White Claw Hard Seltzer

Ne malt var ne şerbetçiotu, meyve aromalı %5 alkollü bir içecek, Amerika kıtasında popüler olmaya başlamış. Var mı deneyen?

16 gün önce OG 1054 olan, Gürcistan’dan aldığım armut suyuna bir miktar su ilave ederek, OG 1040’a düşürdüm.

Şekerli gıdalardan elde edilecek basit bir ürün olduğu düşüncesi ile nasıl bir ürün çıkacağından emin olamadığım İçin, elimdeki kitlerden kalmış olan S33 ile mayaladım. Maya çalışmış ve bu gün baktığımda, FG 1004’e düştüğünü (%4,75 ABV) gördüm.

Alışageldiğimiz gazlanmamış bira tadından uzak bir şey olduğunu gördüm.

Soda Stream’ın büyük kabına dolum yaptım.

verdim gazı, verdim gazı…

Şaka bir tarafa, gazlanmayı gösterir herhangi bir bilgi olmadığı için, üç defa gazladım ve her defasında bir yudum alarak, gazlanmayı anlamaya çalıştım.
Orjinal tarifindeki gibi Soda Stream ile gazlanmayı konusunda herhangi bir tecrübe olmamasından kaynaklı olarak şişeyi ters çevirdim ve gazın daha fazla penetre olmasını beklemeye başladım.

Şişe içerisinde yoğun bir gaz hareketi de var.
İlerleyen zaman nasıl bir sonuç çıkar şimdiden söylemek hata olur ama şeker yoğun bir sıvıyı bira mayası ile mayalasanız da, aroma ve lezzet olarak şimdiden belli ki hiç alakası olmayacak, yanından geçemeyecek.

Alkolü bu sıvı için (benim becerebildiğim ölçüde) farklı kayda değer bir tecrübe olursa paylaşmaya devam ederim.

Selamlar
:beer::beer::beer:

6 Beğeni

Cyser deniyor galiba buna

1 Beğeni

Evet,
Sadece şeker ve meyveden yapılan alkollü bir içecek olarak tarif etmek daha doğru olacak.

Bir nevi cider işte😉

1 Beğeni

Hard Seltzer i bugün şişeledim.
1045 OG ile kovaya girdi. Maya besini olması için wittbier ın kova dibinin bir kısmına kaynar su döktüm. 3.200 gr şeker ile toplamda 26 litre olacak şekilde kurulum yapmıştım. Kalan dip tortusunu da yıkadıktan sonra maya okarak kullandım. İçinde vahşi bir şeyler oldu mu bilmiyorum ama 990 yakın FG ile fernantasyon bitti. 3 e bölüp Migros tan aldığım nar, dut ve kiraz sularını karıştırarak 12 litresini kırmızı meyveler, 8.5 littesini ananas aromalı meyveli içecekle, kalan 8.5 litresini de pazardan aldığım mandalinaların suyunu sıkarak şişeledim.
Bakalım hangisi daha güzel olacak? Ya da bakalım olacak mı :slight_smile:
Bu da kovaya aktarırken;

22 Beğeni

Bugün 1050 ile başlayan fermantasyon 998 ile bitti. 23 litre şıraya 1 litre %100 dimes kırmızı meyve suyu ve şişe başı 2gr şişeleme şekeri olacak şekilde 96gr şeker ekleyip karıştırıp şişeledim. Meyve suyunun litresinde de 112 gr şeker vardı bu da 24 litre için şişe başı 2.3gr yapıyor yani şişe başı 4.3 gr olarak gazlandırmaya almış oldum. Bitiş değeri 998 olduğu için 4.3 ile normal bir gazlanma olmasını bekliyorum. İlginç bir ürün ama sanki gazlandığı zaman soğuk bir şekilde keyifle tüketilirmiş gibime geldi. Rengi de açık pembe oldu bakalım 10 gün sonra açıp deneyeceğim.

5 Beğeni

Bugün şişelemenin 10.gününde açtım. Açarken biraz köpürme oldu ama kontaminasyon gibi değil sanki şişeleme şekeri fazla olmuş gibi, sanırım meyve suyunun şekerine ek olarak şişe başı 2gr fazla geldi. Ama açtığımda çok da fire vermedim. Ürün içimi kolay alkollü gazoz gibi olmuş. Aslında alkol oranı da yüksek yaklaşık %6, tek sorun maya kokusu epeyce var onu da sanırım yarım kalan fermantasyonda sonradan attığım M54’e borçluyum. Baştan maya besini ile yapmış olsaydım koku daha az olurdu. Bir de ürün şişede berraktı ama soğutunca biraz bulanık oldu. Tekrar yapar mıyım? Sanırım evet, farklı aromalar ile denemeler yapmaya devam edeceğim.

