Yeni başlayan bizlere yardım

Merhaba,
Ben bira kiti ile 2 pilsner, 1 ipa, 2 seferde stout yaptm fakat artık tahılla bira yaparak daha aromatik biralar yapmak istiyorum ama nereden başlayacağım bu konuda yardıma ihtiyacım var.
Beni ve benim gibi yeni arkadaşlara yardımcı olacak ve yönlendirecek arkadaşları bekliyorum

2 Likes
Ekşi koku ve tat nedeni?
Bu küf ile ne yapacağım?
Hava kilidi hakkında

Öncelikle, kit yapımından bir aşama önceden başlayacağınız için bir iki malzeme ihtiyacınız olacak.

1. Maltı kırmak için değirmen ya da kıyma makinesi türünden bir aletiniz var mı (gerçi en son kıyma makinesinin su koyverdiğini de okuduk ama olsun, malt kırmak için kıyma makinesi de kullanan vardı)?
  2. Mayşemele için bir kaba ihtiyacınız var. Bu alüminyum ya da çelik bir tencere de olabilir, ısıya dayanıklı bir termos da. İlk aşamada hacim o kadar da önemli değil; çünkü, mesela, 5 litrelik bir parti deneyerek de başlayabilirsiniz.
  3. Elde ettiğiniz mayşeyi kaynatmak için de bir kap ihtiyacınız olacak. (Tercih edeceğiniz yönteme göre, pek çoğumuzun yaptığı gibi yapıp 2. ve 3. adımları aynı kapla gerçekleştirebilrsiniz.)
  4. Termometre. Kendi deneyimlerime bakarak alkollü analog termometrelerin en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

Elinizde hangi malzemeler olduğunu yazın, devamında da elimizden geldiğince destek oluruz.

6 Likes

Bu işin en zorlu tarafı bence malt kırma :grin: Kıyma makinası felan bir yere kadar bu işi yapacaksanız bir değirmen şart. Gerisi daha kolay zaten yukarıda @BoBo yazmış. Başlangıç olarak alüminyum tencere bence kâfi hem ucuz hem baktınız işi ilerleteceksiniz çelik de alırsınız. 10 litre kadar hacimli deneme yapabilirsiniz. Tencereyi büyük alın ama 30 litre olanı 50 lira 20 litre olanı 40 lira yani arada pek fiyat farkı yok, olmuşken büyük olsun. Gerisi ot çöp zaten :wink: şerbetçiotu arpa çöpü :+1:

1 Like

Torbada mayşeleme yapılacağını var sayarak torbayı da ben ekleyeyim… Herkesin kendi torba sistemi var, benimki pamuklu kumaştan tencereye sığacak ve maltın içinde rahatça hareket etmesine izin verecek kadar geniş bir torba. Perdelik tül kumaş kullanan da var, kullan at yapan da, benim gibi kaynatıp kaynatıp kullanan da. Hazır isterseniz fermantasyon market satıyor, torbaar iki adet geliyor ama boyutları küçük. İkisini birleştirip tek torba yapabilirsiniz.

2 Likes

Ben mesela, perdeciden tül alıp kullanıyorum.
Ama böyle bir mesaj yazıp ortadan kaybolarak olmaz bu iş, onu da demiş olayım.

3 Likes

Arkadaşlar anladığım kadarıyla kırma makinesi cok onemli, onun icin arastırmalara başladm, peki başlangıc icin çelik kazanda 5 litreye ne kadar tahıl türü kırmak gerek

4 kg malt kirmam 15 dk’mi aliyor. Takiyorum matkabi… Mis :smile:

Tuğra çelik olan makinami? @erenemre

Bir video atsanda görsek matkapla nasıl yaptığını

@BlackRoad evet tuğra çelik.
@Mmdhpan birkaç hafta sonra ancak yaparım yaparım yeni partiyi. o zaman atarım.

Merhaba, Öncelikle size bol bol okumanızı tavsiye ediyorum. tam tahıl yapabilmek için aksiyondan önce teori bilgisi de “bence” çok önemli.

• Maltları öğrenmelisiniz. Ana Maltlar, fırınlanmış, kristal. Ne işe yararlar, ne oranlada katılırlar, ne gibi tatlar veririler.
  • Bira çeşitlerine bakmalısınız. Ale ve Lager farkı, pilsner, belçika, buğday, saison… tatları, farkları nelerdir
  • Mayalara bakmanız lazım: Ale, lager. Ester üreten, sek mayalayan, Saison mayalar, belçika mayaları vb. Çalışma sıcaklıkları, özellikleri, aromaları…
  • Mutlaka reçete okumayı öğrenmeniz gerekir. IBU,ABV vb nedir? Mayşeleme, Sparge
  • Şerbetçiotu çeşitleri, karakteristikleri, hangi bira gruplarında hangi otlar kullanılır genellikle…
  • Tam tahıl yöntemleri: Herms, Tencere, BIAB, ısıtma…

bundan sonra daha detaylara girilebilir.
Bu başlık kullanılarak bunlara katkılar yaparız zamanlar amcak şunu ekleyeyim. Bu iş bir derya. Ben şahsen neredeyse Almanca’yı sökmek üzereyim:)
Size tavsiyem elinizde malzemeleri bizimle paylaşın… Onun üzerinden devam edelim. herkes fikrini paylaşsın.
Elinizde malzeme yoksa da kafanızdaki birayı anlatın, ona uygun birşeyler çıkarmaya çalışalım…

4 Likes

Kafamdaki bira şu aralar sadece grolsch üstad. Takım taklavat tamam sayılır. 5/6 çeşit malt (pilsner,pale ale,Münih1,carapils, melanoidin) 3 çeşit şerbetçiotu mevcut. (Perle,Magnum,saaz). Yazdığını gördüm üstad kafandaki birayı yaz tarifi bende anladım ben onu , bekliyorum. Bana grolsch yapalım ne olur lütfen :joy::rofl:

1 Like

Merhaba
Cok acıklayıcı bir cevap olmus tesekkur ederim. Ben sadece kitten bira yapan biri olarak artık tahıldan yapmak istiyorum. Hedefimde BLANC birasını yapmak, bu konuda yönlendirirseniz memnun olurum.

