Ticari bira tadım notları

Ticari bira deneyimlerimizi paylassak okuyana fikir olsa?
Ben en sevdiklerimden biriyle baslayayim.
Gouden Carolus Classic
%8.5 abv sini ustalikla gizleyen bir Belcikalı kendisi.
Kokusunu parfüm yapsalar en iyi musterisi olurum.
Tatli bir baslagici ve uzun baharatimsi ama en cok da karemelli bir bitisi var.
Az gazli az kopuklu siyaha yakin bir strong ale.
Cikolata karamel portakal tam bir aroma cümbüsü…
Yavas yavas sarap gibi icilesi tatlilarla harika giden bir bira.Damak tadlarimiz farklidir tabii ama tatli bira sevenlere tavsiyemdir.
Kolay bulunmuyor amaMetro marketlere zaman zaman geliyor.

10 Beğeni

Çalıştığım firmayı denetlemeye gelen bira seven Alman amcaya yaptığım bock’lardan bir tane vermiştim. Nasıl buldunuz? diye sorunca “çabanı çok takdir ettim, uğraşmışsın ama ben sana bock getireceğim” demiş ve tatlı tatlı rencide etmişti. İkinci sefer geldiğinde aşağıdaki arkadaşı getirdi. Sonra anladım, benim yaptığım bunun yanında kötü bir taklit olarak kalmış :slight_smile:
Tadım konusunda yorum yapacak bilgim yok, ama şahane :slight_smile:

7 Beğeni

Gara Guzu’nun son birası , Winter Ale.Bu biranın bende yeri ayrı .
Ocak ayında piyasaya çıktı ve o ara Muğla’da olduğum için Gara Guzu fabrikasına da bir ziyarette bulunmuştum. Sonraki hafta Akgonca abla beni bir puba bira içmeye davet etti. O gün ticari olarak biranın çıktığı ilk gündü .Ataç abi ve Akgonca abla ile birlikte ilk içenlerden olma şansını yakaladım . %20 oranında kullanılan Melanoidin sayesinde yüksek gövdesi ve malty tat benim çok hoşuma gitti. 6,4 alkol oranı hiç hissedilmiyor. Tam bir kış birası. Gara Guzu biraları az gazlı bu arada. Gazlı bira sevenleri memnun etmeyebilir.

7 Beğeni

Stone Brewing IPA 6,9% 71 IBU
Magnum, Chinook, Centennial, Azacca ,Calypso, Motueka, Ella & Vic Secret şerbetçi otları barından bu ipa için 71 IBU acılık değeri belirtilmiş fakat okadar hissedilmiyor. Narenciye ve Çam ağırlıklı bir aroma hakim.

3 Beğeni

Chimay blue %9 abv
Trappist olmayi sonuna kadar hakeden bir Belcikali.
Ratebeer de 100 uzerinden 100 puan almis. Kokusuyla carpmaya basliyor. O nasil guzel karameldir Belcikalilar nasil yapiyor bunu diye sorduruyor. Cok ama cok kompleks bir aroma gami var. Hafif tatli karamel kuru erik ve üzüm baskin. Kremamsi kopugu ve gazi orta denilebilir. Gurme gibi yavasca her yudumunda o lezzeti hissederek keyifle iciyorum. Yaz icin sert gelebilir ama kisin icmeyenlerin denemesini tavsiye ederim.

