Tam Tahıl Soğutma

Merhaba arkadaşlar. Şırayı soğutmak için serpantin edinene kadar alternatif soğutma yöntemleri araştırıyorum. Aklıma gelen kaynatma kazanının içerisine çelik bir tencere yerleştirip tencerenin içerisini buzlu su ile doldursak nasıl olur. Kaynatma kazanımın ölçüsü oldukça büyük yani içerisine tencereyi soktuğum zaman taşma yapmıycak ölçüde. Bu şekilde deneme yapan oldu mu? şimdiden teşekkürler.

Şıranın içine bir kaynatma ile sanite olmamış bir şeyler sokmak pek doğru olmaz. Benim ilk tam tahıl denememde de serpantini yoktu bir leğenin içine bol miktarda buz koyarak 50 dk civarında soğutabildim soğuk su yeterli olmaz bol miktarda buz

1 Beğeni

Tencereyi henüz kaynama devam ederken içerisine koyacağım için zaten sanite olmuş olucak. İçerisine de bol buzlu su atıcam.

100 derecedeki 20 litre suyu ~20 dereceye indirmek icin baya bi buz gerekir diye tahmin ediyorum. Serpantin bu isin en onemli demirbaslarindan biri malesef.

Buz konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Tek merak ettiğim bir zararı olur mu sizce?

zararı olmaz ama pek hızlı düşürebileceğini sanmıyorum kaynatma kazanınız elektrikli değilse tam tersini yapmanız daha hızlı sonuç verir yani buzlu suya kazanı oturtmak.

bu düşündüğünüz sistem bana pek mantıklı gelmedi su ısınınca değiştirmek isterseniz değiştirme şansınız yok mesela bu sistemde

Anladım çok teşekkürler o zaman buz banyosuna devam.

Bakır borudan kendiniz de yapabilirsiniz. Forumda konu altında bir çok örneği var hem uygun maliyetli hem son derece efektif. Bir araştırın derim.

Evet daha önce kullanıyordum serpantin bakırdan kendim yapmıştım. Fakat 1-2 sene evden uzakta çalıştıktan sonra annem atmış. Şuan için yeni boru almak biraz maliyetli.

Merhaba. Kaynatma kazanını, onun sığacağı bir büyük plastik çöp bidonuna su oldurup içine kazanı yerleştirmek suratiyle bidon içindeki suyu bir kaç defa değiştirerek yarım saat kadar sürede 25 derece civarına indiriyorum…

Peki şırayı fermentere alıp onu büyük bir çöp kovasına koysak olur mu? Kaynayan şıra Fermentere zarar verir mi?

Olur fakat fermenteri o şekilde soğutmak kazanı soğutmaktan çoook daha zor. Plastik kolay kolay soğumaz ama kazanı dediğim şekilde koyduğun zaman bidondaki su hemen kaynar oluyor. Metal ısıyı cok çabuk salıyor.

Çok teşekkürler. Kaynatma kazanım 50l kadar onu neyin içine koyabilirim onu düşünücem şimdi.

Basit plastik leğenleri araştırın. Mutlaka işinizi görecektir hocam.

Ben en iyisi bakır boru bakayım.

Kaynatma kazanının içine koyacağınız tencerenin kaynatma tenceresinin içindeki şıranın seviyesini de yükselteceğini dikkate alacağınızı varsayarak, dediğiniz yöntem elbet işe yarar. Size tavsiyem soğutmak için koyacağınız tencerenin içindeki buzlu suyu karıştırarak çeperde şıranın sıcaklığını alarak ısınmış suyu tencerenin ortasındaki soğuk su ile birleştirmeniz. Böylece şıranın sıcaklığını alacak düşük sıcaklıktaki suyu tencere çeperine gönderebilirsiniz. Bunu yaparsanız soğutma hızını artırırsınız.

Farkında olmanız gereken ise bu karıştırma esnasında tencerelerin içindeki su ve şıranın karışma riski çok fazla.

Asıl kritik noktaya. 20-25 litre civarında kaynatmadan hemen sonra kendiliğinden 95 derecelere düşecek şırayı 20-25 dereceye indirmek için ihtiyacınız olan net buz miktarı şıra hacminizin 2/3’ü kadardır. (dış hava etkenini saymazsak). Dış sıcaklık etkisiyle beraber bu buz miktarını 1/2 olarak hesaplarsanız 25 litrelik bir şıranın içine 12,5 kg -18 derecede tencerenin içinde dondurulmuş buz yerleştirirseniz ancak şıranızı içindeki suyu değiştirmeden 25 derecelere düşürebilirsiniz. (süre tencerenizin kalınlığına tencere içindeki buz erimeye başladıktan sonra içindeki suyu karıştırma hızınıza vs bağlı) Dış ortam sıcaklığının sıcaklığı düşürmede daha fazla faydası olacağını düşünürsek buz miktarını 1/3’ e düşürebiliriz (8 kg civarı) ama böyle blok halinde buz üretebilmeniz için çok geniş ve başka hiçbir şey için kullanılmayan bir buzluğa ihtiyacınız olacaktır.

Çok teşekkürler hepinize cevaplarınız için.

