Twin's Brewery(cik) Acemilikle Sunar

Herkese merhabalar;
Tam olarak 28 gün önce bir arkadaşım sayesinde aldığım çay kazan(larını) nihayet faaliyete geçirebildim ve sizinle bu sürecimi paylaşmak istedim. Neden ikizler dediğimi kazanları görünce anlarsınız :slight_smile:
Öncelikle kazanlarımızı tanıyalım; okyay firmasının lipton için ürettiği iç çapları yaklaşık olarak 33x30cm’den 23 litrelik sıcak su otomatı. Birisi hiç kullanılmamıştı gıcır gıcır diye tabir ettiğimiz türden diğer ise orta halli rezistansı kireçlenmişti ama içinde limon tuzu ile suyu kaynatınca diğerinden yeni oldu.

Kazanların gücünü bilmediğimden rezistansın üzerinde yazar düşüncesiyle alt kapaklarını söktüm, 1640w ve 2000w olmak üzere iki adet farklı değer yer alıyordu, işin içinden çıkamayınca firmaya mail attım;

Cevap;

Rezistans’ın gücünü öğrendikten sonra sıcaklık kontrolcü aramaya başladım. Kolay kullanım açısından Stc-1000’de karar kıldım ve kontrol ünitesi yapmak için kolları sıvadık.
Stc’nin çıkış değeri en fazla 10 amperdi, şebekeden gelen 220v ile 2200watt güce kadar desteklediğinden benim açımdan sorun oluşturmuyordu zaten sadece mayşeleme esnasında gerekli kaynatma için direk prizden güç almayı planlıyordum.

Kazanın rezistans değerini de öğrendikten sonra amper değerini bulmak gerekti; 2000w/220v’tan 9,09 amper çekiyordu stc için elverişli ama tedbiri elden bırakmamak adına buat’ın ısıtma prizine giden faz akımına 10 amperlik bir sigorta bağladım.

Bitirdikten sonra sıra geldi denemeye;

Kazanın kendi termostatı en fazla 40dk kaynatma yapmasına müsaade ettiğinden ve benim işime yaramayacağından iptal edip, yerine ‘toggle switch’ denilen on-off anahtar monte ettim ki etmez olaydım, birazdan nedenini göreceğiz.

Soğutma için esnaf turu başladı, 3/8 0,70mm bakır boruda karar kıldım çünkü metresi 170gr’dan 1kg’da neredeyse 6metre çıkıyordu. İlk problemi burada yaşadım, toshiba servisi elinde olmadığını ama birkaç gün beklersem kilosu 58 liradan getirteceğini söyleyince fiyatı ucuz bulup 2,5kg sipariş ettik; aradan 1,5 hafta (birkaç gün 1.5 hafta demekmiş) geçtikten sonra siparişin geldiğini söyledi, almaya gittiğimde ‘yok dolar arttı yan yattı çamura battı’ 2,5 sipariş etmeme rağmen aldığı yerde tam kesemediklerini göz kararı kestiklerini 2,7kg geldiğini ve totalde 225tl ödeyeceğimi söyledi. Kilosu 58 lira denen şey birden 83 liraya çıktı, almak zorunda kalınca iyi dileklerimi içimden ilete ilete dükkandan çıktım; bira fıçısının etrafında sardım sonuç;

Banyo musluğuna uydurmak için esnaf ziyaretimize devam ettik;

Buatımızı da yaptıktan sonra sıra geldi maltı kırmaya;

Tarifim ise şu şekilde, yağmurlamaya takılmayın kaynatma hacmim 23 ama 21 litre gibi kaynatmaya başlayacağımdan 5-6 litre yağmurlama kullandım;

Önceden kırılan maltlar ile sıra geldi kademeli mayşelemeye;

Kaynama öncesi OG 1044 civarı, 6 litre yağmurlama ile kaynatma baslangıcı 21-22 litre ile verimi %70 hesapladım, hesaplamalara çok takılmayın aksilikler olunca not etme,hesap yapma aklıma bile gelmedi yaklaşık değerler hepsi;

