Tarifler (recipes - Rezepte) tam tahıl ve yarı tahıl

Merhaba arkadaşlar,

Bu başlıkta kendi uyguladığım tarifleri ve sonuçlarını olumlu olumsuz yanlarını paylaşacağım.:slight_smile:

3 Likes

Bugünkü tam tahıl denemesi: buğday birası

3.8 kg buğday malt
2.5 kg malt pale ale

Bu haliyle oldukça açık renk pilsner gibi ama buğdayın buğulu renginde bir şerbet elde ettim.

BB den aldığım Jet değirmen ile maltlar buğday ve arpa ayrı tencerelerde olmak üzere 1,3 mm merdane aralığında kırıldı. Hemen hemen hiç unlaşma olmadı diyebilirim. Aynı zamanda bütün dane de kalmadı. Malum değirmen kabalaştıkça bütün dane kalabiliyor.

Reçete:
20 lt haşlama suyu
55 C 20 dk
65 C 60 dk
72 C 40 dk
77 C 20 dk mash out.

60 dk kaynatma ve 15 gr columbus şot kullanıldı.
Buğday için 10-20 ibu acılık aralığı öneriliyor. Ben 15 ibu hedefledim.

15 lt yağmurlama suyu haşlamanın sonuna doğru 77 C ye ısıtıldı.

Sonuç:
25 lt şerbet og 1057
1.6 lt speise elde edildi.
Toplam 26.6 lt.

Speise: şişeleme şekeri yerine tam tahılda kovanın %5-10 u arası ayrılan şerbet. Şişelemeden 1-2 saat önce kovaya eklenir.
Kavanozlar buzdolabında muhafaza edilir.

Yaklaşık 1 yıldır ve 10 dan fazla kovada speise olayını tecrübe ettim. Ve herkese tavsiye ederim.:wink:

Bu tarifi tam tahıl makinesi ile veya 35 lt lik tencere ile de uygulayabiliriz.

Tarifin artıları:
Fg 1057 ile yüksek verim ve 25 lt kova.

Tarifin eksileri:
Buğday için 33 lt kovada 25 lt şerbet çok fazla.
Hortum ile bardağa tahliye yapmama rağmen taşma yapabilir.

Dolayısı ile bir sonraki kurulumda malt ve su miktarını %5 azaltacağım.:slight_smile:

Özetle: K97 mayayı uyandırarak eklediğim bu kovanın tadım notlarını önümüzdeki haftalarda paylaşacağım.:slight_smile:

14 Likes

İlk mesajım takipteyim daha önce paylaştığınız bir reçeteyi uyguladım (bu arada teşekkürler) şu an kovada sonucu bekliyorum 1047 ile bitirdim kaynatmayı. 1010 u bulmasın bekliyorum us05 ile saygılarımla.

2 Likes

@Antipanik merhabalar. Tam tahılla ilgili bir paylaşım gördüğümde gerçekten çok heyecanlanıyorum. Merakım şu: Ne için 72 C 40 dk kademesi ? Katkısı nedir ?

1 Like

Ben Grainfather Connect makine kullanıyorum. 65 ve 72 C maltın şekerleşme kademeleridir.
Bir de makine 6 kg ve üstü malt kullanırsam yavaş devridaim yapıyor. Malttan şekeri tam çıkarabilmek için süreyi bu nedenle uzun tutuyorum biraz. Bu da tecrübeden geliyor.
35 lt lik tencerede 60 dk 65 C ve 40 dk 72 C gibi uzun sürelere gerek yok. Çünkü kepçeyle maltı karıştırıyoruz.
Makine ise alttan maltı özünü pompayla basıp üstten maltın üstüne akıtıyor ve devri daim yapıyor. İşçilik az ama daha fazla zaman gerekli.
Bunu da Og seviyesi ve malt özünün demleme sonundaki berrak güzel koyu rengi ile anlıyoruz. Makineyi 7 kg doldurduğum zaman berrak malt özü alamadığım bile oldu😊

3 Likes

Mutfak ve hanım faktörü dolayısıyla başlamadan bitirmek zorunda olduğum tam tahıl macerama bir fırsat buldum gibi , bu haftasonu kaynatmayi (evde kimse yok) :joy:planladigim ve büyük oranda evdeki kalan malzemeleri kullanacağım tarifimi aşağıda paylaşıyorum. Eksik yüksek hususlarda tavsiye ve uyarilariniz altın değerindedir şimdiden teşekkürler.

2.8 kg Pilsner
2 kg pale alet
0.5kg carapils
0.5kg Münih 1
60 dakika 50 Gr chinook, 20gr Magnum , 20 Gr perle
15 dakika 25 Gr cascade ,
5 dakika 25 Gr cascade
50 Gr cascade ile de dry hop düşünüyorum.
K-97 maya

Yukarıda kullandığım malzemeler haricinde elimde
1kg carapils
0.75 melanoidin
1kg munih1
Saaz,chinook,perle ,mittelfruh otları eser miktarda mevcut.

3 Likes

IBU hesabı yaptın mı hocam, bana biraz fazla acı olacak gibi geldi… Bir de kaynatma kaç litre olacak?
Bir de Perle’ye acılıkta hiç gerek yok, hatta bu karakterdeki bir birada da kullanmaya gerek yok. Zaten cascade, chinook baskın olacak, perle’nin aroması baskılanacak.

