Tübi̇kok ulusal ev bi̇rasi yarişmasi

Kraftmaster dışındaki kategorilerde istediğiniz gibi bira yapabilirsiniz.

Tamam piizman çok teşekkür ederim

1 Beğeni

Kraftmaster dışındaki kategorileri o kategorilerin BJCP standartlarına göre yapabilirsiniz. Örneğin Weizen kategosinden 10B - Dunkles Weissbier ( Dunkles Weissbier ) yapacaksanız o stilin bilgilerinden yola çıkarak reçetenizi oluşturabilirisiniz. Malt, ot , maya karakteri, renk, ıbu, alkol derecesi vs.

2 Beğeni

Benim bir recetem var. Çok severek yaptigim ve tukettigim. Şimdi bu tarifim bjcp kriterlerine uyuyormu onu nasıl öğrenirim. Bu arada tarifim buğday birası. Tahminim malt, maya, ibu srm ve abv olarak uyduğunu düşünüyorum. Çünkü tarifi oluştururken stili araştırıp öyle yapmistim. Sadece şerbetci otundan şüpheliyim. Çünkü tarifte Target kullanıyorum. Acaba bu tarif bjcpstandartlarina uyarmi? Yada bubstandartalri nereden ogrenebilirim

Hocam link verdim ya yukarıda. BJCP sayfasında tüm türler ve nasıl olmaları gerektiği mevcut. Hammaddesinden tarihsel bilgisine kadar bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Anladım teşekkür ederim

O zaman her şey yolundadır.
Şu şerbetçiotu kullanılabilir veya kullanılamaz kısmıyla ilgilenilmez.
Aroma ve tadların dengesi ile ağızda bıraktığı iz önemlidir. Tarza göre istenilen aromalar ve gelmeli denilen malt karakterleri vardır. Bu çerçevede bakarlar.
Target biraz bu tarzın dışında ama dozajında kullanılırsa az bir baharatsılık verirse kimse neden kullandın diyemez.

1 Beğeni

Yarışmacı olarak katılımcılar ne yapılacağını biliyorlar :slight_smile: Yarışmacı olmadan katılım için ne yapmamız gerekir? O gün ki mesaimi ayarlayabilirsem gelmeyi çok isterim.

1 Beğeni

Kapıdan bilet alıp gireceksiniz. Yakında duyurusunu yaparlar.

1 Beğeni

Teşekkürler.20 karakter.

Toplam 4 kategoride (13C English Porter, 30C Winter Seasonal, 34C Experimental Beer, 26C Belgian Tripel ) kaydımı yaptım. Son hafta kontrollerinde bu sayı azalabilir. Stand konusunda pek istekli değilim.gereksiz bir yorgunluk.Onun yerine dostlarla sohbet edip takas yapmak çok daha keyifli olacak.@magunay abimin de dediği gibi; ekinoksta görüşmek üzere :beers::raised_hand::beers:

5 Beğeni

Çavdarlı bir red lager yapmıştım, lager kategorisi mi yoksa experimental kategorisinde mi katılmalıyım?

Bjcp 2015 kriterlerinde Lagerin olması gereken renk aralığı,alkol aralığı,ibu aralığı bellidir. Bu aralıklar içinde olmalı biranız. İlaveten kullanılan malt ve şerbetçiotları da standartlaştırılmış durumda.uymuyorsa experimentale sokabilirsiniz.ama experimentalde adı üstünde deneyselde; jüri uçuk kaçık tad,koku, aroma, renk, üretim tekniği vs. beklediği için şansınız azalıyor.Anlattığınıza göre biranız Lager in 2B International Amber Lager, 2C International Dark Lager, 6A Marzen, 6B Rauchbeer, 6C Dunkles Bock, 8A Munich Dunkel ya da 8B Schwarbier alt kategorilerinden birine girebilir başka kategoriler de olabilir ayrıntılı bakmadım. ama içeriğine ve aralıklarına bakmanız lazım

3 Beğeni

Zaten herhangi bir beklentim doğal olarak yok, bu dediğim bira 3. tam tahıl biram, amaç bu heyecanı tüm arkadaşlar ile yaşayabilmek ama en azından doğru kategoriye katılmayı başarabileyim diye sordum :sweat_smile:

Evet doğru kategori, biranızın hakettiği değeri görebilmesi adına önemli.Örneğin çok güzel bir Kolsch bira yaptım.Ama bjcp renk kriterine uymadığı için yarışmaya sokmayacam. Aynı mantıkla; Porterimden istenilen karamel tadları alamadığım için belki de yarışmaya sokmayacam. Çünkü geçen sene çok çok güzel biraların yanlış kategoride yarışmaya girdiğinden heba olduğuna bizzat şahit oldum.

2 Beğeni

Oraya gidince bir kategoriye kayıt yaptirdigim biramı başka bir kategoriye sokabilirmiyim peki?

Selam,
Yarışma tarihi kesinleşmedi değil mi?

Kesinleşti hocam. 21 Mart

2 Beğeni

Şahsen, Catbeers olarak benim; yarışmadan çok stand ilgimi çekiyor. Buğday olduğu için tabii ki yarışma için “firik” ile belirlenen reçeteyi kaynattım :beers: Keyifli ve lezzetli biraların olduğu bir festival olmasını diliyorum

9 Beğeni

Yarışmaya 2 kategoriden kayıt yaptim. Fakat birisini yanlış alt kategori sectigimi farkedip sonradan yeniden başvuru yaptım. ( Bu sefer doğru alt kategori ile.) Yarisma günü oraya gidince yanlış girdiğim kategoriyi iptal edebilirim?
Yarışma için toplanilacak katılım ücretini yarışma günü oraya gidince ordami ödeyeceğiz yoksa baska bir ödeme yöntemi varmı?