İşlemler tamamlandıktan sonra kaynatmaya geçince fark ettim ki kaynama çok şiddetli ve sürekli etrafa içinden sıvı saçılıyordu, hacmi düşürmeyi denesem de nafile sanırım rezistasın oyuklu yapısından dolayı gereğinden fazla fokurduyordu, mekan arka balkon olduğundan problem yoktu ama; alt tarafta elektrik tesisatı yer aldığından mecburen sabaha bırakmak zorunda kaldım çünkü saat gece 2’ydi :confused:
Bu talihsizlikle beraber kovaya aktarıp yarına kadar bekletmek gerekti umarım birada kötü bir etki bırakmaz bu olay.

Taşma payını kurtarabilmek için paslanmaz saç bulup kaynatmak gerekliydi ama bulamadım, aklıma nasıl olsa iki tane var diyerek bir tane kapağı feda edip üstünü kestirmek geldi. Sanayide 3 dukkan sonra anca plazma ile üstüne kestirdim, kenarlarından sızma olmaması için sıcak silikon ile kazanın kenarına yapıştırdım, silikon gıdaya temas etmediğinden problem olmadığını düşünüyorum.

Mayşelemede sorun çıkarmayan anahtar kaynatmaya geçince eridi, anahtar 10a/250vac olmasına rağmen 9,09 amper çeken kazana dayanamadı ve eridi, yanık kokusu gelmeye başlayınca off konuma getirdim ki elim değdiği gibi çekmek zorunda kaldım, anahtar çok fazla sıcaktı, kazanın altını açınca durum böyleydi, anahtarın diğer yüzü baya erimiş durumdaydı :confused: Kaynamayı yine yarıda bırakıp, kovaya aktarmak zorunda kaldım kazanın altına ulaşabilmek için, bu seferki yarım saatlik bir araydı.

Esnaf turunun bu seferki ayağı elektrikçi oldu; 16 amperlik basit plastik bir on/of anahtar ile işimizi gördük neyse ki sorun çıkartmadı, sık sık dokunup sıcalığını kontrol ettim;

Serpantin çok iyi iş gördü, 6 dakikada 27-28 derece civarına indirdi, musluk suyu 20 derece civarıydı. 1 saatte 4 litre buharlaşma oldu, 1044-46 OG yakalamak için brewersfriend’ten hesaplayıp gerekli suyu üzerine ekledim.

Kovaya aktarıp mayasını da attıktan sonra artık top mayalarda :slight_smile:

24 Beğeni

Geçmiş olsun. Epey maceralı olmuş ama bir sonraki sefer daha rahat olacaktır.

2 Beğeni

Oldukça maceralı olmuş😀
Taşma olayı benimde sürekli başıma geliyor devamlı yelpaze ile yellemek zorunda kalıyorum.
Silikona çok güvenmeyin derim çünkü belli bir ısıda sıvı geçiriyor bende pompa da denemiştim olmamıştı.

Ben uğraşmışım gibi içim sıkıldı. Nihayete ermiştir umarım.
Sorunsuz kullanman dileğiyle.

1 Beğeni

Tebrikler, en nihayetinde bir başlangıç ve gayet güzel görünüyor. Saatte 4 litre -bizim hacimler için- sağlam bir buharlaşma ve gerçekten tam anlamıyla bir hot break. Serpantininden de çok iyi bir sonuç almışsın. Güle güle kullan yeni sistemin hayırlısı olsun.

Sisteminiz çok güzel olmuş. Güle güle kullanın. Yaşadığınız zorluklar da ayrı bir zevk katıyor olaya. Zaten bira yapım işi, içinde bir parça mazoşist bulunmayanın yapacağı iş değil. :slight_smile:
Pid yerine neden termostat tercih ettiniz, özel bir sebebi var mı?

1 Beğeni

Kazanın dışını mayşeleme esnasında ısı kaybı olmasın diyemi ısı yalıtımı yaptınız?

