Tübikok Ulusal Ev Birasi Yarişmasi

TÜBİKOK ULUSAL EV BİRASI YARIŞMASI
YARIŞMAYA KATILIM KURALLARI

• Yarışmaya sadece tam tahıl (all-grain) yöntemi ile üretilen biralar katılabilir.
• Her ev biracısı Lagered, Weizen, Classic Ale, Dark Ale, IPA, Belgian, Experimental ve Kraftmaster adlı farklı 8 kategoriden istediği kadarına bir üst limit olmaksızın katılabilir.
• Lagered kategorisinde lager ve pilsner gibi biralar, Weizen kategorisinde Alman buğday biraları, Classic Ales kategorisinde İngiliz bitterları, pale/blonde/golden/amber/red ale vb. biralar, Dark Ales kategorisinde porter, stout, imperial stout gibi koyu renkli biralar, IPA kategorisinde şerbetçiotu karakteri güçlü India Pale Ale tarzı biralar, Belgian kategorisinde wit, saison, dubbel, tripel, quadrupel, Belgian strong ale vb. Belçika biraları, Experimental kategorisinde ekşi, isli, otlu, baharatlı, deneysel biralar değerlendirilecektir.
• Kraftmaster kategorisini kazanan ev birası yerli bir kraft bira üreticimizin tesisinde büyük çapta üretilecek ve piyasaya çıkacaktır. Pale Ale türünde olması gereken bu bira ile ilgili istenen özellikler ve sunulan seçenekler aşağıdadır:
o Alkol Yüzdesi: %4-6
o IBU: max. 50
o Malt: Pils, Pale, Carahell, Caramunich, Melanoidin, Carafa
o Şerbetçiotu: Mosaic, Citra, Simcoe ve bir tür dilediğiniz şerbetçiotu
Bittering için olanlar harici maksimum 3 gr/lt serbetçiotu kullanılabilir.
o Maya: Lallemand ya da Fermentis mayaları

• Katılım için TÜBİKOK sitesinde oluşturulan form doldurulmalıdır.
• Etkinlik günü yarışmaya katılan herkese bir stand hazırlanacaktır. Her bira türünden yarışma için en az 2 litre, etkinliğe katılanların da tecrübe edebilmesi için toplamda 10 litre getirilmelidir.
• Yarışma şişelenmiş biralar arasında gerçekleştirilecektir. Şişe üzerinde herhangi bir kabartma etiket veya marka/kişi belirleyici iz bulunmayacaktır.
• Bir türe maksimum 20 bira katılabilecektir.
• Katılım ücreti 30 TL’dir. Stand ücreti dahildir.
• Katılım için 21 yaş ve üzeri olmak zorunludur.
YARIŞMA DETAYLARI
• Yarışmanın ön elemesi TÜBİKOK Festivali’nden bir gün önce Maslak’taki TUBİKOK lokalinde, finali ise TÜBİKOK Festivali’nde gerçekleştirilecektir.
• Biralar kör tadım usulü ile, alanında yetkin bir jüri tarafından aşağıdaki BJCP standartlarına göre değerlendirilecek ve ağırlıklı ortalamaya göre sıralandırılacaktır.

o Görünüm (3 puan)
o Aroma (12 puan)
o Tat (20 puan)
o Damak (5 puan)
o Genel Değerlendirme (10 puan)
• Her bira kendi kategorisinde değerlendirilecek, ön eleme sonucu finale her kategoriden 5 bira kalacak ve festival günü her kategorinin en iyi 1. 2. ve 3. ev birası açıklanacaktır, dereceye giren biraların yaratıcılarına madalya takdim edilecektir.
Festivalin kesin tarihi ve yeri sonradan açıklanacak olmakla birlikte Mart ayı ortasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir.
Yarışma ile ilgili sorularınız ve önerileriniz için yarisma@tubikok.com’a yazabilir, biralar ile ilgili sorularınız için de Güray Kurnaz’la @guray (+90 554 644 9959) ya da şehrinizin ev birası kulübü temsilcisiyle görüşebilirsiniz.

Yarışma Kayıt Formu : http://tubikok.com/evbirasi/

Şehir Temsilcileri:

Ankara : Erinç Reyhanioğlu :e-mail:erincrey@gmail.com

Zonguldak : Halit Berk Yabanabat @wildtrak :e-mail:halityabanabat@gmail.com

Kocaeli : Murat Aktaş :e-mail: Maktas41@hotmail.com Tel : 5326947339

Antalya : Aydın Doğrular :e-mail:aydodata@gmail.com

Bodrum : Murat Koska
:e-mail: shqiptarkoska@gmail.com

İzmir : Baha Cangören :e-mail:baha.cangoren@gmail.com

9 Beğeni

Geçen sene 2 kategoride doğru düzgün bira çıkmamasına rağmen kategori sayısı artması enteresan olmuş. Kraftmaster kategorisini ile ilgili de söylenecek çok şey var aslında ama hiç söylemeye gerek yok gibi.

