Tübi̇kok ulusal ev bi̇rasi yarişmasi

TÜBİKOK ULUSAL EV BİRASI YARIŞMASI / TÜBİKOK NATIONAL HOMEBREW COMPETITION
YARIŞMAYA KATILIM KURALLARI

Yarışma sadece Tam Tahıl (AllGrain) yöntemi ile üretilen biralar katılabilecektir.

Her ev biracısı Lagered, Weizen, Classic Ale, Dark Ale, IPA, Belgian, Experimental ve Kraftmaster olmak üzere 8 kategoriden istediği kadarına bir üst limit olmaksızın katılabilir.

Lagered kategorisinde lager ve pilsner gibi biralar, Weizen kategorisinde Alman buğday biraları, Classic Ales kategorisinde İngiliz bitterları, pale/blonde/golden/amber/red ale vb. biralar, Dark Ales kategorisinde porter, stout, imperial stout gibi koyu renkli biralar, IPA kategorisinde şerbetçiotu karakteri güçlü India Pale Ale tarzı biralar, Belgian kategorisinde wit, saison, dubbel, tripel, quadrupel, Belgian strong ale vb. Belçika biraları, Experimental kategorisinde ekşi, isli, otlu, baharatlı, deneysel biralar değerlendirilecektir.

Kraftmaster kategori:
“Medeniyetlerin ve biranın tarihi belki ilk kez Göbeklitepe’ de keşişti. Belki de henüz bilemediğimiz daha eski bir dönemde bir yerde. Hep birlikte ilerlediler. Arayış, daha renkli bir hayat ve yeni lezzetler yaratmaktan alıkoymadı kimseyi.
Yabani buğday olgunlaşınca başı parçalandığı ve taneleri etrafa saçıldığı için yerden toplanması neredeyse imkansızdır. Buğdayı kültüre alan Neolitik insanlar, kendiliğinden patlamayan buğdayları seçerek zamanla bu özelliği taşımayan çeşitler geliştirmişlerdir. Yabani buğdayın birden kırılarak tanelerinin etrafa saçılmasına karşı bulunan bir çare, henüz yeşilken buğdayı ateşte kavurmaktı. Kavurma işlemi aynı zamanda yabani buğdayın sert kabuğunu çıkarmanın ve taneleri hazmedilir hale getirmenin en kolay yoluydu. Paleolitik dönemden beri yaygın olan bu yöntem, günümüzde hala Anadolu’da firik buğdayı yapmak için kullanılmaktadır”.
(Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi - Priscilla Mary Işın)

Kraftmaster kategorisini kazanan ev birası Knidos Brewery tesisinde üretilecek ve piyasaya çıkacaktır.
Buğday Birası türünde olması gereken bu bira ile ilgili istenen özellikler ve sunulan seçenekler aşağıdadır;
OG: 1.045 – 1.055
IBU: 15 – 20
FG: 1.008 – 1.013
EBC: 8 – 15
Malt ve tahıllar: Pale Ale malt, Munich malt, Wheat malt, Firik (% 25-%30)
Şerbetçiotu: Celia, Tettnanger, Bilecik çeşitleri
Maya: Buğday mayaları Fermentis W-06, Lallemand Munich

İletişim; Hüseyin Öztürk
mail: huseyin@knidosbrewery.com
tel: 0 536 560 33 94
Adres: İkitelli OSB Tümsan 1 Sanayi Sitesi 6. Blok no.10/A Başakşehir İstanbul

Katılım için TÜBİKOK sitesinde oluşturulmuş formun doldurulması zorunludur. Her katılımcı formda bulunan bilgilerin eksiksiz şekilde sağlanmasından sorumludur.İsteyen yarışmacı katılım formunda alt kategori seçimini yapabilecektir. İsteyen yarışmacı recetesini jpg ya da pdf formatinda ekleyebilir.

Etkinlik günü yarışmaya katılan herkese bir stand hazırlanacaktır. Her bira türünden yarışma için en az 2 litre getirilmelidir, etkinliğe katılanların da tecrübe edebilmesi için acilacak standlarda sunulmak uzere en az 10 litre bira getirilmesi tavsiye edilmektedir.

Yarışma sadece şişelenmiş biralar arasında gerçekleştirilecektir. Şişe üzerinde herhangi bir kabartma etiket veya marka/kişi belirleyici iz bulunmayacaktır.

Bir türe maksimum 20 bira katılabilecektir.

Katılım ücreti 30 TL’dir. Stand ücreti dahildir. Ayrıca 2 kişilik giriş bileti verilecektir.
Katılım yapan ev biracısı 4 kategoriye kadar yarışmaya katılabilir.
Daha fazla kategori için kategori başı 10 TL bedel ile dahil olabilir.
Katılım için 21 yaş ve üzeri olmak zorunludur.

YARIŞMA DETAYLARI

Biralar kör tadım usulü ile, alanında yetkin, Uluslararası ve yerli Kraft bira üreticilerininde olduğu bir jüri tarafından aşağıdaki BJCP standartlarına göre değerlendirilecek ve ağırlıklı ortalamaya göre sıralandırılacaktır.
Görünüm ( 3 Puan )
Aroma ( 12 Puan )
Tat ( 20 Puan )
Damak ( 5 Puan )
Genel Değerlendirme ( 10 puan )
Her bira kendi kategorisinde değerlendirilecek, ön eleme sonucu finale her kategoriden 5 bira kalacak ve festival günü her kategorinin en iyi 1. 2. ve 3. ev birası açıklanacaktır, dereceye giren biraların yaratıcılarına ödülleri takdim edilecektir.
Detaylar ilgili formun doldurulmasının ardından yarışma organizasyon komitesince açıklanacaktır.

