyatı üzerine ödenecek gümrük vergisi (%18 AB ülkelerinden gelen mallar için) ile oldukça avantajlı görünüyor.

Bu konuda forumda çeşitli siparişlerin bu şekilde ülke dışından sipariş verilip geldiğini biliyorum. Bu başlık altında bu tür deneyimlerin paylaşılmasının forumumuza değer katacağını düşünüyorum.

4 Beğeni

Sorulacak soru öncelikle yurtdışından bira makinası kargo ile tek parça/çalışır durumda evimize teslim edilebilir mi? olmalı. Kırık çıkık arızalı geldiğinde satıcı firmaya herhangi bir yaptirimimiz söz konusumudur ? Malum paypalda ülkemizde çalışmıyor, çok riskli bir durum sanki.

1 Beğeni

Kesinlikle haklısınız. Beni böyle cesaretlendiren faktörlerden biri paketleme kalitesi. Aşağıda bir kutu açılışı var. Adamın paketlemeye olan reaksiyonlarına göz atın derim :grinning:

https://www.youtube.com/watch?v=wPVxY60PW84

Böyle paketleniyorsa gelir sağ salim. Lakin hem stok yok, hem 900 Euro falan güncel fiyatı,:grin:

Güncel fiyat vergi dahil 840 EUR. Almanya’da bu şekilde stok bulabiliyorsunuz.

https://www.braupartner.de/Grainfather-Connect

İstanbul-İstanbul kargosunun hasar görme ihtimali daha yüksek bence… Avantajlı zamanında küçük ev aletlerini amazon.de den düzmüştüm. Amazon.com ise 15 dolara kadar geri kargoyu ödüyordu iade talebinde.

Tabi brauwland den amazon hizmeti beklemem fakat büyük bir darbe almadıkça sorun olacağını sanmıyorum. En son 6 ay önce ctx global adıyla yerli aracı sitelerden kargo vergi dahil satış yapan yurtdışı mağazalarından bir metreden uzun, 60 cm den kalın ve derin ürün aldım, 15 günde kutusu dahi çizilmeden geldi.

Tabi şans faktörü her zaman var, olursa ne olur un cevabını biri deneyimlemeden kimse veremez. Aynı şey bence yerli satıcılar için de geçerli, amazon hariç bütün bilindik satıcılardan tarafıma ikinci el veya sahte ürün yollandı (pazar açan satıcılar değil, bizzat “kurumsal” firmalar tarafından).

Uzun süre makina gelmezse ülkeye ben deneyebilirim :grinning:

@Pierre_riviere çok güzel ürünler alıp tecrübesini paylaşmıştı en son, özellikle ülkeye hiçbir zaman gelmeyecek ürünlerde denenebilir.

3 Beğeni

Çağrı’nin(@CavcavAli) verdiği sufleye ve işin bir parça içinde olan biri olmama istinaden bir iki bilgi paylaşayım. Benim ürünleri aldığım site paketleme konusunda oldukça iyiydi. Ürünleri gayet nizami ve darbelere karşı korunaklı olacak şekilde paketlemislerdi. Bunun yanında ürün boyutu büyüdükce zarar gorme olasılığının da genel olarak azaldığını söyleyebilirim. Oradan oraya atması zor oluyor, ironi değil cidden öyle. O konveyörlerin dili olsa da konuşsa :grin:

3 Beğeni

Sipariş verdiğiniz site sanırım https://www.brewuk.co.uk/ burasiydi. Burada bir grainfather var, galiba biraz kırpılmış versiyonu, İnternet tabanlı çalışıp çalışmadığını da anlayamadım. Fiyat uygun ama ürün gorseliyle , tanıtım videodaki cihazların kontrol panelleri birbirinden farklı. Saçma sapan bir döngü de kaldım :grin:

şüüyle bi site var fakat, bilememedim ürünler gelir mi gelmez mi , sertaç akarın sitesinde 6 mayaya kadar gümrük problem çıkarmıyor diye okudum, fiyat kargoyla abartı da çıkmıyor ama çok da ucuz değil, tekrar tekrar yıkanıp kullanılırsa alınır gibi

Siz maya bağış hattına 250 lira bağışlayın hocam , 18 adet maya yollariz :grin: yıka yıka kullan.

4 Beğeni

bağış yaptım da kurulum yapmayacağım için maya almadım, elimde hitit maltın ingiliz ale ve alman lager mayaları var skt yaklasiyor, malzemeler bitse de ilk tamtahilimi bir yapsam diye bekliyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Abi ürün hangi ürün bilemiyorum, benim aldığım üründe herhangi bir sıkıntı yoktu ama elin İngiliz’ine de çok şahane satıcıdir, namus timsalidir diye kefil olmak istemem. Bu arada muhtemelen fark etmişsindir abi ama ben satın alma sürecinde sonradan fark ettiğim icin paylaşayım. Avrupa merkezli Bi site olunca insanın ister istemez aklına euro geliyor ama bu adamlar İngiliz olmalarından mütevellit sterlin üzerinden yapıyorlar satışı.

1 Beğeni

Farkındayım ingilizler sterlin kullanır, heriflerin euroyla işi yok. Sattiklari Grainfafher bizim bildiklerimizden farklı, aynısı olsa sterlin de olsa fiyatı iyi. Sanırım internet ve bluetooth desteği yok cihazın.

1 Beğeni

Çok para hocam 6 mayaya 180 küsur lira. Siz ekipmanı tamamlayin maya kolay , yollarız.

2 Beğeni

kırpık olduğu nerde yazıyor. UK pazarında https://shop.grainfather.com/grainfather-connect.html fiyat 750 kayme.

Gönderdiğim linke baktinizmi video yu da izleyin. Panel farklı ve hiçbir yerde bluetooth bağlantısından bahsetmiyor.

1 Beğeni
  1. sayfa standart ürün gibi diyor.

Hocam kafa karıştıran da o zaten. Video daki panel uyduruk bir panel. Ürün açıklamasında da panel yenilendi falan yazıyor, bilemedim.

sağolun, cansınız iyi ki varsınız

Hocam bu GF G30’un ilk versiyonu daha mutemazi bir control panele sahip. Şu an yeni control box ı olan ürünler mevcut.

Açıklama da net:

Control Box for Heat & Power Control: For the ultimate brewing experience, use the Connect Control Box in conjunction with the Grainfather Community App. The control box has Bluetooth connection and so your mobile device can be used to control your unit remotely

Aşağıda ilk modeli

https://youtu.be/j7a2_IqpndA?t=38 görebilirsiniz.

David heath daha sonra daha güncel panele geçiyor ve yeni gelen modellerde bunun standart verildiğini ifade ediyor.

1 Beğeni