Yoğunluk ölçer ve bira kiti yardımı

Arkadaşlar merhabalar,

13 nisan tarihinde bira kitinin kurulumunu yaptım. Yoğunluk ölçerim olmadığından ilk yoğunluğunu alamadım. Kitimin ısısı 17-19 derecelerde gidip geldi. 4 günlük süreç zarfında hiç gaz çıkışı gözlemleyemedim. Kovayı yerinden kaldırmadan biraz sallama işlemi yaptım ve biraz gaz çıkışı olup tekrar durdu.

Bugün 17 nisan çarşamba tarihinde yoğunluk ölçer temin ettim. Ve hemen ölçüm yaptım. Bugün yaklaşık 1010 değerlerini gösteriyor. Fermantasyon bitmiş midir?

4 günde hicbir fermantasyon bitmez,olsa olsa etil alkol üretimi biter. En az 7-10 gün daha bekleyin. Cok erken su anda. Fermantasyonunuz gayet iyi gidiyor,sadece sizinti var midir diye bir kontrol edin madem gaz cikisi olmadiysa

Sızıntı olabilecek muhtemel yerler neresidir, ve nereden kaçtığını nasıl anlayabilirim

Kapagi guzelce bastirin her yerinden,tik diye ses geldiginden emin olun. Muslugu iyice sıktınız mı? Kapagin etrafini strecleyebilirsiniz en kotu ihtimalle

1.010 değeri hurafedir.
Her biranın bitmesi gereken bir son yoğunluk değeri vardır. Mesela Impreial Stout yapıyor olsaydınız (atıyorum) 1.020 değerinde bitmiş olması gerekeni 1.010 değerine kadar ömür boyu beklerdiniz.

Hava kilidi hurafedir
İçerideki gazı dışarı verip, dışarıdan gaz almamak üzere tasarlanmış bir araç ile herhangi bir ölçüm alamazsınız.

4-6 gün arası mayaların şekere alkole dönüştürmesi normal bir durumdur. Bu süreden sonra yapılan bekleme, asılı mayaların çökelmesi içindir ve gereklidir.

12 Likes

Musluğum gayet sıkı, kiti ilk kurarken özellikle kapağı çok iyi kapattım. Neden gaz çıkışı olmadığına aklım ermiyor.

Bu saatten sonra gaz çıkışı olur mu acaba

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

Gaz çıkışını gözlemleyemediğim için hava kilidinden yola çıkmamak adına yoğunluk ölçer sipariş etmiştim. Hava kilidine güvenmiyorum fakat içerideki havayı dışarıya tahliye ettiğini de göremiyorum.

1 Like

Yukarıda dediğim gibi, en yoğun aktivite 4-6 gündür. Sonrasında size fark ettirmeden çalışır.
Tecrübeme göre 7.nci günden itibaren üst üste aldığım 3 ölçüm hep sabit çıkıyor. Yani olayın ilk aşaması bitiyor. Ama asılı mayaların çökelmesini beklemek gerekli.

1 Like

Anladığım kadarıyla biramda hiçbir sorun yok edasıyla rahat rahat biramın olgunlaşmasını beklemeliyim

3 Likes

Biraz sabır:) Ben en az 2 hafta bekliyorum, hatta bazen 3 hafta beklediğim oluyor.

1 Like

Merhabalar ,
Ölçüm için ;
1-Kova musluğundan numune alırken hava kilidini çıkarıyoruz değilmi ?
(Öyle olması gerekiyor çünkü basınç eşitlemesi yapmak gerekli kilidi çıkarmadığımızda suyu içine alır.)
2-Çıkarılan hava kilidinden hava girekecek bu zararlı olmuyormu?
3-Pilsner kit + LME + 500 gr şeker (20 lt)
10 gün oldu ölçüm değerleri aşağıdaki resimdeki gibidir , Önümüzde ctesi 14 gün dolacak şişeleme yapabilirmiyim?
4-Kovada fazladan bekletmenin ne gibi artıları var mesela berraklığı arttırmı?
5-Berraklaştırıcı ürünler var çok fark ediyormu yani kullanmak iyimidir ?

ACEMİYİM daha mahzur görün lütfen teşekkürler…

1 Like

1)Hayir,kilidi cikarirken,oksijene maruz kalma olayi vardir. Az da olsa risk tasir.
2)Cevabi 1.soruda var,ekstra olarak iceri yabanci madde girisi de olabilir
3)3 gun arka arkaya yogunluk olcumu alin,eger degisme yoksa siselemek icin uygundur,daha zamani var
4)Evet,berrakliga katkisi olur
5)Berraklastiricinin elbette katkisi olacaktir. Benim kullandigim biralarda cok fazla etkisi oldu

2 Likes

Biraz önce kitimin kontrollerini yaptım. Ben odaya girip derecesine bakıp çıkıyordum. Bi gaz çıkışına denk gelmemiştim. Şimdi girip bir iki dakika seyir ettim. 1 dakika da 2 kez gaz çıkışı yapıyor. Derece 17’de gayet güzel çalışıyormuş.

