Tencere yuvarlansın sahibini bulsun

Yaşlıyım ben, kulaklarım işitmiyor…
Akbank mı?

Yok canım nerden çıkardın… Kedidir o kedi…

1 Beğeni

Linkte herhangi birşey görüntüleyemedim.

BIAB ile tam tahıla bir deneme yapayım diye düşünüyorum. Bunun için öncelikle bir tencereye ihtiyacım var. Yapmışkende 20 lt civarına en az fermentöre almak isterim.

25-30 lt uygun bir çelik tencereyi Ankara’da nereden tedarik edebilirim?

1 Beğeni

Internetten bakmak en kolayı olur ama pazarlık gücüm ve vaktim var derseniz Gİmat’ta satış yapan yerler var.

1 Beğeni
1 Beğeni

Ben itfaiye meydanındaki spotçulardan 50 litrelik silindirik olanı 150liraya almıştım.Rezistans takma amaçlı aldığım için tabanlı tabansız olayına bakmadım yalnız. Siz ocakta kullanacaksanız (ki öyle görünüyor) tabanlı bir ürün öneririm.

1 Beğeni

Yarın bakabilirsem bir oraya bakacağım, olmadı korkmazın 30 lt liği var 290 TL civarına fena değil gibi.

3 Beğeni

Zafer Bey, iyi aksamlar. Benim kazan ile birlikte uzerinde conta gelmemisti ama; opsiyon olarak mi aliyorduk onu ?

opsiyon değil. sadece damıtımda veriyorduk ama artık hepsinde vermeye başladık. whatsaptan mesaj atarsanız ücretsiz gönderebilirim

2 Beğeni

Cok sevinirim, tel no alabilir miyim?

tel… 05333682450

2 Beğeni

Bugün itfaiye meydanı tarafına uğradım 32x32 cm 26 lt ekber diye bir markanın 3 kat tabanlı yazan silindirik tenceresini aldım. Kapağını kaybettikleri için satamamışlar, bende ilk etapta kapağa ihtiyacım yok diye düşünüp 190 TL ye aldım. Oradan sobacılar çarşısına gidip 20 TL’ye 1/2 musluk taktırdım fermentöre almak kolay olsun diye. Sonradan ilk başta tahılları koyup beklerken kapak gerekeceğini hatırlayıp çıkrıkçılar yokuşu Kayalar diye biryerden 50 TL ye de uyan kapak aldım. Orada aynı türde 20 lt tencerelere 330TL fiyat isteniyordu.

Toplamda 260 TL ye güzel bir kaynatma kazanım oldu gibi.

Yalnız ocağa koyunca kontolünün bayanzor olacağina kanaat getirdim. Neyseki evde mum yapma zamanlarımdan kalma 1500 w kumtel elektrikli 2 tane ocağım var en kötü bunu kullanırım diye düşünüyorum.

Musluğu takarken sobacılar çarşısında iç tarafa köseleden dedikler bir conta taktılar. Gıda uyumlumu diye sordum çay kazanlarında kullanıyoruz su ile kaynıyor uyumlu dediler. Ama silikon 1/2 o’ring bulsam mı yoksa sorun olmaz mı bilemedim.
Tencereyi de öncelikle iyice bir temizlemem lazım. Musluğu her defasında söküp takmalımıyız. Musluğun ic tarafına taktığım maşon pirinç ama bu musluk bildiğim kadariyla pirinç değil. Kaynayan su ile teması sorun olur mu?
Önerileriniz, tavsiyeleriniz neler olabilir?

Musluklar konusunda bigim yok ne yazık ki, onu yazar arkadaşlar da tencere çelik mi diye merak ettim.

Evet hocam, paslanmaz çelik. İnternet siteleri de orada da paslanmaz çelik diyor. Ağırlığı baya ağırdı öyledir herhalde :slight_smile:

Adsız

1 Beğeni

Hayırlı olsun o zaman. Güle güle kullanın.

1 Beğeni

Hocam o musluk sıcak kullanım için uygun değil. Sobacilarin caycilara takıyoruz falan demelerine bakma. Sobacilarda yada benzer yerlerde zaten ısıya dayanıklı bu işe uygun paslanmaz malzeme bulmanız neredeyse imkansız. Ama esnafa sorarsanız hepsi kaynar suda kullanılır. Sizin 316 yada 304 kalite musluk almanız gerekmektedir ve piyasada bulmanız çok zor. İnternetten satış yapan bildiğim sağlam bir yer var aşağıya linkini bırakıyorum. Bu arada silikon contaylada uğraşmayın onun içinde sıvı kırmızı (gıda uyumlu 400c) conta kullanın 404 ve pattex gibi markalar mevcut kontrol edin ısıya (en az 400c) dayanıklı olanından alın. Kolay gelsin.

2 Beğeni

Görsel olarak benzerlerinin tamtahilekipman vb yerlerde gördüğüm için takmıştım ama malzeme şüpheye düşürmüştü, şüphem doğruymuş. Teşekkür ederim. Bu vananı hem içeriye gireceği kısım somun vs hemde dışarı kısmına ek birşey de almak gerekiyordur biraburada komple set yapmışlar ama musluğu sizin adresten ekleri oradan almak daha mantıklı sanki

Baya yanlış görmüşsünüz :slightly_smiling_face:
İki ürün arasındaki fark, daaağğlar dağlaaaaaaaaaaarrrrrrr :microphone:

Tüm parçaları 304 paslanmaz çelik küresel vana; https://www.instagram.com/p/BzKjWNtlXJ9/?igshid=1azwat0cbgm24

316L paslanmaz çelikten cnc makinelerde üretilen kaynaksız bağlantı parçası; https://www.instagram.com/p/BzH_hygFDj0/?igshid=7ivcdi154fx6

Ürün hakkında detaylı bilgiler için;

6 Beğeni