Ticari Micro Brewery Kurmak

Gün geçmiyorki türkiyede bir craft bira markası daha ticari hayata atılsın. :joy:

Türkiyede bir micro brewery açmak için sıfırdan başlayarak neler gerekli (hangi izinler,belgeler ve ekipman) bunları hep beraber bir başlık altında araştırarak toplayalım istiyorum sizlerinde katkısıyla. 5 mayısta Garaguzu bira fabrikasını ziyarete gideceğim Ataç bey ve Akgonca hanımla bu konuda sohbet edeceğim o bilgilerise eklerim buraya.

14 Beğeni

Güzel konu. :slight_smile: çok sıkı takipteyim. Craftbeer bar mesela. Ne hoş olur.

5 Beğeni

Astronomik ücret gerektiren ekipmanlar ve biraz rüşvet döneceği aşikar. Efes ve tuborgun bu kültürün gelişmesini isteyeceğini pek sanmam. Gereksiz ekipman için milyonlarca lira harcatmayi şart kosturacaklari kesin. Hükümet nede olsa emirlerinde. Türkiye’de siyaset tersine işliyor maalesef. Ağa babaların isteklerine göre şekilleniyor yönetmelikler. En son etanol satışını sekteye uğratmak için içine bitrexi koydurdular. Halbuki insanları öldüren metanol. İlginç bir ülkeyiz.

1 Beğeni

İzmir’deki firma ile sohbet ettiğimizde aslında şartların çok da ağır olmadığını ama çarkların çok yavaş döndüğünü söylemişlerdi.
Büyük imalatçıların olaya bir şekilde dahil olduklarını ben de düşünsem de esas sorun bence yasa ve yönetmelikleri hazırlayanların cehaleti.
Sanıyorum kafa yapıları şu; Arslan bira üretmek istiyor, Efes de bira üretiyor. Tamam buyursun Efes’e uyguladığımız şartları yerine getirsin ürettirelim.
Kısaca, bu insanlar microbrewery, brew pub, craft brewery gibi parçaları bilemedikleri için her birine ayrı yönetmelik yapacaklarına, en büyüğün yönetmeliğini de en ufağa uygulamaya çalışıyor.

6 Beğeni

Aynen öyle, bir taş değirmene nasıl un fabrikası muamelesi yapılmıyor, brewery içinde aynı ortamın oluşması gerekir… ama cehalet ve içen ölsün gebersin mantığı hakim olunca maalesef

2 Beğeni

Microbrewery için tasarım ve fiyat teklifi almıştım paylaşabilirim mesajla eposta adresini gönderen olursa.

This brewery is now designed for two batches per day, so the 24.000 l volume can be produced in 12 days.

Şöyle bişey üstten.

7 Beğeni

halityabanabat@gmail.com gönderebilirsennbir inceliyeyim :blush:

Hazır olun kuruyoruz kooperatifi…
S. S: Craft Biracılar Koop.

Kapının önüne de küçük hasır taburelerden koyup bi de tavla attık mı… Pe heeyy

8 Beğeni

SSCB olmuş bu kooperatif, gomonist diye içeri atmasınlar sonra…
Ben biralara kırmızı kapak takmıyorum, neme lazım…

2 Beğeni

Hmm…
SSCB olmaz, bakacağız bir çaresine artık.
Ne bileyim, S. S. Kraft Biracılar Koop. desek?

3 Beğeni

SS deyince aklıma Titanik geliyor. Batmasın bu da :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

SS standart uygulama @arslanturegun.
Dikkat ederiz.
Merak etme been bi kere batırdım, bir daha batırmam, daha doğrusu geçen seferkinden daha erken fark ederim, azıcık su almışken hemen ineriz.

1 Beğeni

Muhtemelen bu micro girişimin karşısına macro engeller çıkaracaklardır, he yapılırsa böyle bir girişim elimizi taşın altına koyarız o ayrı.

Şu an hayallerimi konuşuyorsunuz :))

ss deyince benim de aklıma naziler geldi :smiley: bu ismi neresinden tutsak elimizde kaldı acilen başka isim bulmamız lazım :smiley:

3 Beğeni

Gönderdim şimdi epostaya.

1 Beğeni

Kıbrıs a kurmayı düşünmüştük bu nedenlerle.

Türkiye satışına yine çakarlar vergiyi.

Teşekkür ederim akşam bakacağım :beers:

Fiyat tahminimden fazla geldi 1.8 milyon tl :smiley: türkiyede bu sistemi üretecek kimse yokmu