Tencere yuvarlansın sahibini bulsun

Arkadaşlar bildiğiniz üzere bir süredir tam tahıl için gaza gelip duruyorum, artık patlamadan aksiyona gireyim diyorum.
Fakat tencere işinde karar veremedim, dedim bir başlık açayım tencere/kazan konusunda tecrübeler paylaşılsın sorular cevaplansın, uygun görülürse forumda bu konu bir başlıkta toplanmış olur.

Öncelikle ben direkt ocakta kullanacağım için çok büyük boyutlarla işim yok ki onları soğutmakta ayrı bir dert olacak.
Bu yüzden uygun fiyatlı 17lt tencere arayışına girdim. Ama uygun fiyat denilince geniş tencereler ön plana çıkıyor; onlarda yüzey alanı geniş olduğu için buharlaşma daha fazla olur diye düşündüm, o yüzden sıcak bakamadım.

Silindirik ya da sanayi tipi diye geçenler ise endüstriyel mutfak ürünü olarak ele alındığı için fiyatlar çok uçuk.

Bende en sonunda şöyle bir seçeneğe geldim;

https://urun.n11.com/duduklu-tencere/hascevher-gastro-17-litre-cift-guvenlikli-duduklu-tencere-P91435700

Soru 1: Silindirik değilde derin ama geniş olan tencerelerden kullanan var mıdır? 32cm çap 20 cm yükseklik boyutları tarzında yani. Bu tencerelerle ilgili tecrübelerini paylaşabilirler mi?

Soru 2: Uygun fiyatlı alternatif önerileri olan varsa nedir?

1 Beğeni

Burayla bir görüşün :+1:

3 Beğeni

Benim tenceremin yaklasik 40 cm genisligi,36 cm kadar da yuksekligi var.(Olculerini tam hatirlamiyorum,ama uc asagi bes yukari bu durumda,fotografini da ekleyecegim,bayagi genis). Tencerem aluminyum. Dolayisiyla hafif ve ucuz. Ben kilo ile almistim,kilosu 45 liraya aldim(kucuk bir yer,o yuzden biraz pahali),3 kilo geldi,135 lira verdim. Buharlasma konusunda da,büyük tüpe baglanan,stand tipi ocak kullandim,3.5-4 litre civari buharlasma orani aldim saatte. Buharlasma orani,bildiginiz uzere sistemden aldiginiz isiya,ortam sicakligina da bagli. Ben sicak ortamda yaptigima,belki de onun etkisi olmus olabilir. Ocakta kullanacaksaniz,tahminim benim aldigim isiyi alamayacaginiz icin,kayip biraz daha az olabilir(denemek lazim,bu bir degiskendir). Ben gayet memnunum. Tavsiye ederim

Bahsettiğim geniş tencereye de örnek vereyim boşuna aramaya çalışmasınlar;

@wildtrak Göz atıyorum hemen.

17 litre kaynatma mı yoksa mayşeleme + kaynatma mı?
Mayşeleme de işin içine giriyorsa, 1kg tahıl = 1 litre su hesabını unutmayın. Bu durumda da (atıyorum) 3 kg tahıl kullanıyorsanız su miktarınız 14 litre olacaktır, o da silme. Taşma payı vb. hesaplarsanız da 1 litre daha eksiltmeniz gerekir.
Kaynatırken de ben olsam 1 litre taşma payı bırakırdım.
Ben olsam ufaktan para biriktirmeye başlayıp @wildtrak’ın bahsettiği ürünlerden giderdim. Bu arada da eliniz alışsın diye daha büyük bir aluminyum tencere kullanarak pratik yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba,

Nede düdüklü tencere alıyorsunuz? bunun yerine 50 lt yada 30 tl bira fıçısını depozitosunu ödeyip almıyorsunuz?

Hocam selamlar,bira fıçıları artık efesin bayilerine yaptığı ihtarlardan sonra temin edilmemeye başlanmış. Nereden en uygun ne kadara temin edebilirim?

Hocam mantıklı dedin ama ocakta yapacağım demiş. Onların genişliği çok. Doğalgaz firması bayram eder :slight_smile:

1 Beğeni

Evet bende 13 lt suyla mayşeler, 3lt yağmurlama yaparım diye düşünmüştüm. 16lt den 1 saat kaynatma sonunda 13-14 lt arasında son hacim elde etmek amacındayım, bir süre damacana, sonrasında 20 lt kovada da fermantasyon.