@sancoahmet evet abi, oldukça hatta bezdirircesine :smiley: silikonlar kazan kenarı ısındıkca yumusadı ama erimedi, günü kurtarmalık bir çözüm oldu açıkcası. Taşmadan kastım köpürüp dökülme anlamında değil, oyle olsaydı sızınle daha once konustugumuzda veridiğiniz yelpaze taktiğini uygulayacaktım kısmet değilmiş :slight_smile: rezistansın yapısı gereği (içine oyuk şekilde, filtre kahve makinesi rezistansı olarakta geçiyor) suyu çok fazla fokurdatıyor, adam akıllı fazla çoşku vermeden kaynatma sorun olmayacakta işte hal böyle olunca etrafa çok su sıçrıyor, biraz da elektrikten korkunca boyle bır sonuc cıktı ortaya. Birde yalıtımı sormussunuz, evet abi çok bir katkısı var mıdır bilemiyorum ama yapı marketten aldım 1m en 1m boy olarak veriyorlardı 21 liraydı, petek arkasına konuluyormus genelde.

@stugur teşekkür ederim, şimdilik erdi gibi, yukarıda bahsettiğim 1 günlük kovaya aktarıp kendi kendine soğuması bir eksi yaratmazsa tam anlamıyla ermiş olacak :smiley:

@kupanta teşekkürler darısı sizin başınıza, baya fikir alışverişi yaptık sizinle umarım benimkiler de size yardımcı olur. Aslında tam 4 değil gibi yaklaşık değer, 4-5lt civarı, dedim ya bir sürü aksilik olunca hesap kitap yalan oldu. Serpantin çok efektif çalışıyor hayret ettim soğutmasına açıkçası :smiley: Serpantini kazan içerisinde fazla hareket ettirme olanağım olmadı daha hızlı soğutması için elimden geldiğimce üstten çekip salarak hareket ettirmeye çalıştım, bunun da bir etkisi olmus olabilir.

@Denisthemenace çok teşekkür ederim, kesinlikle size katılıyorum aklı olan bu işi yapmaz :slight_smile: Aslında pid düşündüm ama hem parametre girmesi ayar yapması bana çok karışık geldi, yapamayacağımı düşündüm hem de kupanta arkadasımızın çinden gelen pidlerle ilgili sorunlar yaşandığından bahsetti bu da biraz beni caydırdı. Aslında stc o kadar da kotu değil ya, 0,3 derece hassasiyetle çalışabilir en azından benim için yeterli olacağını düşündüm, bir pid gibi palse akım vererek sabit tutamasa da iş görür, kullanması da cok basit, buzdolabını fermantere çevirdim onun için de kullanıyorum hem. Butikte satılan dijital termostatı kullanıyordum ama hoşuma gitmiyordu şimdilik rafa kaldırdım onu :smiley:

3 Beğeni

@Oguzhan tam tahıla geçmeyi düşündüğüm şu zamanlarda güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler…:blush::clap::+1:

2 Beğeni

13 günlük 1. fermantasyon sonunda, 2 gün 18 derecede diasetil rest yapılarak ikinci fermantasyona geçtim. İkinci fermantasyonun 6. gününden bildiriyorum :slight_smile: ; en son aldığım ölçüm değişmemiş artık FG 1010 diyebiliriz;

Görüntü olarak hoşuma gitti, bulanıklık renk olmuş gibi, cold crash ve jelatin sonrasında daha da berrak bir hal alacaktır muhtemelen.

Tat olarak bir şey söylemek içi erken olsa da şuanlık beğendim diyebilirim tam yaz sıcağından buzz gibi lıkır lıkır içmelik bir bira olacak bence gerçi yaza kadar çoktaan bitmiş olacak ama neyse :crazy_face:; magnum’u kullanırken çok cimrilik yapmıştım birdaha yapmayacağım acılığı az olmuş, bundan sonraki tarifte magnum’a 12 gr civarında şans vereceğim kesinlikle. İbu olarak 30-31 civarı hedefim artık.