Önce bir kaç tane Pilsner ve Pale ale yapmanızı öneririm. Ondan sonra zaten siz de yolunuzu bulursunuz…

Ben hep kit yaptigim icin tahil konusunda hic bilgim yok pilsner bile yapmayi bilmiorm

Merhabalar…
6 defa kit yapımı sonrasında tam tahıl yapmayi düşünüyorum…
Biraz okuma yaptım… bu başlığı görünce yazayım dedim.
Her şeyden önce ekipman için sorum olacak…
Kit yaptığım için elimde yalnızca kit malzemeleri bulunuyor…
Acikcasi tam tahildan 5 litre yapmak istemiyorum. O sebeple gerekli ekipmanı edinecegim…
Eksigim varsa eklerseniz sevinirim…
20 veya 22 litre alüminyum tencere almayı düşünüyorum.
İkincis bulgur değirmeni(maliyeti az?)
Bir de malt torbasına ihtiyacim var gibi temel ekipman olarak. Bunları topluca Uygun edinebilecgim bir yer var mı? (Yoksa Googleladım:)
Sizin onereceginz bir şey var mı ?
Son olarak YouTube da bir videoda mayseleme için cold boxa (arabalarda kullanılan)aalıyordu ? Daha yayvan olduğu için faydasını gördügunu soylemis… gerek var mı böyle bir şeye?
Acemi olduğum için terimlerde hata olabilir…affola…:slight_smile:
Selamlar

3 Likes

Yazdıklarınıza göre kendimce küçük bir katkıda bulunayım. Başlangıç için 20-22 litreden ziyade en az 25 litrelik bir kazan tavsiye ederim. Tabii ki meblağı çok yüksek tutmadan soğutma kapasitesini de düşünerek 30x30 cm bir kazanla başlayın derim.

3 Likes

20 - 22 litrelik aliminyum tencere kullanabilirsiniz. İlk başta bir yarım saat kadar suyla doldurup kaynattıktan sonra koyu renkli bir tabaka oluşacak içinde, o tabaka olduğu gibi kalsın. @ers üstadımız alüminyum tencere kullanıyor, o da bilgi verecektir.

Ben değirmenimi Gittigidiyor’dan almıştım. Hububat değirmeni olarak geçiyordu. ancak şimdi baktım, fiyatlar inanılmaz artmış ve benim aldığım fiyatın üç katına fırlamış. Benim aldığım şuydu:

https://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/bugday-arpa-ve-hububat-ogutme-makinesi-398224381

Yanlış bilmiyorsam Zafer Doğan da değirmen satıyor, ona da bakın, daha hesaplı olabilir. Facebook’ta sayfası var ya da ficibira.com adresindeki sitedeki de onun imalatı.

Malt torbası için hiç gerek yok uğraşmaya, ben herhangi bir perdeciden aldığım tülü kullanıyorum. Geçen hafta sonu kabaca 3 x 3 metre ebadındaki parçayı 15 TL’ye aldım. Pazarlık gücünü varsa ve büyük şehirlerin pahalı semtlerinden birinde oturmuyorsanız daha da ucuza bulursunuz.

EK: Eğer imkanınız varsa ve devam edecek gibi hissediyorsanız daha büyük bir kazan mantıklı olur. Ayrıca, çelik de tercih edebilirsiniz.

5 Likes

@BoBo bilgi vereceğimi buyurmuş, karşı çıkacak halim yok. Şaka bir yana, evet, aluminyum tencere kullanıyorum. Tencereyi başlarda, uygun bir zaman/fırsatta çelik ile değiştirme düşüncesiyle satın almıştım ama performansını görünce buna ihtiyaç olmadığını düşünmeye başladım ve hala aluminyum kullanıyorum. Aynen Bobo’nun anlattığı gibi, ağzına kadar suyla doldurup yarım saat kadar kaynatırsanız, iç tarafta daha koyu renkli bir pasif oksit tabaka oluşacaktır. Bu, metalik herhangi birşeyin biranıza geçmesini tamamen ve kesinlikle önlüyor. Temizlik sırasında aşındırıcı şeyler kullanıp bu tabakaya zarar vermediğiniz sürece olduğu gibi kullanabilirsiniz. Eğer pasif oksit tabakası bir nedenle zarar görürse de tek yapmanız gereken ağzına kadar suyla doldurup yarım saat kadar kaynatma işini tekrarlayarak tabakanın tekrar oluşmasını sağlamak. Akılalmaz ucuzluğu yanında çeliğe oranla çok daha hafif olması, ve özellikle yine çeliğe oranla ısıyı çok daha verimli iletmesi de var. Bu ikinci unsurun, mayşelemeyi de aynı kazanda yapan biz BIAB’cılar için, mayşe suyu ısısında hızlı kayıp anlamına da geleceğini düşünebilir ve haklı olursunuz ama, kazanı battaniyeyle sarmak bu durumu tamamen tersine çeviriyor.
Tül kullanma konusunda da Bobo’ya katılıyorum. Torba yapmak/yaptırmak bir seçenek tabii ama tül bohça hem ucuz ve kolay bulunabilir malzeme demek, hem de son derece pratik.

4 Likes

Bu arada, yüksek sıcaklık altında hafifçe yamulan tüller beni biraz endişelendiriyor ama pek takılmamaya gayret ettim şimdiye dek.