Yanlış mı hesap etmişim?

1 Beğeni

Birahane ile sizin aranızda ki samimiyete bağlı olarak edinebilirsiniz :slight_smile:

2 Beğeni

:slight_smile: Tam adamına dediniz şimdi :slight_smile: Birine sordum,problem olmasın,ben yine de sorayım dedi,sonra 100 lira dedi. E zaten alüminyum tencereler de o kadar,kapağı var falan,ben de yanaşmadım. Ama bunları 40-50 lira civarına temin edenler varmış sanırsam

Alüminyum tencereler bu iş için uygun mu?
Yani uzun kullanımda sağlığa zararlı bir durum söz konusu mu?

1 Beğeni

Yorumu yazarken onu katacaktim,sonra bir arastirma yaptim emin olmak icin. Yapilan arastirmaya göre 1970li yillarda,alzheimer’in aluminyum kullanimiyla herhangi bir alakasi olmadigi kanitlanmis. Buna örnek kutuda satilan icecekler ya da aluminyum tencerede yapilan yemekler vs verilebilir.
Kisacasi,bir problem yoktur. Yazida goreceksiniz,tek eksisi,isi gecirgenliginin celige gore biraz daha fazla olmasi. Ikinci konu da,kettle sour yapacaksaniz ona uygun olmaz. Cunku oksit tabakasi 4.5 pH in altindaki cozeltilerle reaksiyona giriyor.
Kusura bakmayin,biraz uzun yazi oldu da,her detayina kadar vermek istedim
Bakiniz:
http://beersmith.com/blog/2010/08/17/aluminum-vs-stainless-best-beer-brewing-pots/

1 Beğeni

Evet gördüm o yazıları. Ama şu yazı daha tatmin edici, başka referans sayılabilecek linklerle desteklemiş…

O ph işi beni paranoyak ederse diye tırsıyorum ben açıkçası. O yüzden sordum. Birde
temizliğini, bakımını nasıl yapıyoruz?

Ben almazsam bile almayı düşünen arkadaşlara bir fikir olsun.

1 Beğeni

bunu görmemişim :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

Acikcasi daha 2 kez kullandim. Biraz yanik izi kaliyor da,sungeri vurunca geciyor. Bir de cizmemek gerek,cizilince de tekrar isitip tekrar oksitlemek gerekmis. Bu konudan emin degilim,bir kaynakta okumustum,oxiclean gibi temizleyiciler kullanilamiyormus yine oksit tabakasindan dolayi,normal bulasik deterjani bu isi gorecekmis. PBW konusunda bilgim yok. Genel olarak,isimi bitirdikten hemen sonra guzelce sungerle ovaliyorum,normal tencere yikar gibi

1 Beğeni

Bir kısım bilim insanı zararlı diyor. Benim de okuduğum bir yazıda “pasif oksit katmanı” oluşturulması sonucunda, kullanılabileceği yönünde beyanda bulunulmuş.
Pasif oksit katmanı işlemi ise basit. Tencereyi tamamen su doldurup kaynamaya başlayınca 30 dakika tutuyorsunuz.
En azından geçici süre için sizi idare edecek bir tencere yapılıyor.

2 Beğeni

Ve su kaynatmayla oluşan o koyu renk katmanı temizlememelisiniz…

4 Beğeni

Piyasadaki satıcıların verdiği hacim bilgilerine itibar etmeyin, mümkünse hacim hesabını kendiniz teyit edin.
17 litre yerine almışken 25 litre civarı hacim öneririm. Fazla kapasiteden zarar gelmez.
17 litrelik tencere ile 13-14 litre birayı kovaya alabilirsiniz ama bu hacimler için hep sınırda çalışırsınız. Taştı taşacak stresi mutlaka olur. Rahat rahat stressiz yapayım derseniz 1-2 litreden feragat etmeniz gerekir. O kadardan bir şey olmaz diyebilirsiniz ama 4-5 saat uğraşıp da kovaya alınca o iki üç litrenin kıymetini daha iyi anlarsınız…

4 Beğeni

Ben de aynı kanıdayım. Olabildiğince büyük alın derim.

2 Beğeni