Ticari biradan maya almak

Forumda daha önce mevzusu yapıldı mı araştırmadım ama bir anda aklıma geldi ve deneyenler olmuştur düşüncesiyle bi sorayım dedim :blush:. Şimdi daha önce lezzetine aşina olduğumuz bir ticari biranın içerisine iki küp şeker koyup kapağını kapatıp tekrar gazlandırdıktan sonra dibe çöken maya tortusuyla bira yapabilir miyiz? Burada amacım evde bira yapımında kullanılan mayaların kokusundan ve biraya kattığı ekstra tatlardan kurtulmak. Örneğin pilsner kiti bu şekilde mayalayabilir miyiz? Teşekkürler…:blush:

Edit: “St. Bernardus Abt 12” isimli birada bu işlemin başarıldığını gördüm biraz önce. Peki Efes ve Turborg biralarda bunu başarabilir miyiz?

Ticari biralar genelde pastörize edilip mayalarından arundırılarad carbondioksitle gazlabdırılıyorlar bu biralarda imkansız,ama filtrelenmemiş biralarda mümkün olabilir biradan maya devşirme diye aratırsanız forumumuzda mevcut

4 Beğeni

Ama efes ve tuborgun içindekiler kısmında mayanın da olduğu yazıyor? Şeker ile aktif edilip çökeltilemez mi?

Yapılışında var tabi,ölü maya canlandırılamaz,anladığım kadarıyla sormak istediğiniz soru şu
“Tuborg veye efese en benzer birayı nadıl yaparım?”

3 Beğeni

İşin özü o evet fakat birkaç denemedir maya kokusunu ve tadını ne yaptıysam ekarte edemedim bir türlü. Bir de aklıma böyle bir şey yapıp yapamayacağım geldiği için sordum. Şerbetçiotu eklemesi de bu işe çözüm olmadığı için böyle bir arayış içerisine girdim…

Hangi kiti hangi maya ile yapıyorsunuz? Fermantasyon ortalama hangi sıcaklıkta gerçekleşiyor? Hangi şerbetçi otlarını kullandınız ve eklemeleri ne zaman yaptınız ? Şimdilik bunları öğrenebilirsek en azından maya kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabiliriz aslında. Ancak Tuborg ve Efes tadına yaklaşıyoruz anlamına gelmesin :wink:

1 Beğeni

Biz biraz da o tatlardan ardınıza motor takıp kaçtığımızdan pek ilgilenmedik açıkçası ama bu sorunun cevabını butik bira forumunda bulabileceğinizi düşünüyorum,yine de;maya lager olacak,lGer sucsklıkkarında 3 hafta civarı (OG-SG-FGlere bakarak tabi) fermentasyon sonrası 4 hafta lageringde(0-1 derecelerde)duracak,kaba hatlarıyla bu,tam tahılsa pilsner maltı ana malt olacak.

Cevaplarınız için teşekkürler :slight_smile:

Export pilsner, saaz, dryhop (torbalı), 20gr, şişelemezden 3 gün önce… US-05

Lager, saaz, dryhop (direkt atma-torbasız), 50gr, şişelemezden 3 gün önce… W-34/70

Ama her ikisinde de maya kokusu ve tadını ekarte edemedim. Hele w34770 de çürük yumurta kousu ve tadı vardı. 13 derecede üç hafta boyunca fermente edildi ve aynı sıcaklıkta 3 hafta boyunca şişede bekletildi fakat koku-tat halen geçmemişti.

US-05 te ise kit mayasına benzer kokular ve tatlar vardı ama etkili bir şerbetçiotu eklemesi yapılırsa (koku ve tat) daha da güzel içirtebilecektir diye düşünüyorum. Ama bu iki şerbetçiotu eklemesinde de şerbetçiotu kokusunu hiç alamadım. Hep maya kokusu ve tadı vardı. Şerbetçiotunu bunları ekarte edebilmesi için eklemiştim fakat bir etkisini göremedim. Lager kitte ise sadece aroma aldım fakat ilaç gibiydi. Sanırım saaz şerbetçiotundan kaynaklı. Bu şerbetçiotunun kokusunu ve tadını ticarideki gibi alabileceğim bir yöntem var mı acaba?

