Winehouse Cabernet Sauvignon & Merlot - Bordeaux şarap kiti

Vinomarket aracılığıyla sahip olduğum Şarap kiti’nin kurulumunu kovam boşalınca gerçekleştirdim.

Set tam anlamıyla herşeyin içinde olduğu şekilde hazırlanmış.

Kurulumu da oldukça basit.

Ağzı kapaklı şekilde torbada gelen üzüm suyunu kovaya aldım. (Torba oldukça sağlam, kendisinden kamp duşu yapmayı planlıyorum.)

Kabaca döküldüğünde net 6 litre özüt şekinde üzüm suyu geldi.

Torbanın içine su koyup kapağını kapatıp güzelce çalkalayarak içerideki tüm özütü alıp üzerini normal su ile 23 litreye tamamladım.

Bu haliyle bir ölçüm alayım dedim, sonuç 1092 idi.

Maya besinini ekleyip 30-40 saniye güzelce karıştırdım.

Sonrasında meşe cipsi poşetini açıp kovanın içine ekledim. Puro gibi bir kokusu vardı, ağaçların kokusu çok hoşuma gitti.

Bunları da sıvıya daha hızlı karışmaları için güzelce karıştırdım.

Ve son olarak mayayı serperek 20 derecede fermantasyona aldım.

Hayırlısı olsun diyerek 2 hafta beklemeye başlıyoruz. :wine_glass:

17 Likes
Sohbet Muhabbet

Aldıracaksınız bana illa bu şarap kitlerinden sonucunu merakla bekliyorum bende :+1:

1 Like

Valla sonucu bende merakla beklemekteyim.
Güzel olursa hemen ardından beyaz da yapacağım.

Aynen.beklemedeyim…

1 Like

Ben bu kiti yaptım ve durultma işlemlerini de uygulayıp 10 gün sonra aktarıp ertesi gün şişeledim. Bu kadar kısa sürede ilk tadımdaki izlenimim gayet olumluydu. İlginç bir şekilde ilk içimi oldukça yumuşaktı, baskın alkol hissedilmeden rahat bir içim sunuyordu. Gövdesi yeterli idi ancak uzun süre kalan bir aroması ve kokusu o aşamada yoktu. Bir süre geçtiğinde daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu haliyle 40 tl lik şaraplar seviyesinde denilebilir.

5 Likes

Kurulumunuzda fermantasyon ne zaman başlamıştı acaba?
Isıyı 23.5a kadar çıkarttığım halde kurulumun 2. günü geçip giderken, kilitte en ufak bir hareket yok…
Üstelik strafor kutu içinde olduğu halde, ısı takviyesini bırakınca soğuma eğilimi gösteriyor. Bu durumla ilgili bira mayalama deneyimlerimden yola çıkarsam, kova içinde mayanın çalışmadığı anlamına geliyor. Mayalama anında ısı hep yükselme eğiliminde oluyor…

Yine beni bulmamıştır inşallah…

Hocam akşam kurmuştum sabah işe giderken hareket başlamıştı. Kova ısısı 23-24 dereceydi.

Kapak tam kapanmamış ve/veya bir yerden sızıntı oluyordur. Kapağı aralayıp bakın, eğer yüzeyde köpürme varsa fermantasyon başlamıştır.

Fermantasyon sırasında her zaman ısınma eğilimi göstermez. Fermantasyon ekzotermiktir, dışarı ısı verir, doğru. Ancak bu çıkan ısı, ortam sıcaklığını dengeleyebilecek ve üzerine kadar çıkamayacak durumdaysa ya da fermantasyon ortamı ile ortam sıcaklığı arasında dramatik bir fark varsa ısı düşüşü gözlenebilir.

Gönderilen mayaların çalışmama gibi bir ihtimali yok denecek kadar az. Böyle bir şey olmuş da sizi bulmuşsa cidden bir kurşun döktürün diyeceğim.

Bu arada bu şarap kiti kit ancak şarabın olgunlaşması kit de olsa üzüm de olsa aynıdır. TAM bir şarap olması minimum 6 ay. Beklentilerinizi ona göre ayarlayıp tadın :slight_smile:

1 Like

Beklemekten yana sorun yok, sonucunda daha lezzetli hale gelecekse 6 ay çok rahat beklerim.

Fermantasyon ortamı ile ortam sıcaklığı arasında fark yok çünkü kovam hep strafor köpük içinde. Dondurulmuş su ile kolayca soğutup, sıcak su torbası ile de kolayca ısıtabiliyorum. Isı ölçümlerini sıvının içinden alıyorum. Hava kaçağına karşı da kapak etrafını streçledim. Yani her adım bilgi dahilinde atılmış ve yorumlar bu adımlara rağmen yaşanan olumsuzluklara göre yazılmıştır.

