Ticari bira kampanyaları

Merhaba arkadaşlar,

Böyle bir konunun faydalı olacağını düşünüyorum. Forumda benzer bir konu arattım. Fakat daha önceden açılmamış sanırım. Malum ticari biraların fiyatları çok yüksek bu tarz kampanyaları birbirimiz ile paylaşırsak herkes faydalanabilir. Mesela geçtiğimiz aylarda carrefour ve migros bir kampanya yapıp 7-8tl ye bira satmıştı. Ben bu kampanyadan çok geç haberdar oldum ve alamamıştım.

O zaman başlangıcı ben yapayım. Bildiğim kadarıyla metro gross markette efes pastörsüzde indirim var. 10 tl civarlarında satılıyor. Alan birinden duydum. Yılbaşı için stok yapmış. Ayrıca geçenlerde ben de metrodan 10 tl ye ithal kutu bira(felsgold) almıştım. Tadı fena değildi. Tuborg gibiydi.

4 Beğeni

Hocam tahminime göre alkolde indirim tarzı promosyonlar yasak. Yani başlık yanıltıcı olabilir.

Migros efesin malt, pastörsüz tarzı biralarını zaten hep o fiyattan satıyor. Felsgold da aynı şekilde yıllarca metroda normal biradan daha ucuza satılır. Bunlar kampanya değil, o biralarin etiket fiyatı o.

Kıbrıs’tan merhabalar, burada fiyatlar 4-6 arası değişiyor :sweat_smile:

1 Beğeni

Geçen hafta sonu Bodrum Metro’da son tüketim tarihi yaklaşmış 33’lük ihtal bir Lager (adını unuttum) 5 tl’di. Şişesi depozitolu olsaydı kullanmak için alırdım biraz ama hem ince şişe, hem lager hemde bayat bira. 1 tl bile olsa almazdım sanırım.
İndirim zamanları son tüketim tarihlerine dikkat edin.

1 Beğeni

Bir tane alıp tadına bakabilirdiniz. Güneşten korunduğu sürece çok sorun olmaz herhalde? Skunk kokusu olayını merak ediyorum, muhtemelen tatmışımdır (koklamışımdır) ama ne olduğunu bilmediğim için fark etmemişimdir. Özellikle 1 birayı güneşte bırakıp denemek lazım.

Türkiyede üretilen biraların raf ömrü 6 aydır. Son zamanlarda etiketlere bakıyorum ve öyle çok uzun süre beklemiş bira pek yok marketlerde.

Hocam tahminime göre alkolde indirim tarzı promosyonlar yasak. Yani başlık yanıltıcı olabilir.

Alkolle alakalı reklam yapmak yasak. İndirim yapabilirler ancak bunun indirim olduğunu belirtemiyorlar.

metro ve migros bazen çok güzel indirmler yapıyorlar. yakalamak lazım.

Geçen hafta Bursa Anatolium’daki Carrefour’dan Chimay Blue aldım (sonuncuydu) 18 TL idi. Biraz da aynı fiyata Chimay White vardı. 2016 üretimi ve SKT’sinin bitmesine birkaç ay kalmıştı. Sanırım ellerinde kalmış. Bursa çevresindeki arkadaşlar bakabilirler… Bira eski tarihli olmasına rağmen gayet iyiydi bu arada… Ne de olsa o bir Belçikalı…

Benim de bildiğim kadarıyla alkol ürünlerine, promosyon kampanya gibi uygulamalar yapılamaz. Sanırım Migros’da gördüğümüz kampanyalar sadece şubenin inisiyatifiyle yapılıyor.

Migrosun1-2 defa yaptığı %25lik bir indirim vardı. Hem bira hem de diğer rakı votka gibi ürünlere. İndirim yapabiliyor ama bunun reklamını yapamayıp aynı zamanda sarı etiket gibi dikkat çekecek şekilde de satamıyor. Sadece sosyal medyanın gücüne güveniyorlar ki çok rahat bir şekilde yayılabiliyor bu durum.

Arkadaşın söylemek istediği her ne kadar eskisi kadar yapmıyor olsalar da metro gibi toptancı marketlerin yaptığı büyük indirimler konusunda bilgilendirme için faydalı olacaktır. Zira Schneider serilerini 5tl, aecht schlenkerla rauchbieri 7tl, şöferhöferi 12tl, La Corne gibi Belçika güzelliklerini (biraz eski zaman) 3tlden almışlığım vardı. Denk gelme meselesi işte. Bi ara Gara Guzu bile güzel bir indirime girmişti. Tamamen elden çıkarma politikası ama IPA olmadığı sürece çok ciddi bir tat/aroma kaybı yaşanmıyor. Mutlaka ilk günkü gibi olmuyor ama fiyat/performans açısında süper oluyor.

Misal İzmir Karşıyaka’daki enteresan bir tekel bayii Efes’in faciası olan Mikkeller’lerini 2.99a satmıştı. 6 koliyi zor alabildim. Ondan önce yine aynı yerde Leffe Brune serisi 7-8 lira civarındaydı. Henry serisinin aromaları iyice uçmuş ancak Sally serisinin lezzeti yerindeydi.

Yalnız metro konusunda her yerde aynı fiyatı bulamayabilirsiniz. Denizli metroda indirim gören arkadaşımın haberi üzerine Gaziemir metroya gittim, aynı gün aynı seri normal fiyatındaydı. TTET mevzuları.

1 Beğeni

Zeten bu indirimler bir iki günlük oluyor. Lokalde olsa birbirimizi haberdar edersek en azından faydalanmış oluruz diye düşünüyorum. Birkaç gündür metroya gitmeyi düşünüyordum ama bir türlü fırsat olmadı. 30-31 Aralık tarihinde belki stok eritmek isterler :slight_smile:

Işim gereği marketleri sık sık ziyaret ediyorum migros ve carrefour da yapılan büyük indirimin bir daha tekrarlanma olasılığı çok düşük o dönem perakaden de satış noktalarından çok büyük tepki aldılar. Ama migros ve carrefourlarda bazı ürünler de lisa süreli indirimler oluyor guinness buna en sık rasladığimdir 5 lira civari fiyati düşüyor. Şu aralar afak indirimler var mesela tuborg amber 10 tl tuborg filtresiz kutu 10 tl onun dışında güncel bir indirim yok bazı zamanlar da kadıköy rind te tarihi yaklaşmış ürünler indirimli satılıyor rastlarsam buradan haber veririm

2 Beğeni

Carrefour da guiness te indirim olmuş

4 Beğeni