White Claw Hard Seltzer

Ne malt var ne şerbetçiotu, meyve aromalı %5 alkollü bir içecek, Amerika kıtasında popüler olmaya başlamış. Var mı deneyen?

16 gün önce OG 1054 olan, Gürcistan’dan aldığım armut suyuna bir miktar su ilave ederek, OG 1040’a düşürdüm.

Şekerli gıdalardan elde edilecek basit bir ürün olduğu düşüncesi ile nasıl bir ürün çıkacağından emin olamadığım İçin, elimdeki kitlerden kalmış olan S33 ile mayaladım. Maya çalışmış ve bu gün baktığımda, FG 1004’e düştüğünü (%4,75 ABV) gördüm.

Alışageldiğimiz gazlanmamış bira tadından uzak bir şey olduğunu gördüm.

Soda Stream’ın büyük kabına dolum yaptım.

verdim gazı, verdim gazı…

Şaka bir tarafa, gazlanmayı gösterir herhangi bir bilgi olmadığı için, üç defa gazladım ve her defasında bir yudum alarak, gazlanmayı anlamaya çalıştım.
Orjinal tarifindeki gibi Soda Stream ile gazlanmayı konusunda herhangi bir tecrübe olmamasından kaynaklı olarak şişeyi ters çevirdim ve gazın daha fazla penetre olmasını beklemeye başladım.

Şişe içerisinde yoğun bir gaz hareketi de var.
İlerleyen zaman nasıl bir sonuç çıkar şimdiden söylemek hata olur ama şeker yoğun bir sıvıyı bira mayası ile mayalasanız da, aroma ve lezzet olarak şimdiden belli ki hiç alakası olmayacak, yanından geçemeyecek.

Alkolü bu sıvı için (benim becerebildiğim ölçüde) farklı kayda değer bir tecrübe olursa paylaşmaya devam ederim.

Selamlar
:beer::beer::beer:

6 Beğeni

Cyser deniyor galiba buna

1 Beğeni

Evet,
Sadece şeker ve meyveden yapılan alkollü bir içecek olarak tarif etmek daha doğru olacak.

Bir nevi cider işte😉

1 Beğeni

Hard Seltzer i bugün şişeledim.
1045 OG ile kovaya girdi. Maya besini olması için wittbier ın kova dibinin bir kısmına kaynar su döktüm. 3.200 gr şeker ile toplamda 26 litre olacak şekilde kurulum yapmıştım. Kalan dip tortusunu da yıkadıktan sonra maya okarak kullandım. İçinde vahşi bir şeyler oldu mu bilmiyorum ama 990 yakın FG ile fernantasyon bitti. 3 e bölüp Migros tan aldığım nar, dut ve kiraz sularını karıştırarak 12 litresini kırmızı meyveler, 8.5 littesini ananas aromalı meyveli içecekle, kalan 8.5 litresini de pazardan aldığım mandalinaların suyunu sıkarak şişeledim.
Bakalım hangisi daha güzel olacak? Ya da bakalım olacak mı :slight_smile:
Bu da kovaya aktarırken;

20 Beğeni

Bugün 1050 ile başlayan fermantasyon 998 ile bitti. 23 litre şıraya 1 litre %100 dimes kırmızı meyve suyu ve şişe başı 2gr şişeleme şekeri olacak şekilde 96gr şeker ekleyip karıştırıp şişeledim. Meyve suyunun litresinde de 112 gr şeker vardı bu da 24 litre için şişe başı 2.3gr yapıyor yani şişe başı 4.3 gr olarak gazlandırmaya almış oldum. Bitiş değeri 998 olduğu için 4.3 ile normal bir gazlanma olmasını bekliyorum. İlginç bir ürün ama sanki gazlandığı zaman soğuk bir şekilde keyifle tüketilirmiş gibime geldi. Rengi de açık pembe oldu bakalım 10 gün sonra açıp deneyeceğim.

5 Beğeni