Tam Tahıl "Stout"

Merhaba,

Tam tahıla geçtiğimden beri aklımda olan stout’u dün denedim.

Öncelikle yaptığım birebir reçetemi vereyim:

Kavrulmuş arapayı sağ olsun @ers abi verdi. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Yulafı, marketten %100 yulaf ezmesi olan değirmencioğlu marka aldım. Eti lifalif alacaktım; ama içindekiler bölümünde “eser miktarda fındık içerebilir” yazdığı için almadım.
Tahılın %70’i ana malt, %30’u karamel, kavrulmuş ve diğer ürünlerden oluştuğundan verimlilik de %63 çıktı hali ile.

Yaz sonuna doğru içmeyi düşündüğüm için soğuk demleme yapmadım. 3 ay şişede olgunlaşmasını bekleyeceğim.
Şerbetçi otu aromasını istemediğimden sadece magnum’u acılık için kullandım.

Sanırım yulaftan dolayı biab torbası acayip şişti. Yağmurlamayı çok zor yaptım ve her bir tarafı batırdım.

Nochill yöntemi ile mayayı ertesi gün sabah ekledim. 10 gün sonra hidrometre ile ölçüm alacağım.

Fotoğraflar güzel görünüyor umarım fotoğraftakiler kadar güzel köpüklü olur:

meyşelemeye başlarken:

kaynamadan hemen önce:

12 Beğeni

Güzel görünüyor ama dikkatimi çeken şey IBU düşük, stout için 35-45 arası daha uygun. Sonucu bekliyorum.

evet. bilerek o şekilde yaptım. 18 gr magnum kullanacakken son anda vazgeçip 10’a düşürdüm. Benimki de böyle olsun dedim :slight_smile:

2 Beğeni

Şişede 50. gününde tat gayet güzel ama gazlanma az.

2 gr şeker ile şişelemiş olmanın pişmanlığını yaşıyorum. Geçen sene Coopers porter’ı 5 gr şeker ile yapmıştım ve gazdan asitten içememiştim o nedenle buna 2 gr kullandım; ama hata yapmışım. Bu arada buzdolabında 1 gün bekletip içtim.

Sonradan gazlandırmanın bir yöntemi var mı acaba?
Şişeleri açıp 2 gr daha şeker atıp kapasam işe yarar mı?

Şişelerin kapağını açıp şeker ekleme yapanları gördüm.

Hatta geçen gün şişelediğim Triple kitinin şekerini olması gerekenin yarısı kadar attığımı fark edince, bir gün kadar sonra şişeleri atıp şekeri tamamladım. Dün açtığım şişede herhangi bir problem yoktu ve normal biçimde gazlanmaya başlamıştı.

Kesin olarak bilmek mümkün değil sanırım ama kapakları iyi kapatırsanız sizde de herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum.

1 Beğeni

@erenemre hocam inan ki 2 gr az değil, zaman istiyor sadece. 2,7 gramla şişelediğim imp stout 6 ay sonra fışkırmaktan açılmaz hale geldi ama tadı nefisti. Aynı bira 2. Ayında gaz köpük neredeyse sıfır durumdaydı. Sabret bence…

3 Beğeni

Şişede geçen 3 ayın sonunda bir yorum bırakayım dedim: Şeker konusunda boşuna evham yapmışım. 2 gr şişe şlekeri yeterli oldu (3gr daha iyi olur sanki) :slight_smile:

çikolata ve kahve tatları 3. ayında tam oturdu ve yaptığım en güzel biralardan biri oldu. İçmeye doyamıyorum. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Biter bitmez bu sefer kavrulmuş maltı ve carafayı ayrıca demlemeyi deneyerek tekrar kuracağım reçetelerimden biri oldu. (diğeri s189 lager mayası ile kurduğum kayın isli lagerim)

Tavsiye ederim.

4 Beğeni

Hocam merhaba, carafa 1’i kavrulmuş ama maltlanmamış diye bahsedilen arpa yerine mi kullandınız ? Çünkü carafa 1 ürününde maltlanmamış denmiyor sadece kavrulmuş deniyor ?

Carafa maltlanıp kavrulmuş, eğer stout yapacaksanız maltlanmamış ve kavrulmuş arpa kullanmanız lazım. Kendiniz yapabilirsiniz veya Hitit malt satıyor, ordan temin edebilirsiniz.