9 Beğeni

Aynı termostat sistemini ben de oluşturmaya çalışacağım. Bu prizlerin ikisi de sıcak çıkışa mı bağlı yoksa biri sıcak diğeri soğuk çıkışa mı bağlı? Teşekkürler…

1 Beğeni

Merhabalar baya zaman geçmiş üzerinden şuan ne durumda bilmiyorum fakat üst kapağı soğuk akvaryum silikonu ile yapıştırmanız daha sağlıklı olur. Sıcaklıktan etkilenmez temas olsa dahi salınım yapmaz.

1 Beğeni

biri sıcak biri soğuk hocam, ben buzdolabında da kulanacağım için ikisini de bağladım; ama siz sadece kazanda kullanacağım derseniz soğuğu bağlamasınız da olur. Yalnız hocam 10a 2200w yapıyor ama her ihtimale karsı kazanınız 2000w üzeri ise stc kullanmanızı önermem, çokta güvenmiyorum bu ‘çin malı’ ürünlere.

@lyna merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederim; ancak 8-9 parti yaptıktan sonra kazanı sattım, zafer doğan’dan daha büyük kazan aldım. Şuan satılıklar bölümünde 2. kazan da satılık :slight_smile:

1 Beğeni

resim

Galiba şöyle bir aletle sorunsuz çalışır gibime geliyor. Zaten sadece mayşeleme için kullanmayı düşünüyorum. Bu arada orda burda araştırırken bağlantı şemasını da bulmuş oldum. Öğreneceğiz artık bu elektrik işlerini de…:blush:

1 Beğeni

1500w yaziyor gordugum kadariyla, sorun olmaz sanirim kablolamada bir puruz cikmazsa. Sema gozunuzu korkutmasin aslinda cok basit, isterseniz benimki gibi duz klemens kullanin isterseniz zeytin klemens kullanin ikisi de kolay. Duz klemensi her yerde bulabilirsiniz, buyuk boyunu almaya calisin kablolari birlestirirken cok ise yariycak boyutu. Kabloyu en az 1.5luk cok telli iyi bir kablo almanizi tavsiye ederim, her ihtimale karsi da 10amperlik bi sigorta baglayabilirsiniz sicaklik cikisina.

1 Beğeni

benim gibi araştıran ama pratiğe dökme şansı bulamayan bu yüzden bazı noktaları anlamakta güçlük çeken biri çin rehber niteliğinde olmuş elinize sağlık

1 Beğeni

teşekkür ederim, gerçi artık kazanı ve kontrolcuyu değiştirdim, craftbeer pi kullanıyorum ama aklınıza takılan bir kısım olduğunda tekrar tekrar sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

1 Beğeni

Herhangi bir cihaz elektrik kaynağına bağlıysa anahtarı kapalı dahi olsa müdahalede bulunmayın.Mutlaka önce cihaz elektrik kaynağına bağlımı değili mi kontrol edin. Daha önce anahtarı kapalı nasıl olsa diye kurcaladığım vantilatör tarafından çarpılmışlığım var.

Müdahale sonrası, cihazda anahtar varsa prize takmadan önce kapalı olduğuna emin olun.

Dokunmadan önce mutlaka kontrol kalemi ile olası kaçak durumuna karşı kontrol edip öyle dokunun.

Bunlar dışında kahverengi faz, mavi nötr, yeşil-sarı toprak zaten.

3 Beğeni

Bu bilgiler çok önemli. Her zaman dikkatli olmak ve kurallara uymak lazım. Elektrik ile oyun olmaz. Bravo :clap:

Düzeltme yapalım, kahve varsayılan faz kablosu rengidir.
Açık mavi nötr, çizgili toprak dir. Evinize tesisati çeken elektrikçi bunu böyle yapmayabilir. Bu sebeple kontrol kalemi şart.

4 Beğeni