Festivalin kesin tarihi ve yeri sonradan açıklanacak olmakla birlikte 21-22 Mart tarihlerinden birisi olacaktır.

Yarışma ile ilgili sorularınız ve önerileriniz için yarisma@tubikok.com’a yazabilirsiniz.

18 Beğeni

Başvurumu yaptım kraftmaster kategorisinde. Yarış bahane birlik beraberlik şahane. Tarihi iple çekiyorum. Güzel bir etkinlik olması dileğiyle…

7 Beğeni

Ben de düşünüyorum ama Celeia yı nereden bulucaz?Substitute:Saaz kabul edilir mi acep?

Bildiğim kadarıyla bu ot ülkemizde yok. Ama listedeki diğer seçenekler kullanılabilir. Diğer seçenekler ile ortaya güzel bir reçete çıkarsa üretici için daha iyi olur. Zaten amaç da bu sanırım. Zaten buğday biraları doğası gereği malt karakterli olmalı, mütevazi bir ot kombinasyonu seçimi yeterli olacaktır. Bu yıl ilk kez katılıyorum böyle bir organizasyona sen benden daha deneyimlisin varsa tavsiyelerini alırım. :blush:

Benim de ilk yarışma tecrübem olacak. Sabırsızlıkla bekleyemiyorum henüz çünkü reçete için bir çok malzemem eksik, daha yapması var :slight_smile: Bu arada tecrübesi olanların önerilerini beklediğimizi bir kez daha hatırlatayım.

1 Beğeni

Ben dün kraftmaster kategorisi için firikli buğday birasını kaynattım mayalara teslim ettim. Top artık mayalarda. Haftaya oranları değiştirip bir tane daha yapmayı düşünüyorum. Hangisi daha iyi olursa onunla katılacağım.

Siz hangi kategoriye katılacaksanız ona göre tavsiye verebiliriz.

4 Beğeni

Ben de kraftmaster için başvurdum. Belki farklı bir kategori için de reçete oluşturabilirim bugün yarın. Yarışma günü nasıl bir ortam bizi bekliyor, kaç lt ile katılmak lazım vb. sorular var aklımda. Geçen seneki yarışmada forumdan katılım baya bir vardı. Bu sene durumlar nasıl acaba?

2 Beğeni

Stand kuracaksanız belirtilen miktarın 3 katı fazla bira getirmenizi öneririm. Yoksa tükenmesi 1-2 saati anca bulur :grinning:

(Sonra içecek bir tane bira bulamıyoruz :slightly_smiling_face:)

1 Beğeni

Geçen yıl şöyle olmustu; açılış saatinden 1 -2 saat kadar once biralarınızla birlikte gidiyorsunuz. Başvurduğunuz kategorideki biralarınızdan 4 tane 50cc veya 6 tane 33cc etiketsiz şişeleri görevli arkadaşa teslim ediyorsunuz. Her cesit icin 8 lt demisler ama daha fazla ya da biraz daha az olabilecek biralarinizi buzdolabina yerlestiriyorsunuz ki tasirken calkalanmadan dogabilecek sıkıntıları yaşamayın. Buzdolabina koyacaginiz biralariniz etiketli olsun mutlaka.Sizin icin ayrılmış standı hazırlayabilirsiniz afis vb…materyallerle süsleyebilirsiniz. Bira eslikcisi ikramlık birşeyler götürebilirsiniz. Açacak bardak gibi ihtiyaçlar organizasyonca karşılanıyor. Standiniza gelip bira tadanlardan biletle verilen fişlerden bir tane aliyorsunuz. Servis icin yardim edecek bir kişi bulunsun yaninizda. Bir stand icin 2 kişi ücretsiz girebiliyor(du geçen yil) . Bir tavsiye ; sunacaginiz biralarla ilgili ayrıntıları içeren yazı çıkarıp standinizda bulundurun. Gereksiz zaman kaybını önlersiniz. Son bir tavsiye yoğunluktan diğer arkadaşların standlarında uğramak zor oluyor. O işi erkenden halledin. Orada görüşmek üzere…

11 Beğeni

Yarışmada kullanılan Firik buğdayı torrified wheat denilen tür mü? Bilgisi olan var mı?

Ben de ilk başta torrified diye düşünmüştüm ancak İngilizce’de freekeh diye geçiyor. Buna uygun fermentables ise çıkmıyor programlarda. Verimlilik, og katkısı ve ebc değeri için torrified karşılık gelir mi bilemiyorum. Aslında en güzeli @alpinist gibi iki farklı parti yapmak.

O freekeh kelimesi türkçe telaffuzun ingilizcesi gibi duruyor.
firik,

1. isim, halk ağzında Olgunlaşmak üzere olan tahıl:
    “Firik, daha yeşilken koparılıp kurutulmuş buğday taneleridir, pilavında bir taze çimen ve ilkbahar kokusu vardır.” - Refik Halit Karay

2. isim, halk ağzında Çerez olarak yenen tahıl kavurgası.

Yeşil buğdayın koparılıp ateş üzerinde hafiften tütsülenmesi ile elde ediliyor. Gaziantepte firik pilavı vardır, çok lezizdir.

Gaziantepte pilavı yapılır çok şahanedir.

selamlar :raised_hand:t3: peki başvuru formunu doldurmak için son bir tarih falan var mı? :beers:

Birden fazla kategori ve bira ile katılmak istiyorum da her biri için ayrı form mu doldurmamız gerekiyor ?

Evet , Her bira icin yeni form doldurmak gerekiyor.

3 Beğeni