Tam Tahıl Maliyet Fayda Analizi

Çoğu ilgi alanı gibi ev birası ilgi alanı da ilk başlardaki emekleme, yürüme evrelerinden sonra ister istemez koşmaya, hoplamaya, zıplamaya doğru itiyor insanı. Ben de kit biracılığı ile başladığım bu yolculuğu tam tahıl ile devam ettirme heveslerine girmiş bulunup alet, edevat, malt vs. fiyatlarını araştırıp tam tahıl maliyet fayda analizi üzerinde kafa yormaya başladım.

İşin aslı şu anki iş tempom, ev halim ve özel yaşantım tam tahıla çok müsait olmasa da gene de insan meylediyor.

Bu işin içine girdiğimde iş, özel hayat ve ev ortamı dengelerini bozmamak adına en pratik, hızlı ve compact cihazlarla çalışma tarzına ihtiyaç duyacağıma emin olduğumdan sade kazan, malt torbası vs teçhizatlar yerine pahalı olsa da süreci tek elden yönetebilecek Jet 30 ya da Bulldog Brewer gibi makineleri hedef listeme aldım. Kısacası ölene kadar bira içeceğime göre böyle uzun ömürlü bir komple seti maliyet fayda analizinde daha işlevsel buldum. Ayrıca evde yer kaplayan ama artık kullanmadığım birtakım hobi eşyaları da satarsam(Sevdik gitmeyince sevdik gelmezmiş) cüzdanı da çok hırpalamamış olacağım.

Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak tam tahılda en basit tarifli 23 litrelik bir reçete için malt, şerbetçi otu, maya fiyatlarını topladığım zaman bile kit fiyatlarının(ortalama bir kiti 100₺ den hesap edersek) üzerine çıktığını görüyorum.
Örneğin 5 kg Pilsner Malt(68₺) + M54 Maya(17₺) + 50 gr Saaz Şot(12₺) = 97₺ (elektrik ve su[kaynama kayıpları sonrası extra ekleme] maliyeti ile 100₺ nin üzerinde) Komplike reçeteleri hesaplama gereği bile duymuyorum.

Tam tahıl üretim yapan arkadaşlardan ricam. Konu hakkında yorum yapmaları.

• Maliyetine bakmaksızın tam tahılı başarma güdüsünü tatmin amaçlı mı yapıyorsunuz?
  • Maliyetine bakmaksızın tam tahıl üretimin son üründe kaliteyi kite göre hissedilir derecede yukarı taşıdığını mı düşünüyorsunuz?
  • Tam tahılda modifiye ve özgünlük(özgürlük) avantajının maliyetin önüne geçip tercih nedeni olduğunu mu düşünüyorsunuz?
  • Kitler ile çalışıp kısmi mayşeleme, dry hop, hop tea vs. yöntemlerle uğraşmaya devam etmek daha mı iyi olur?
  • Yemlik arpa işleyerek malt denemesi yapanlar varsa verim(maltlık arpa %100 ise yemliğin %60 olması kabul nedeni olabilir) alabildiler mi?[Bunu ithalatçı firmalara mecbur kalmamak adına son çare olarak düşünelim)
  • Sen yoğun birisiymişsin şu an için kitle takıl başına iş alma. Zaman ve mekan uygun olduğunda tam tahıl üretime geçersin diyen var mı? :slight_smile:

vs vs… akla gelen başka şeyler varsa yönlendirme yapacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

11 Likes

Hiç kit yapmadım, dolayısıyla karşılaştırma yapabilecek durumda değilim ama doğrudan tam tahıla yönelmemin tek nedeni, kontrolün bende olmasını sağlama isteğiydi. Yanıtlayabileceğim tek madde bu. Ha, bir de tam tahıl kit karşılaştırmasıyla ilgili bir madde vardı. Tam tahıl kaliteyi hissedilir oranda yukarı filan taşımıyor. Çok kötü tam tahıl bira da içtim; gerçekten çok ama çok iyi kit bira da. Yani iyi bira ister tam tahıl olsun, ister kit, iyi; kötü bira da tam tahıl - kit ayrımı olmaksızın kötü.

10 Likes

Ben 1 sene kit yaptıktan sonra tam tahıla geçtim, sebebi farklı biralar denemek istememdi. 25 litrelik yayvan tencere, elle büktüğüm bakır serpantin şeklinde başladım 3 ay önce jet30 aldım. En büyük artısı istediğim tarz birayı yapabilmek tabi ki, kiti modifiye ederek bi yere kadar gelinebiliyo ama partial mash falan düşünürken tencere kovalarken buldum kendimi.