6 Beğeni

Brewdog jack hammer
Dün ilk kez tadarken,hic tanimadigim serbetciotu bagisikligindan muzdarip @wildtrak i aklima getiren bira… centinental amarillo simcoe citra ve colombus otlarini boool kepce kullanmislar. Ruthless ipa yani acimasiz ipa olarak adlandirilmis 200ibu !!! degerini yakaladiklarini soyluyorlar. Ama o kadar da aci gelmedi bana…gazlanmasi iyi kopugu kalici degil.tropik meyve ve narenciye baskin govdesi yuksek %7.2 abv li ipa severler icin mutlaka tadilmasi gereken bir bira…

7 Beğeni

200 ibuyla sek raki gibi olmasi lazim onun ya :smile:

2 Beğeni

@Gulendam 200 ibu vay bea merakettim bu birayı hafta sonu bulursam deneyeyim :grin:

2 Beğeni

Yuksek ibudan Cok hazzetmedigim halde diyebilirim ki " rakiyi sek jack hammer i tek" icmek gerek…:grin::grin::grin:

3 Beğeni

Teorikte oyleymis… ama cok da şaapmamak lazim.

Bu başliklta hep iyi biralari konuşmamiz gerekmiyor bu arada. Kötü biralari da konuşalim ki market reyonunda en fazla “deneme şişesi” olarak alalim. Mesela ben ilk yerli ve milli stout u denedim.

Tat profili çok ilginç. Üzerinde stout yazmakta fakat aslinda içine hamburgerci barbekü sosu atilmiş lager gibi. Çok merak ederseniz bile bir şişeden fazla almayin. Hey, giines iki lira daha fazla…

5 Beğeni

Barbeku soslu lager cok iyi tanımlama olmus :grin:

2 Beğeni

IBU hakkında birasever’in güzel bir yazısı var, okumanızı tavsiye ederim. Öyle 200-500-1000 yazıldığına bakmayın. Birçok insanın 100 IBU’dan sonrasını algılayamadığı iddia ediliyor.

Biranızı ne kadar acı seversiniz?

3 Beğeni

Tsingtao

Çin’in efesi :smile: Duru dümdüz kolay içimli bir bira. Pek fazla tanımlamacak bir yanı yok aslında. 20 lira vermiştim bi daha içmem heralde o paraya.

İzmirlilere sesleniyorum, Kemeraltı’nda Abacıoğlu Hanı içerisinde Yolo diye bir hamburgerci var, ev yapımı müthiş hamburgerler yapıyor. Bunun yanında 80 çeşit ile iddialı bir bira yelpazeleri var. Tavsiyedir.

6 Beğeni

Pilsner Urquell
Pilsnerlerin atasi Türkiye’ye gelmiş. %4.4 abv si ve saazdan gelen ferahlatici aromasi ile kolay icilir bir bira. Köpügü gazı herseyi yerinde. Ama cok sade. Kompleks aromalara alistigimdan midir bilmem tadimla yetinecegim. Ama pilsner sevenler bu tarafa…

9 Beğeni

Bu birayı çok meraketmiştim @Antinkuntin sağolsun metromarket gezimizde bana bir tane aldı akşam deneyeceğim :grin:

2 Beğeni

Aynen öyle. 100 IBU saturasyon sınırı. Sonrasında düz yokuş farketmez artık. o 200 IBUlar filan, pazarlama kandırmacası. Gülendam hanımın dediği gibi çok da şaapmamak lazım.

4 Beğeni

Bir de bu yazıda bahsedildiği gibi malt karakteri yüksek veya farklı aromalı biralarda IBU hissedilmiyor dense yeridir. Guinness 45 IBU’ymuş mesela, ilk öğrendiğimde “nasıl ya” demiştim :slight_smile:

2 Beğeni

IBU konusu çok gizemli. Mayşeleme yoğunluğu arttıkça mayşeye geçiş daha az oluyor. Daha duru bir mayşede acılık daha fazla geçiyor. Parti-gyle bira yaparken farkettim ki düşük gövdeli bir biranın düşük ıbu’su yüksek gövdeli yüksek ıbu’lu biralardan daha fazla hissediliyor.

1 Beğeni

Bol acı ve şerbetçi otlu biraları sevdiğim halde arada pilsneri özlüyorum :grin:

Bu bira gerçekten çok hoşuma gitti saaz muhteşem ayarlanmış

Bir sonraki pilsner kurulumumda saaz ile dryhop yapacağım :+1:

7 Beğeni