The Twin Cats JET A-1 (English Best Bitter)

Deneyenler beğenmiş gibiydi, paylaşayım dedim ben de.

8 Beğeni

Ben şahidim beğendik… Mandarina otu bitter’a çok yakışmış gayet net…

Şişe bekleme süresi nedir, aylarca beklemiyorsak kuralım. Nedense İngiliz deyince beklemek lazım gibi çağrışım yapıyor bende😝

2 Beğeni

beklemesizdir o, bekleme olsa @BoBo kurmazdı :wink:

3 Beğeni

Son şişeyi şişelemeden bir ay sonra içtik. :slight_smile:
@menegin çok haklı.

2 Beğeni

Erken olgunlaştırma makinası icat etmiş @BoBo ondandır…

1 Beğeni

Bira dediğin taze içilir abi, nedir o aylarca bekle falan.

1 Beğeni

Merhaba, 2 arkadaşım ve ben jet 30 kullanıyoruz fakat hiçbir zaman %75 verime ulaşamıyoruz genelde %63-69 civarı kalıyor hele yüksek miktarda malt kullaninca iyice azalıyor.Kaç lt su ile başlıyorsunuz malt sepeti 8 kg kapasiteli o kadar malt koyunca gene aynı verimliliği aliyormusun? Ayrıntılı bir yapım anlatabilirmisin?

Ben 24 litre su ile başlıyor ve iyice karıştırıyorum önce. Hatta bi 5 -10 dakka oyalanıp bir parti daha karıştırıyorum başlangıçta. Sonra da 10 litre soğuk suyla yagmurlama. Bu sefer epey bir vorlauf da yaptım ama asıl malt kırma çok fark ediyor bence.

İlk iki partide ben de 65 civarı yapmıştım ama meğerse malt sepetini yanlış kullanıyormuşum. Maltları alabilmiş olsaydım bir parti daha yapmış olacaktım ama kargoya verilmeyen maltlar nedeniyle cumartesiyi beklemek zorunda kaldım. Bu hafta sonu bir.parti daha yapacağım. Onu da yazarım.

Merhaba,mayeşleme sırasında 60 dk ise her 15 dk’da bir karıştırmak karıştırırken maltları yavaş yavaş ezmek verimi arttırıyor.İkicisi maltların kırılımı;unlaştırmadan maltı güzelce kırmak,bunlar da oluyorsa maltın markasını değiştirmek.Ben ilk zamanlar %50-55 de kalıyordum,ama kırma yöntemini değiştirdim biraz daha kalın kırdım verim arttı.İlerde trakya maltı(yunan) bir de bizim Türk maltını satan bir site buldum onun ile de kuracağım.

Hocam nasıl kırarak daha verimli hale getirdiniz maltları ? Ben de çelik malt pipe a geçtim de mayşeyi süzemiyorum malt yatağından karıştırmam gerekiyor.

Ben de süzmüyorum maltı. Bu bira makine kullandığım ilk bira ve ben de o zaman hububat değirmeni kullanıyordum. Un haline getirmeden ama maltı biraz daha ince kullanınca verim artmıştı diye kalmış aklımda. Şimdi Breweast değirmen kullanıyor ve göz kararı ayarlıyorum. :slight_smile:

Ben de Breweast aldım aynen dediğiniz gibi göz kararı öğütüyorum fazla gelirse kısıyorum yada açıyorum şuan sabitlendi sayılır ikinci mayşede. Hiç karıştırmadan sirkülasyonla bira yapabilir miyim diye düşünüyordum fakat bu şekilde pompaya bir zamanlayıcı vs yapmazsam yakarım gibi geliyor ayrıca da arada karıştırmam lazım.

1 Beğeni

Jet-30 mu kullanıyorsunuz bilmiyorum ama eğer öyleyse karıştırmaya ya da başka bir şey yapmaya gerek yok.
2000 W kullanırsanız yanmıyor.

Yok çay kazanı devşirme sistem kunnalıyorum. Bi süre sonra pompaya çekecek mayşe kalmıyor kuru çalışmış oluyor o sebepten korktum.

1 Beğeni