Son aylarda maliyetler korkunç arttı hele ki benim gibi ipa seven biri için ama hiçbir zaman bu işi ucuza geliyo diye yapmadım. Kalite tam tahılda daha iyi oluyor diye bir sav var ama ben buna pek inanmıyorum, çok kötü tam tahıl biralar da içtim çok iyi kitler de.

Arpayı kendim yapma işini asla yapmayacağım, daha iyisi daha verimlisini tedarik edebildikçe. Bu süreçten de keyif alan arkadaşlar var tabi ki ama beni hiç çekmiyo, çuval çuval malt alıp üretime devam.

7 Likes

Mevcut fiyatlamalar içerisinde 1 şişe bira maliyeti 3 - 3,75 Tl arasında değişiyor. Bunlarda ş.o yoğun biralar değil.

Ipa yapacağım derseniz maliyetler 5-6-7 TL seviyesine ulaşır.

Tamamı Yurt içi satıcılardan alınmış malt fiyatı ile elde edilen maliyetler.
ek bilgi iş sadeca maya - malt ş.o ile bitmiyor.

97 TL’ nin üzerine 30 tl su maliyeti eklemelisiniz. soğutmada kullanılan su ve bira yapımında kullanılan elektrik 20 tl maliyet oluştursa 150 tl yaptı. Diğer temizlik sırasında kullanılan kimyasal vs su gideri, kapak, şeker şu bu maliyeti de 10 TL ekleseniz 160 TL yapar, üzerine 10 tl’ de ürünlerin kargo bedeli ekleyeceksiniz.170 tl total maliyet. 42 şişe bira elde ederseniz maliyet 4,04 TL olur.

Ha tam tahıl mı, kit mi derseniz her türlü tam tahıl derim. Doğru prosesin uygulandığı en kötü tam tahıl en iyi kitten daha iyi…

1 Like

hafif bir oksimoron havası mı var ne?
Tam tahıl üretimin iyi olması, malzemelerimiz büyülü filan değilse, zaten tamamen süreç yönetimiyle ilgili. Doğru prosesin uygulandığı tam tahıl iyi olur elbette, neden kötü olsun?
En iyi kit de zaten proses doğru uygulandığı için iyidir herhalde.
Sanırım kasttettiğin, ne bileyim, sıradan, iddiasız bir reçeteyle ve doğru şekilde üretilen tam tahıl bir biranın, iddialı kitlerden daha iyi olacağı, ama doğrusu bu da bence doğru bir önerme değil. Şimdiye kadar hiç kit yapmadım ama eğer bir hefe yapmak istersem, tam tahılı değil, port66’yı tercih ederim. Kit/tam tahıl/ticari… hepsinin çok iyisi, iyisi ve kötüsü var. Bence başka da bir ölçüt yok. Tam tahıl yapmamın tek nedeni kontrolün bende olmasını istemem. Ama o kontrolü de, hefe yapacaksam 15 IBU altı, muz ve karanfil aromalı, buğulu, açık renkli bir bardak bira yapmak için istiyorum. Port66 bunu zaten doğru yaptıysa, o kontrolü istemem için de neden kalmıyor.

6 Likes

Ers merhaba,

iddiasız bir reçete anlamında anlatmak istemiştim, açıklaması senin yazınla tamamlanmış oldu.

Burada devreye damak tadı dediğimiz olgu giriyor aslında. Tam tahıl damak tadı olarak tercihimi oluşturuyor.

Yakın zamanda antinkuntin port66 buğday vermişti. İlk defa içtim. Beni tatmin edici bir tad profilinde değildi.

Zaten maliyet dışında yazmış olduğumuz kişisel görüşler tamamen subjektif.

3 Likes

Tedarikte sıkıntı yaşamadığım veya bu işi büyük hacimde ticarete dökmeyip ev biracısı olarak kalacağım müddetçe, harcanan zaman+emek/Fayda denkleminden yola çıkarak iyi kitler ile ilerlemeye devam etmeyi planlıyorum.