Mutluluk içimi bürüdü sizinle de paylaşmak istedim :joy:

5 Likes

Teşekkür ederim. Ölçmeye devam edeceğim.

1 Like

4 günde fermantasyon biter. Olsa olsa etil alkol üretimi biter dediğiniz nedir? Fermantasyon tam olarak ne ki bu noktada? Kaç başlıktır takip ediyorum, yanlış bilgileri büyük bir eminlik ile paylaşıyorsunuz.

Bu yoruma da katılıyorum ancak arkadaşın yeni başlayan biri olduğunu ve kit yaptığını varsayabiliriz sanırım :slight_smile:

@Batuhansenyuz 1.010 değeri şişelemenin sınırında bir değer. Biraz daha bekleyip 1.005 değerini görünce şişeleyebilirsiniz. Bu noktada da şişeleyebilirsiniz ancak biranız biraz fazla gazlı olur. Ben gene 2 - 3 gün daha bekleyin derim.

2 Likes

Hava kilidini çıkartmak tamamıyla oksijene maruz bırakmaz. Karbondioksitin özkütlesi havadan ağır olduğu için biranın üzerini yorgan misali örter.

İki gün sabit ölçüm yeterlidir. Üç güne gerek yok.

Kit biralarda berraklaştırıcı kullanmanın hiç bir anlamı yok. Zaten o kit fabrikada mayşelenirken durultma ajanları da ekleniyor. Zamana bırakıp çöktürmek en temiz yöntem.

7 Likes

@Batuhansenyuz hava kilidinin fotoğrafını çekebilir misiniz?
Dibine kadar sokulmuştur ve dipten kaçak yapıyordur diye tahmin ediyorum.

Fotoğrafından öte şöyle bi video çektim, gaz çıkışı yoktu biraz hava kilidinin kapağına bastırdım ve kilidi biraz oynattım bu hale geldi. Normal midir acaba

Çok güzel çalışıyor ama tahmin ettiğim gibi çok içine sokmuşsunuz, conta kilit çapını tam kavrayamadığından kaçak yapıyordur.
Kilidi delik içinden 1 cm. kadar yukarı çıkarın yeterli olacaktır.

1 Like

Hani buna yanlis demek yerine,fermantasyon bitebilir,ama bira olmaz deseniz,ne olacak sanki? Hayir amaciniz beni duzeltmek mi sadece?
Yanlis bilgi mi? Burada ekmek veya yogurt fermantasyonundan bahsetmiyoruz. Bira fermantasyonu bu. Yani o kadar nokta atisi yapmaya kararlisiniz ki,imla hatalarima bile yanlis diyecek durumdasiniz. 4 gunde bitirin fermantasyonu,ben de hayranlikla izlerim. Her kosulun matematiksel hesabini,%100 gerceklikle hesaplarsaniz,belki. Nedir yani,1.010 son beklenen yogunluk,hadi aldik bitti desek tamam midir? Mayanin kendini temizlemesi gerekir,eger madem orasi yanlis ise. Buna da yanlis diyebilirsin :slight_smile:

Farki olmayacak midir? Olacaktir,1 ay suren durulmanin zamani azalacaktir. Cokelme hizlanacaktir.

Bunlari keske bana atifta bulunmak yerine,soruya cevap verdikten sonra,benim bilgilerime sunun surasi yanlis deseydiniz,bence yeterliydi. Anlasilan durmadan beni takip ediyorsunuz :slight_smile:

Fermantasyonun bittigini goz onune alirsak,icindeki cikan karbondioksitin neredeyse hepsi ciktigi icin bu da bir risk teskil eder. Önerilmez.

Burada tartisma yerine,bence öncelikle konuda sorulan sorulara cevap verseniz,sonrasinda da adminlere söyleyip,ya da soruya cevap verdikten sonra bu bu olaya katilmiyorum,ya da yanlis biliyorsaniz deseniz,forum acisindan daha iyi olacaktir,zira son söyledigim bilgileri bilimsel olarak da ispatladiktan sonra,orada gecen olay sadece konuda cok fazla yoruma sebebiyet verdi. :slight_smile: :slight_smile:

1 Like