Yerli Bira Kitleri

Merhaba arkadaşlar.
yerli firmaların kitlerini hiç denemedim tam tahıl yapıyorum. ama meraktan 1 tanesini denemeyi düşünüyorum zaman sıkıntım olduğu için. sizlerin önerileri hangisi olur.
aklıma gelen firmalar;
butikbira - vinomarket - kediköy - biraburada - biramarket

şu işinize yarayabilir ;

Öncelikle herkesin damak zevki farklı bunu belirtmek zorundayım. Benim naçizane tavsiyelerime gelince BB de Coopers mexican cervaza kiti şuan stokta diye biliyorum şiddetle tavsiye ediyorum en beğendiğim kit oldu ben kuru malt özü kullanarak us 05 maya ile kurmuştum. BB yine Muntons pilsner başlangıç setiyle gelen kit ilk biram olduğu için bunu ben mi yaptım diye düşünerek hoşuma gitmişti ama şuan aynı kiti şekerle kurdum idare eder seviyede ilkine göre pek sevmedim tetnang şerbetçi otu kullandım bu arada. Stokta olanlardan BM den gold pilsner kurdum pek beğenmedim. Şuan buğday kiti kovada onu merakla bekliyorum. Sırada kediköy ün London ale ile kriek vişne kitini denedikten sonra tt ye geçmeyi düşünüyorum. Bu arada fermantasyon sıcaklığı ve maya kalitesi gerçekten önemli 15 kit kadar kurulum yaptım bunu söyleyebilirim size. Artık eskisi kadar çeşitli kitler yok deneyerek damak zevkinize uygun olanı bulacaksınız diye düşünüyorum.

Hangi buğday kitini kurdunuz? Mayaların agresif çalışıp hayli köpürdüğünü ve dışarı taşma eğiliminde olduklarını okumuştum da.

Ben Kediköy Prag kitini kurdum (kit ile gelen maya ve 1kg şeker ile) Renk, berraklık konusunda tatmin edici, gazlanma eh işte. Zaman geçtikçe, şişede bir ayını tamamladıktan sonra tadı daha iyi oldu, başlarda pek beğenmedim açıkçası. Ama bunun sebebi muhtemelen mayalanma sıcaklıklarını düşürememem. Bir daha kurar mıyım sanmıyorum ama denenebilir.

Biraburada ipa kit kurdum baya lezzetli tavsiye ederim :slight_smile:

2 Beğeni

Bende artık ya biraburada dan alacam yada butikbiranin yaptıklarından sonrasında burada belirtirim deneyimi

1 Beğeni

şerbetçi otunun vermiş olduğu aromayı kıyaslayabileceğiniz bir ticari bira var mı ? Biraz daha mosaic ipa gibi yapmak istiyorum ama gramaj konusunda fikir sahibi değilim

Biramarket sarışın, kordon ve vinomarket october weiss denedim, hiçbirini içemedim, döktüm. Bence muntons kalitesine ulaşmak için cok daha tecrübe gerekiyor.

1 Beğeni

BM nin kashmir kitini kurdum hortum ile iki parçalı hava kilidi kullandım hiç köpürme taşma yaşamadım ama 22 lt kurdum ben. Hala kovada şuan sıcaklık 22 24 arası ama genelde 23 de sabit kaldı

1 Beğeni

WhatsApp Image 2020-10-20 at 21.49.26|375x500

kashmir şu ana kadar kurdugum en güzel kit yabancılar dahil.

3 Beğeni

Brewferm kriek bi kurun ,şişede 9 aydan önce de açmayın

brewferm’in abdij diablo oid bruin’ini kurdum. Hatta abdij ve diablodan hala duran şişeler var 1 yılı geçti şişeleyeli. Arada içiyorum farklı kitler ama bana pek uymuyorlar.

1 Beğeni

Hep merak ettiğim bir kitti, fırsat olmadı… Piyasada artık yok zaten sanırım.

Keşke Kriek’i iyi bilen birisi, Kediköy Kriek kurup bir kıyaslama yapsa…

1 Beğeni

Bu arada bugün Kediköy’den eposta geldi, kitlerle gelen mayalar Safale mayalarıymış.

edit: Belgian Kit’lerini almıştım, sordum ve T-58 ile geldiğini öğrendim. Kriek, Sierra ve Dublin kitleri US-05 ile geliyormuş. Merak edenler varsa paylaşmış olayım.

1 Beğeni

Kriek içtiğim en güzel kit birası hatta bir çok tt nşn bile önünde bence

Kedi köy den bende kriek aldım. Kuralı 10 gün oluyor… Elde olmayan sebeplerden dolayı pek sıcaklığa dikkat edemedim ama meyveli bira olduğu için içim biraz rahat. Max 27 leri görmüştü son zamanlarda ise 25 lerde geziniyor… Firma ile görüştüm us-05 ile göndermişler. Aslında Belçika mayası ile olsaydı elbette daha iyi olurdu ancak mayaların temin durumu malum us-05 de iş görür maya zaten. Firma bu kit için 1,5 sene uğraşmış özenmişler yani bakalım umarım bende beğenirim. 500gr normal 500gr dekstroz şeker ile kurmuştum. Og. 1044

5 Beğeni

Kedköy lafı geçince bir siteye bakayım dedim, tam tahıl paketleri yapmışlar. Tek tek alımdan daha uygun görünüyor. Maltları kiloyla alıp stoklu (:smiley: ) çalışmayanlar için alternatif olabilir ;

1 Beğeni

Benim de dikkatimi çekti. Maya hariç fiyatlar ama yine de kötü değil. 140 gram cascade olan paket 100 küsür liraydı.

2 Beğeni