Tam tahılda tabi ki kitten çok daha fazla şekilde her şeyine etkide bulunulabiliyor fakat kit teknolojisi de artık baya iyi durumda. Her kit için geçerli olmasa da, istenilen veya vadettiği tad gamını çoğunlukla hazır şekilde elde etmemizi sağlayabiliyorken, aynı zamanda ev ortamı göz önüne alındığında yapılacak işlemleri de çok daha fazla şekilde kolaylaştırıyorken şahsi olarak tam tahıla üretim anlamında uzağım.
Tabi bu tüketim olarak uzak durmama engel olamaz :slight_smile:

7 Likes

buyuk emek vererek urettiginin tuketilmesinin yasattigi hazzi baska seylerde kolay kolay bulamazsiniz.

corba cok seviyorsunuz, sokagin kosesinde iyi bir corbaci var. her gun orada corba iciyorsunuz ama bir baktiniz corbanin kasesi olmus 5 lira, ayda 150 lira sirf corbaya gidiyor. size bu cok geliyor. hazir corba aliyorsunuz eve, kendiniz yapiyorsunuz. corbanin maliyeti 1 liraya geliyor belki ama ayni tadi yakalamak mumkun mu, ayni hazzi yasamak? bunu kendinize durustce sormaniz lazim. corbayi gercekten seviyorsaniz gercek corbanin bu olmadiginin farkindasinizdir, kendiniz ozene bezene guzel bir corba yapip icmek, dostlariniza icirmek isterseniz, gider butun malzemelerini taze taze alir, agir ateste pisirir, suzer, sunarsiniz.

en iyi kitlerde dahi hissedilebilen, anlatmasi kolay olmayan yanlis bir tat var. ozellikle off flavorlarin saklanamadigi lager gibi turlerde prosesten kaynakli oksidasyon cirkin bir urun ortaya cikariyor. he gazli mi, alkollu mu, gerisi onemli olmayabilir bazilari icin. ama yukarida dedigim gibi urunu gercekten seviyorsaniz, urune gereken saygiyi gostermeli, emegi de vermelisiniz.

ozgunluk, ozgurluk olayini anlatmaya gerek yok heralde, unlu tariflerin ekstrakt versiyonlarini da bulabilirsiniz ama maliyet olarak daha fazlaya bile gelebilir. tam tahilcilik ve stok tutma gozunuzde buyuttugunuz kadar zor seyler degil.

kismi mayseleme ekipmaniniz yetersizse buyuk kazanlariniz yoksa yapilabilir ama tam tahil yapabileceksiniz yari tahil gereksiz kaliteyi dusurur. dry hopu istediginiz her siraya ekleyebilirsiniz zaten. hop tea kimseye onermiyorum.

arpa konusu cok detayli ve bilimsel bir konu, ilk asamada ithal maltlarla kullanmaniz isi daha kolay ogrenmenizi saglayacaktir.

kenarda paraniz varsa, bira uretimine 6-8 saat ayirabilirim derseniz, evdeki diger kisiler de onayliyorsa tam tahil yapmamaniz icin neden yok.

para konusuna girmedim, girmem de ama birkac liranin hesabini yapiyor, bira uretimini de bastan sona bir zahmet, bir yuk olarak goruyorsaniz etil alkole anason yagi damlatin. :smile:

6 Likes

1 şotlu dme+50 gr saaz+ premium pilsner kiti+W-34/70(mayayı 3 kere kullandığımızı düşünelim)=
25 tl(şotlu dme)+24/2(saaz)=12 tl+ppilsner=100 tl+ 33/3=11 w-34/70=148 tl+ 5 gr şeker150 tl diyelim elektrik,su flan yok bu hesaplamalarda

5 kg pilsner=68 tl
Maya w/-34/7033/3=11 tl
Şot sadexçce acılık Magnum ,pilsner için 20 gr 24 ibu diye yaklaşık alsak magnum/5=15/5=3 tl
Toplam=82 tl ye gelir
Yani nerdeyse yarısı
Tabi bu en simple reçete tam tahıl içğn
Siz malt olsun diyip 2 dme koyarsanız da tam yarı yarıya gelir kitle

Tabi tam tahılın eksileri içinde elektrik masrafı biraz daha fazla bir de kit 30 dk ise tt-5-6 saat sürüyor,o
Kitte damacana su şart veya ozmozlu tt de ben mesela musluk suyu kullanıyorum gerekirse tuz kalsiyum klorür)asid eklemekeri yapıyırum
@ers abinin dediği gibi kontol sizde ve sky is the limit

Tat konusunda da şöyle bir durum var;bir masanın köşelerini düşünün,kitte o köşeler keskin,tam tahılda ise yuvarlatılmış yumuşatılmış gibi bir benzetme yapabilirim,ewet bence tam tahıl daha güzel ama bu bir genelleme değil,en güzel içtiğim biralardan biri kriek(kendi yaptığım kit) ve siğeri de port 66 hefeweisen

3 Likes

Ben de kendimce, ve kendi ekipmanımca katkıda bulunayım.
Mayşe tankı, kazan, serpantin, ölçüm aletleri, ocak, hortum vb. gibi bir defalık alınacaklar hariç.