3 Beğeni

Yapılacaksa böyle organizasyonlar yapılsın. :+1:t2:

Craft bira sektörü gelişecekse bu şekilde gelişsin, sektörü en kötü şekilde baltalamaya kalkıp ters tepince yaranmak için yırtınan bir ticari markanın eteğinin altından atıp tutmayarak… :beers:

Ale ve ipa kategorilerini görünce, yarışmaya girsem mi acaba diyorum valla :grinning:

4 Beğeni

Reçeteyi vermisler zaten, mayasina kadar😊

2 Beğeni

Maya konusunda neden sınırlama var anlamadım.
Neden MJ yok mesela?

Bu ev biracılarına dayatma gibi olmuş sanki. Yarışma için sadece iki maya kullan demiş birileri.

MJ M42 ile şu an 4 günlük bira tattım. İnanılmaz nötr bir maya. İçen birisi 4 günlük bira olduğuna inanmaz😊

2 maya değil marka söylemişler sebebi büyük ihtimalle büyük miktarlarda erişimi daha kolay olduğu için. Ben geçen sene stout ve deneyselde katılmıştım, 2 katılım limiti vardı bu sene kaldırmışlar duruma göre 3-5 kategoriden katılabilirim tekrar.

4 Beğeni

Kraftmaster yarışmasının durumu oZel arkadaşlar, hem ticari olmalı hemde tedarik edilmesi mumkun malzemelerle olmalı, tamamen ozgün ve iddalı bir ipa için de reçete hazırlayıp ev birası yarışmasına katılabiliyoruz.
Belki de onumuzdeki yıllarda sınırlandırmaları kaldırıp ozgün recetelerle de katılabiliriz.
Şimdiden yarışmalara katılacak olan tüm dostlara başarılar.:beers:

4 Beğeni

Bu kısım sadece kraftmaster için geçerli diğer kategoriler için herşey serbest (kithariç)

1 Beğeni

Yarışma iyi güzel de katılınacak birada 24 şişe getirme kısmı çok fazla geldi bana

2 Beğeni

Ouch! Geçen sene 10 litre kısmı tercihe bağlıydı ben de ne güzel 4-5 kategori girerim diyodum bira olduğu kadar

1 Beğeni

Festival zaman, mekan bilgileri ve tadım katılımı için gereken bilgiler burada paylaşılacak mı?

Yarışma için 4 şişe yeterli, standında insanlara ikram etmek istersen diye 20 şişe daha istemişler, gelenlere beleş tadım yaptırmak istemezsen getirmezsin tabi :smiley:

Minimum 1 kasa bira.
4 çeşitleri katılırsak bir doblo ile gitmek gerek

Tercihe bırakılmamış gibi. En az kullanılmış

Ayrıca “getirilmelidir” denilmiş, yeni gördüm :confused:

Belki başlığı görüp bu olayı değerlendirmeye alırlar diyelim.
Gerçi belki katılımcı sayısını azaltmak için de bir taktik olabilir bu, bilemedim…

2 Beğeni

22 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Sohbet Muhabbet

Bu konuyu bildirdim. Şuan görüşüyoruz toplam 10lt olarak duzenleme gelecek sanırım. Haber vereceğim.

2 Beğeni

mangrove jack’in mayalari ticari buyuklukte saglanamiyor maalesef turkiye’de. sadece iki maya diyorsunuz ama en genis yelpazeye sahip iki kuru maya ureticisinin butun mayalari var secenek olarak, ask olsun. :smile:

1 Beğeni

Kulüplerinin isimlerini değiştirebilirler veya başka bir isim ile yeni kulüp kurabilirler gerçekten.
Ama ben maslaktaki yeni kulüp mekanları ve orada yaptıkları eğitim/organizasyonları henüz hiç katılmamış olsamda başarılı buluyorum.

2 Beğeni

Geçen sene kişi başı 2 katılım hakkı vardı o yok bu sene daha bi mümkün belki kategori kapanmaz bile. Değerlendirmede kullanılacak maksimum biranın 5-6 katı kadar bira istendikçe katılımda sekteme olabilir ama bence. Standlar vs olacağını düşünüyorum yine, isteyen istediği kadar getirir tattırır birasını ama zorunlu olmamalı bence.

1 Beğeni