Vinomarket Bira Kitleri

Merhaba, aslinda tam tahil yolunda adim adim yol kat etmeme karsin, sarap mayasi almak icin vinomarketi ziyaret ettigimde stoklara girmis kitler dikkatimi cekti. Hatta dayanamadim linkteki kiti aldim.
https://www.vinomarket.com.tr/urun/brooklyn-american-amber-serbetci-otlu-malt-ozu

Kargo elime hizlica ulasti ve paketi actim. Ilk kez bir kitin uzerinde besin degerlerini gordum ve bu epey hosuma gitti cunku cok merak ederdim.
image

Ancak degerlerde, degerlerde degilse de linkte bir hata oldugunu dusunuyorum. Cunku linkte son ABV icin %4.5 diyor. Bunun icin de 1.035 gravite gerekli. Ancak besin degerlerinde gordugunuz uzere 100 gramda 28 gram seker var. Bu da 1.8 kglik kitin 504 gram seker icerdigi anlamina geliyor. Kurulum icin bizden ek 1 kg seker eklememiz de isteniyor. Yani 23 litre sira yalnizca 1.5kg seker icerecek. Gravitemiz 1.025 ancak olacak ve %3.2 ABV’ye ulasacagiz. linkte ise 4.5 yazmakta.

Internette arastirdigimda besin degeri iceren yalnizca bu kiti bulabildim.

buradaki etikete baktigimda 250mlik cozeltide 11 gr seker bulunacagi ifade edilmis. 23 litre icin 1.035 OG’leri gorebiliyoruz ve %4.5 ABV’ye ulasiyoruz. Hesaplarimda bir yanlislik var mi size danismak istedim. Eger dogruysa iade edecegim cunku.

Tesekkurler

edit: yanlış linki atmışım doğrusu bu olacak https://www.vinomarket.com.tr/urun/notthingham-english-red-serbetci-otlu-malt-ozu

1 Beğeni

Bu tür ürünlerde ülkemizde pek besin değerlerinin ve hatta kutu içeriğinin “genellikle” doğru yazılmadığı gibi bir gerçek var maalesef. İlgili ürün doğrudur yanlıştır bilemem, sadece firmalar tarafından alışkanlık haline getirilen detayi paylaşayım dedim. Zaten siz epeyce detaylıca hesaplama yapmışsınız :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Beğeni

1035 gravite nasıl 4.5 abv verecek? FG1005te bitse ancak 4 abv olur. Ayrıca şeker hesaplarını brix üzerinden yapıyorsunuz değil mi?

Bitmiş ürünün besin değerleri olabilir mi?

edit: gerçi 100 grama 220 kalori olursa bitmiş ürün yandık :grinning:

1 Beğeni

haklısınız ben teorik hesap yaptım sadece yani FG 1 olsa dahi 4,5 abv olur anlamında. Şeker hesaplarım ise brix evet

Kitin şeker hesabını 51gr/100gr üzerinden yapınız. Sanırım orda yazılı olmayan maltozlar, dekstrinler vs var.

Artık Muntons malt özlerinin üzerine de besin değerlerini yazmaya başlamışlar. Yeni dizayn da şekil olmuş. Bence…

Fotonun kalitesizliğinin kusuruna bakmayın :smiley:

2 Beğeni

az önce kurdum gravite tam 1,040 çıktı. Sıkıntı yok benim için.

az önce de şişeledim 1.002’de. biraz da tattım. Fena değil, şerbetçiotu aroması tatmin edici. Ancak rengi hoşuma gitmedi.