Dün akşam ısıyı 22,5’dan 24’e çıkarttım. Bu 3. günün sabahında baktığımda hala fokurtu yoktu ama “en azından” kova içinden atmosfere doğru hafifte olsa bir basınçlanma başlamış gibi bir görüntü vardı, akşam gittiğimde bir iki fokurtu görsem de her şey yolunda diye rahatlasam. Sorunsuz çalıştığına inandırsın da varsın hava kaçırdığı için fokurdamasın, hiç önemli değil. Sanırım ben bu arkadaşı 2 değil de 3 hafta sonra aktaracağım, göreceğiz bakalım.

2 Likes

Güncellemeyi unuttum.
Dün akşam eve gittiğimde ağır biçimde kilidin fokurtusu görüldü. Bugünde ağır ağır atmaya devam etmekte.
Her şey yolunda şimdilik.

1 Like

Durum güncellemesi;
Keyfi oldukça yerinde. Muhtemelen mayalar geç uyandı, dediğim gibi kuduruk anlarda olduğu için ısı yukarı yönde artış eğilimi gösteriyor, buz takviyeleriyle bastırmaya uğraşıyorum.

2 Likes

Fena kitler degil ben bu yil moserasyonu yapilmis sıkılmış taze üzüm suyu buldugum icin kit yapmadim. Bu kitlerde en az 3 kere aktarma yapmaniz gerekir ki tortusuz temiz bir sarabiniz olsun. Ayrica en az kovada 2 ay bekleme suresi.

Katılıyorum, kit içeriğinde 14 günde durultma yapıp şişeleme öneriliyor ama bence durultma yapılsa bile bir kaç ay kovada tutup ayda bir aktarım yapıldıktan sonra şişelenmeli.

@Dento35ksk @FAtE
Ooo bu yorumlar beni planlamadan tamamen şaşırtacak yönde duruyorlar.
Öncelikle fermantasyon hala devam ettiği için zaten 2. hafta aktarım yapmayıp biterse 3. hafta yapmayı planlıyordum.
Aktarım sonrasında da gerekli işlemleri yapıp 3 hafta daha bekleyip şişelemeyi düşünüyordum.

Bu şekil yapmayayım mı?
Tam önerileriniz ne şekilde olur?

Ilk aktarimi en az 3 hafta sonra yapin bana kalsa 1 ay beklerdim aktarimla birlikte potasyum metabisulfit ve potasyum sorbat katilarak kovada 2 hafta daha sonra altarim. Daha sonra berraklastirici seti kullanarak kovada 1 hafta daha ve aktarip siseleme.

Ayrica fermantasyon sıcaklığını 25 ile 28 derece arasında tutmanizi oneririm birada ne kadar meyvemsi tatlar istemiyorsak sarapta da tam tersi meyvemsi tatlar olusmasini bekliyoruz

E bu kitlikten çıktı, bildiğiniz standart üretime döndü yahu. :slight_smile:

Aslında PMS yerine kitte de fermstop var aynı şey esasında. Ben kitteki açıklamalara göre yaptım ve şişeledim. Kötü mü hayır, bulanık mı değil. Ama tortu tamamen gitmedi. Kendi üzümden yaptıgım şarabımı 6 ay bekletip defalarca aktardım. Berrak ve sıfır tortu var.

Bunda zaten fermstop yaparken bir aktarım yapacaksıniz durultma uygularkende birdaha aktaracaksınız bence uzerine en az 1 ay daa bekleyip birdaha aktarıp ertesi gün siseleyin

Bunda aktarma yapın, fermstopla delice çalkalayın, sonra durultma ajanlarını koyup hafifçe karıştırıp 10 gün daha bekletin sonra şişeleyin deniyor.

Ben en iyisi 1 veya 2 hafta fermantasyonun bitip iyice çökmesini bekleyeyim.
Sonra yazdığı gibi uygulamaları yapıp 10 gün yerine 20-25 gün bekleyeyim
Sonra belki tekrar bir aktarım daha yapıp 2-3 haftada onu bekleyip şişeleyeyim?

Dogru fermstop ile durultmayi ayni anda yaptiriyordu. Dediginiz gibi de olut ne kadar beklenir aktarma olursa o kadar faydalı olacaktır. Tortu kalsa bile ki şişede oluşacaktır ama rahatsız edecek bir tortu ve bulanıklık olmaz diye dusunuyorum o şekilde yaparsanız.