W-34/70 de 8-10-12 derecelerde gerçekleşen fermentasyon bittikten sonra 2. Fermentasyona alıp 4 hafta 0-1 derecede bekletin ve son 3 gün saaz veya tettnang dry hop yapın,bu otların aromadını da istiyorsanız hop tea şeklinde de kullanabilirsiniziniz

1 Beğeni

Yaparım tabi ama 4 hafta benim için uzun bir süre (aslında o kadar da beklemek istemiyorum doğrusu :slight_smile: ) . US-05 ile de etkili şerbetçiotu kokusuna ve aromasına ulaşıp maya kokusunu tadını ekarte edebilir miyim acaba? Şu konudaki hoptea yöntemi dikkatimi çekti doğrusu. Şerbetçiotunun kokusunu da aldıklarını söylüyor bazı ustalar ( kupanta):

İşte hem tuborg,efes tadı isteyip hem de ale maya olmuyor,mayadan arındırıp lagering yapmadan da olmuyor,haa bence olmasın da zaten o ayrı😀

Şerbetçiotu ile maya kokusunu ve tadını etkili bir şekilde ekarte edebilirsek yeterli olur bence…

Siz bu şekilde maya kokusunu bastırabilirsiniz,tuborg ve efes tadı için zaten kitle biraz zor ama tam tahılla doğru şerbetçiotlarıyla(doğru miktarlarla ve doğru sürelerle) biraz yaklaşabilirsiniz,derseniz maya kokusunu bastırsam yeterli o zmn ok

2 Beğeni

Bu bağlamda şerbetçiotu kokusunu biraya verip maya kokusunu ve tadını ekarte etmek yeterlidir. Bildiğiniz etkili bir yötem var mı? İki kere dryhop denedim sonuç alamadım. Belki de mayalanma sürecinde dryhop yaparsak kokusunu da verebliriz…

Maya kokusunun pek çok sebebi olabilir. Her biri için ayrı ayrı zaman içerisinde uğraşırsınız ama tecrübelerime göre sıcaklık çok önemli. Örneğin US-05, M44 bu mayaları “kova içi sıcaklığı” 18-19 derecede tutarsanız maya kokusu büyük oranda gider.
yapılan ne büyük yanlış dış sıcaklığı 20 dereceye getirip iç sıcaklığın da öyle olduğunu zannetmek. özellikle fermantasyon başında arada 3-4 derecelere kadar fark olabiliyor.
o yüzden ben 20 dereceye getirdiğim şırama mayayı attıktan sonra ortam sıcaklığını ilk 3 gün 15-16 derecelerde tutuyorum. 5. günden itibaren 19 dereceye kadar serbestçe çıkmasına izin verip orada bırakıyorum.
Bu hobiye ilk başladığım zamanlarda bu koku konusunda en çok şikayetçi olanlardan biriydim o yüzden sorununuzu bu şekilde %90 çözeceğinize eminim…

6 Beğeni

@Antinkuntin bence ihmal edilen en önemli konudur bu abi. Daha önce de bahsetmiştin. Hatta bana göre forumda yukarılarda kalması gerekir diye düşünüyorum. Yeni başlayan bir çok arkadaşımız burayı atlıyor

6 Beğeni

Teşekkürler. Bunu denememiştim. Ama bir de şerbetçiotu kokusu aroması ve acılığı kazandırmak gerekiyor her koşulda içilebilen bir bira olması için. Şerbetçiotu eklemeleri ile deneme yapmakta fayda var…

1 Beğeni

Bir de aklıma şöyle bir düşünce geldi:

Maya çoğaltma yöntemi için kullanılan erlenmeyerin içerisine maya öncesi 100gr dme ve su harici bir de dryhop veya hop tea yöntemi ile şerbetçiotu eklemesi yaparak mayayı çoğaltsak acaba maya kokusu ve tadını bu şekilde baskılayabilir miyiz? Bildiğim kadarıyla ticari bira yapımcıları mayayı, kaynatma aşamasında hazırladıkları ve şerbetçiotu ekledikleri ve soğuttukları şıranın içerisinde çoğalttıktan sonra mayalanma kazanlarının içerisine pompalıyorlar (bildiğim kadarıyla flameout yöntemi bu). Olabilir mi acaba? Teşekkürler…

Konuyu bi canlandırayım.
2 adet Weihenstephan aldım. Buzdolabında 2 gün beklettim. Dipte 2 parmak civarında bira kalıncaya kadar Dikkatli bir şekilde bardağa boşaltım. Şişede kalan biraları yaklaşık 500 ml kadar su ve bir miktar kuru malt özünü karıştırdığım erlene döktüm. Tartı yanımda değildi o yüzden hepsi göz kararı oldu, tahmini 40 50 gr kmö koymuşumdur. 2 gün stir platede çevirdim. 2 gündür dolapta bekliyordu, sonuç aşağıda. Sanırım becerdim :slight_smile:

Şimdi bunu biraz daha çoğaltayım.

Sormak istediğim bişey var. Buğday kmö yoktu, arpa kmö kullandım, mayalar üzerinde olumsuz etkisi olur mu? Mantığım sorun olmaması gerekir diyor ama bilemedim.

3 Beğeni

Weihen şişe kondisyonu için farklı maya kullanıyor diye biliyorum ana mayadan farklı olarak. Hatta lager maya diye aklımda kalmış…

5 Beğeni