1 Beğeni

Teşekkürler… az kalsın maltlama işlemi zaten enzimleri arttırmak zararı olmaz faydası olur diye düşünerek carafa kullanacaktım :slight_smile:

1 Beğeni

Carafa serisinin diastatik gücü yok diye biliyorum…

Bu durumda, maltlanmamış gibi olmuyor mu o zaman ?

Carafa maltlandığı için bir dönüşüm geçiriyor ve bu durum bazı tatların ham arpaya göre farklı olmasını sağlıyor. Bunu daha iyi anlayabilmek için, weyermann carafa1 ve roasted barley tat profillerini karşılaştırabilirsiniz.

4 Beğeni

Maltlanmamış gibi olmuyor mu? sorusunun yanıtı olmadığı yönünde tabii. Sonuçta nişastası şekere dönüştükten sonra kavrulan bir tahıldan söz ediyoruz. Tad profilleri doğal olarak farklı olacaktır ama bu farkın minimal olduğunu söylemek de sanırım pek yanlış olmaz. Carafa serisinin temel varlık nedeni aslında tad/aroma profil farkı değil, çok daha pragmatik. Hatta zorunluluktan doğan bir neden. Alman saflık yasası Almanya’da üretilecek biralarda sadece maltlanmış tahıl, su, şerbetçiotu ve maya kullanılmasını şart koşuyor. Yani maltlanmamış tahıldan yapıldığı için Alman üreticilerin kavrulmuş arpa kullanma şansı yok. Onlar da alternatif olarak, daha doğrusu mecburen maltlanmış arpayı kavuruyor.

5 Beğeni

İki profil arasında ki farklar çok az görünüyor tat olarak ayırt edilemez gibi sanki.

Evet fark az gibi görünüyor olabilir ama tat olarak kesinlikle farkı hissedersiniz. Maltlarla uğraşan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki ikisi kokusundan bile ayırt edilebilir. Maltlanmış arpalar kavrulduğunda, ham arpaya göre şeker kokusu ve tadı bariz bir şekilde hissediliyor. Kristal maltlarda bu durum daha da belirgin. @ers abinin dediği gibi bu durum zorunluluk yüzünden yapılıyor. Haliyle weyermann bunu özellikle yakın çıkarmaya çalışıyor olabilir. Örneğin carafa yapacağı arpaları tam olarak çimlendirme düzeyine ulaştırmadan ham arpaya yakın haliyle işleme alıyor olabilir. Bu durumda örneğin Briess’in carafa muadili maltının, maltsı karakteri daha güçlü olabilir.

2 Beğeni

Merhabalar, kahve ve çok hafif çikolata aromalarının olduğu güzel bir tat yakaladım stoutta… Alkol de %4 oldu fakat bir şeye dikkat etmedim çok. 330 cl şişe için 2.4 gr şeker ile şişeledik. Bu kadar şekerin stout için fazla olduğunu düşünmeye başladım sonrasında. Bir pilsen gibi olmamalı gazlanma, bu ölçü çok mu kaçmış sizce ? Yani en azından çok gazlanmaz da umarım aromaları bastırmaz diye ümit ediyorum…

Eğer fermentasyon tamamen bittiğinde şişelediyseniz bu miktar fazla gelmez. Stout gibi biralarda karşılaşılan sorun, normal biralara göre içeriğinde mayayı zorlayacak içerik nedeniyle fermentasyonun biraz daha uzun sürmesi. Bazen acele edilip şişelendiğinde, bir miktar kendi içinde kalan şekere birde şişe şekeri eklenince fazladan gaz oluyor. Bu durum daha gövdesiz biralarda olsa pek rahatsız etmez ama stoutun dokusunu biraz bozabilir.

15 gün sonunda 2 ölçümde de 1.013 alınca bittiğini düşündüm fermantasyonun. Tabi bir de 16 litre için bir paket us-05 kullandım ama bu da fazla gelmiş olabilir mi? Yarısını mı kullanmak gerekirdi emin olamadım.

Maya fazla gelmemiştir, hatta iyi yapmışsınız. 1013 stout için düşük bile sayılır, yani fermentasyon bitmiş diyebiliriz. Bence herşey yolunda görünüyor. En az 4 ay bekletmekte fayda var.

1 Beğeni