2 Likes

Yok ustadim hesap işine pek aklim ermedi. Evde olunca kullanayim diye düşünmüştüm perleyi zaten gereksiz olanları üstadlar yorumlasın diye paylaştım. Elimde biraz malzeme var , tam tahıl uğraşmayı seviyorum ama bazı şartlardan dolayı yapamıyorum. Bu haftasonu bir fırsatım olacak, elimdeki malzemelerle birşeyler olurmu derdindeyim.Esasen elimde 50gr magnum, 20 gr perle, 60 gr mittelfruh , 20 gr saaz da mevcut bunlarlada birşeyler olur muhakkak ama buzlukta duruyorlar tam bilemedim aroma durumlarını bu sebeple
sadece chinook ve cascade satinaliyorum. 20 litre mayseleyip 15 litre de yagmurlayayim , 25 litre civarı kaynama sonu hedef belirledim ama :roll_eyes:

1 Like

Malt yapısı dengeli, biraz hoplarla oynayınca güzel bir pale ale tercihe göre ipa olur. Acılık için magnum, aroma ve dry hop için chinook ve cascade, eğer yeni ot alacaksanız istediğiniz bir amerikan otu da iş görür ama ilk sefer için bu da gayet yeterli.
Eğer k97 kullanacaksanız bu maltlarla bu sefer chinook veya cascade karıştırmadan saaz, perle vs ile sek içimli bir ale de yapabilirsiniz. Acılık için magnum gayet iyi olur. Kalan otlar aroma için…

2 Likes

O zaman şöyle bir reçete yapayım yeni ot almadan bu durumda 1 kg pale ale maltda eksik olacak onu da alacaktım çünkü. Eldeki malzeme ve reçete uydurması diyeyim başlayayım :grin:
2.8 kg pilsner
1 kg pale ale
0.5 munih1
0.5 carapils
20 litre mayse 15 litre yağmurlama desek
40gr magnum 60 dk acılık için kafi sanırım.
20ser gram perle ve saaz ve mittelfruhu 30 dk 20dk ve 10 dk olarak kaynatayım.
40 gram civarı mittelfruhla da dry hop yapayım.
Sanki olur gibi ne dersin üstad ? @magunay

Hocam bunları bir programla giriyorsunuz değil mi?
Yani www.brewersfriend.com da olur tabii ki. Mesela 40 gr Magnum’un 60 dakikada ne acılık vereceğini böyle bakıp kestirmek pek kolay değil korkarım.

1 Like

Bana sorarsanız 40gr magnum pek istemeyeceğiniz bir acılığa sebep olabilir. @BoBo’nun bahsettiği gibi bir program üzerinden hesaplama yapmanızda fayda var.

2 Likes

Örnek hesapladım, 25 litre kaynatma hacminde 1.055 OG şerbette 13 AA 40 gram magnum 70 IBU veriyor. Aromada 30 ve 15 dk kullanılacak aroma otları hariç… Aman dikkat… Brewersfriend şart…
https://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/

2 Likes

önerilen değerlerin brewersfriend’e girilmiş hali.
bu haliyle olur olmaya da, ot cins ve iklimi düzeni elden geçirilebilir gibi geliyor bana.

3 Likes

Ben 40 hesapladım yanlış yapmadiysam

doğrusu budur. Magnum için 60 değil 6 yazmışım yanlışlıkla üsttekinde.
40 gr magnum çok çok çok fazla

4 Likes

Valla okur okumaz bana fazla gelmişti, veriler de o doğrultuda. :slight_smile:
Bi kontrol edin derim. :slight_smile:

1 Like

Cepten bu site olmuyor akşam hesaplayayım artık mobil olunca birseyler yanlış yapmışım anlaşılan. Ot için ne tavsiyede bulunursunuz üstad @ers

1 Like

estafirullah. Herhalde bu sitedekilerin tamamı bu tür onurlandırıcı hitaplar karşısında kendini aşırı sıkılmış hissediyordur sevgili dostum. Lütfen sen de bana ne bileyim, dostum filan diye hitap et ya da direk adımı kullan.
Bu nasıl bir bira istediğine bağlı tamamen. Alman tarzı birşey olsun diyorsan, bu reçetede yaptığın gibi asil alman otları kullanılabilir tabii. O zaman IBU’yu max 40-50 civarı tutmak düşünülebilir. O zaman istersen bu ekleme düzenini de kullanabilirsin. Ama kuru ekleme gerekli mi, tartışılır. Bu tamamen kişisel görüş tabii ama, illa yapacaksan saaz seçmeni öneririm. Alman otlarını kuru eklemede ben beğenmedim. Belki farklı deneyimi olan arkadaşlar vardır.
Ama turunçgil aroması istiyorsan, yani cascade kullanacaksan iş değişir. İstersen acılık eklemesini yine magnumla yapabilirsin. 60 dk kaynama sonunda aroma değil sadece acılık geçer biraya. Ama tad ve aroma eklemeleri için 30 - 20 - 10 düzeni pek anlamlı değil. Tad için 5, aroma için flameout ya da whirlpool iyi sonuç verir sanırım.

3 Likes

Hemen minik bir katkı… Tabii ki tamamen kişisel beğeni meselesi ama ben Saaz kullanıp kuru hoplatma yapmadığım biradan inanılmaz memnun kalmamıştım. Ne bileyim, mesela Cascade ve turunçgil eklenmiş bir bira kadar heyecanlandırmadı beni.

1 Like