11 Beğeni

selamlar herkese ben de halt seltzer yapacağım da kullanacağım maya konusunda kararsız kaldım yardımcı olabilir misiniz

Maya besini çok önemli, mayadan ziyade, ben us-05 kullandım, maya besiniyle çalışmadı, peşine tekrar maya besini bol o2 lendirme ve hornindal ekledim, ara ara maya besini takviyesiyle 1002 og ye düşürdüm

Benim denemelerim fena olmadı ancak istediğim aromayı yakalayamıyorum. Şişede kötü süprizler yaşamamak için meyve aromalı içeceklerin şeker oranına dikkat ederek ekliyorum. Böyle olunca belli bir limite sıkışıp kalıyorum. En son karadut-frenk üzümlü sodayı gazından arındırıp ekledim. Derinden, hafif şekilde tadı geliyor. Acaba meyve suyu yerine su bazlı, glikol içeren gıda aroması kullansak olumsuz sonucu olur mu?

Olumsuz olmaz hatta güzel sonuçlar alırsınız. Ama dediğiniz gibi suda çözünen aroma olmalı. Mümkünse doğala özdeş olmalı.

1 Beğeni

Ben biraburada tarifi ile yaptım direk 9 lt kadar baya baya güzel oldu 1 haftada tükettik. Yapması da aşırı basit başka bir şey ile uğraşmayın derim bugün de hatta 19 lt kuracağım direk damacanada

üstünden .çok geçmiş ama güzel oldu mu olduysa hangisi daha iyi.
Ve bilgin var mı bilmiyorum ama bazıları senin gibi ilk alkol yapı sonra meyve suyu ekliyor bazıları direkt olarak meyve suyu ve şeker katıp öyle şişeliyor hangisi daha iyi olur.

sanırım limon ile yaptın. Hangi mayayı kullandın besin ekledin mi ve sıcaklık ile iligli bilgi yok kaç derece civarında mayalanır ki

Ben beğenmedim, bir daha da yapacağımı sanmıyorum.

1 Beğeni

Ben de dün 10lt’ye; 1.2kg şeker, 1 adet maya besini, 3 tane de Yaz Aşkı Lager’den çıkan 3 tane mayayı döktüm. 3 tane maya kullanmamın sebebi biraburada’nın kendi videosunun altına yazdığı nottu.

ÖNEMLİ NOT: Bu videoyu yayınladıktan sonra birçok kişi Hard Seltzer yapmaya çalıştı. İlgilenenlere teşekkür ediyoruz. Çok başarılı olanlar var ancak öncemli bir grup genellikle yarım kalan fermantasyondan şikayetçi. Aslında mayanın en sevdiği şey şeker, ancak bira yapımından farklı olarak şekerli suda, arpa mayşesinde olduğu gibi vitamin, protein, amino asitler ve mineraller yok. Bu yüzden maya üremek ve gelişmek için yeterince kaynak bulamıyor ve fermantasyon tamamlanmıyor. Bu durumda daha çok maya eklenmesi bir çözüm olabilir ancak en garantisi Şarap mayası ve Maya Besini kullanmak olacaktır. Şarap mayası bazı arkadaşların istediği, daha yüksek alkole(şekere) dayanımı iyi olduğu için tavsiye ediyoruz. Maya Besini de yukarda bahsettiğimiz vitamin, mineral ve proteinleri ihtiva ettiği için yarım kalan fermantasyon problemini çözeceğini düşündüğümüz için öneriyoruz. Siteye bun iki ürünü de ekledik.

Elimde maya besini olduğu için belki sadece 1 adet maya ile (emin değilim ama maya besini yoksa 3 adet maya da mantıklı en azından maya bir ihtimal üreme safasını tamamen ya da daha rahat geçebilir) de olabilirdi bu iş. Şu an fermentasyon devam ediyor ama bira yaparken almadığım ciddi bir çürük yumurta kokusu mevcut. Bu kokuyı en son Coopers European Lager Bira Kiti yaparken almıştım. Onda da ale değil Lager bir maya vardı sitede de uyarı vardı bu kokunun gelebileceği ile ilgili. Yaz Aşkı Lager’de bildiğim kadarıyla leger maya kullanılmıyor. Bu kokuyu farkeden oldu mu aranızda, normal midir?

1 Beğeni