1 Beğeni

Benim tavsiyelerim daha farklı olacak: (12 metre çelik serpantin kullandığım halde genelde kullandığım yöntemler) ( daha da hızlı soğutmak için, OG ayarlamak/düşürmek için , su ve zamandan tasarruf için,jet 30 kapasitesini tam kullanmak için…)

1. 32 lt şıra kaynatıyorsam, kaynama sonunda 3-5 lt buharlaşan su yerine soğuk su (sırma su vs.) ekliyorum.(dondurucuda yer olmadığı için buzlu su edinmek için uğraşmadım)
  2. hedeflediğim OG nin 6-7 puan üstünde değer verecek şekilde tahıl malt kullanıyorum.ilaveten 500 gr kadar da şeker kullanıyorum.(son OG 1045 civarı hedefliyorsam kaynama sonunda soğuk su eklemeden önce 1052 civarı ayarlıyorum.)
  3. Abartmadıktan sonra kaynama sonundaki hacmin % 10 u kadar soğuk su yada buzlu su eklenilebilir diye düşünüyorum. Ve abartmadıktan sonra maltın % 10 u kadar şeker kullanılabilir diye düşünüyorum.
  4. Soğuk su ekleme işini serpantin ile şırayı 30 C dereceye indirdikten sonra yapıyorum. sonra 18 C dereceye indirip lager maya atıyorum.(Bunu es geçmeyeyim)(şıra çok sıcak iken soğuk su eklenirse soğuk sudaki oksijen biranın içinde fazlaca çözünüp oksitlenmeye sebep olup bozabilirmiş tadını, böyle bişeyler okumuştum)
  5. Serpantin olmadan suyu nasıl 30 C derecelere soğutucaz derseniz (demeyin) :slight_smile: bir serpantin edinmeniz lazım bence. Zafer Doğandan 12 mt çelik serpantin tavsiye ederim. Hatta 50 lt kazan için özel sipariş ile 15 mt filan çelik serpantin yaptırma imkanı varmı diye sorardım Zafer beye.
  6. 50 lt kazan epey büyük, eğer birgün tam kapasite kullanmak isterseniz söylediklerim daha çok işinize yarar.
  7. Söylediklerime karşı olanlar olabilir ama ben bi olumsuzluk farketmedim. birçok konuda fayda sağlanıyorsa tat ve stil konusunda biraz ödün verilebilir bence. Ustalar daha iyi bilir ama eldeki imkanlara göre bazıları bunları tercih edebilir.
  8. Sizin bahsettiğiniz, kazan içine buz dolu tencere yöntemi ile uğraşmazdım şahsen.onun da riskleri var. Belki sterilizasyon sorunu, yada hacim ayarlayamayıp batma dökülme sıçratma sorunu, ilave zahmet ve masraflar…Hacim büyükse serpantin şart… hatta kazandan önce ayrı bir kovada buzlu su içinden geçen 2. bi serpantin kullananlar var.
  9. Tercih sizin. Belki faydalananlar olur diye aklıma gelenleri yazdım bu saatte… :slight_smile:

Merhaba, şuanda soğutma yöntemi olarak küvet içerisine soğuk suyu doldurup kazanı oturtuyorum. Yaklaşık 20-30 civarında yarım litrelik dondurduğum buzlu şişeleri küvete atıp suyu sürekli karıştırarak 25 dk içerisinde 25 dereceye düşürebiliyorum. Ama tabi bu işin en iyisi serpantin. 200 liraya 6 metresi satılıyor bir sonraki kaynatma için kesinlikle serpantin alacağım

Kaynatma tenceresini bir kap içerisine oturtarak buz desteği ile soğutmak mümkün. Ama ev ortamında bunun bir üst limiti var. Hem hızlı soğutma hemde güvenlik için küçük miktarlardaki şırada uygulayabilirisiniz. Eğer yüksek hacimlerde şıra soğutacaksanız serpantin şart! Küçük hacimler için uyguladığım yöntem şu şekilde;
Kaynatma tenceresinin ve buzların rahatça sığabileceği genişlikte ve şıra miktarı seviyesinde derinliğe sahip bir kabı (leğen, büyük kazan vs.) önce su ile dolduruyorum. Taşan suyun mutfak lavobosuna akması için eğim veriyorum. Ocaktan aldığım tencereyi oturtup, taşan suyun akış yönüne göre arka tarafından kısık bir şekilde suyu açık bırakıyorum. Arka taraftan leğene dolan soğuk su, sıcak tencere ile temas edince ısınıp ön taraftan lavabo içine akmaya başlıyor. İlk başlarda gelen su çok sıcak olduğu için bu suyu temizlik amaçlı kullanıyorum. Bu arada tencere içindeki şırayı sürekli karıştırarak soğumanın eşit dağılmasını ve hızlanmasını sağlıyorum. Bu aşamada whirpol yapılabilir. Bu şekilde çeşme suyunun sıcaklığına bağlı olarak ilk 5-10 dakikada şıranın yüksek sıcaklığını düşürünce leğene buz takviyesi yapıyorum. Litre başına en az 500 gr buz olmak üzere leğene buzları koyup soğuma süresini iyice kısaltıyorum. Bu yöntemde güvenliğiniz için ve verimli bir soğutma için 15 lt’yi geçmemenizi öneririm. Daha fazla litreler için lütfen serpantin kullanın.

1 Beğeni