Piknik tüpü 30TL (genelde 2 bira yapar; 15 TL alalım)
Çok da sevmediğim, az şerbetçi otlu, tek malt tek şot bir bira yapmaya kalkacak olursam.
Malt 70 - 75 TL (5 kg.)
Maya 16 - 17 TL (1 paket)
Her yola gelsin bir şerbetçi otu (mesela El Dorado) 26 TL (50 g.)
(fiyatlar BB)

Su hariç 135 lira civarına gelir. (15 ile 25 litre arası yapabilirsiniz bu da size kalmış).

Neden tam tahıl sorusuna cevabım ise her boka benim müdahale etme isteğim :stuck_out_tongue:
Fotoğraf çekerken de makinamın “M” modu haricinde bir şey kullanmam mesela.

Düzenleme:
Yapıp da beğendiğim kit biraları da var (tabii hepsine illa ki müdahale ettim) :stuck_out_tongue:
Coopers Sparkling Ale
Coopers Canadian Blonde
Brewferm IPA
Youngs American IPA

2 Likes

Kiti hazır çorba ile bir tutma olayı artık bitsin ya…

Hazır çorbaların hepsi toz halindeki aromalar ve kimyasallardan oluşur, su ile karıştırılınca çorbaya benzer bir şeye dönüşür, bu halde tabiki orjinali gibi olamaz.

Fakat kit, tarzına göre biranın önce tam tahıl olarak üretilip sonra içindeki suyun buharlaştırılarak biranın özütünün elde edilmesidir. Kimyasallar veya aromalar yardımıyla suya katılınca biraya benzer bir sıvı ortaya çıkarmamaktadır.

Elma ile armut ayrımı lütfen.

6 Likes

Herkese verdiği faydalı cevaplar için teşekkür ederim.
Ben hesap yaparken kite karıştırılan su ve tam tahıl suyunu aynı hebaplamıştım. Artı olarak tam tahıl da kaynamada kaybedilen suyu tekrar ilave edince kullanılan su miktarı biraz daha artıyor. Ancak @Durul hocamın dediği gibi musluk suyu kullanırsak(nasıl olsa kaynayacağı için) maliyet hazır su kullanılan kite göre 15-20₺ aralığında azalıyor. Ayrıca mayayı da tekrarlı kullandığımızı düşünürsek maliyet daha da aşağılara iniyor. Dme kullanmayı işin içine katmadım bile.

Hazır çorba örneğine gelirsek. Elektronik sigara kullananınız var mı bilmiyorum. 4 yıldır elektronik sigara kullanıyorum ve hazır yapılmış iyi bir ecig likitinin kalitesine evde ne yaparsak yapalım tam anlamıyla ulaşamıyoruz. Dünyaca ünlü en iyi gliserinleri alıp içine gene dünyaca ünlü aromaları ve baz nikotini milimetrik ölçeklerle karıştırarak oluşturduğumuz reçeteleri wizard denilen tatlandırıcılarla süslüyoruz. Çok güzel ürünler ortaya çıksa da gene de iyi bir hazır likit kendini kalite olarak evyapımı likite göre belli ediyor. Yani demek istediğim bir ürünün fabrika ya da laboratuvar ortamında seri olarak üretilmesi evde yapılandan kötü olduğu anlamına gelmiyor bence de. Tabiki evde yapılan kendi emek ürünümüz olduğu için ve özene bezene malzeme seçtiğimiz için daha kıymetli. Ama @ers üstadın dediği gibi bira kötü ise kötüdür iyi ise iyidir kit ve ya tam tahıl farketmiyor. Bir de kitlerin bazıları gerçek anlamda kendini kanıtlamış ustaların reçeteleri olduğunu düşünürsek kaliteli bir kiti yabana atmamak gerektiğini düşünüyorum.

Benim asıl ulaşmak istediğim hedef. En az maliyetle görece en iyi ürünü ortaya çıkarabilmek. Otomatik makinelerine vereceğim parayı maliyet dışı tutuyorum çünkü onu başka şeyler kaynatmak(salça, mısır, hoşaf, pekmez) için de kullanabileceğimizi düşünürsek buz dolabı ya da çamaşır makinesi gibi bir ev aleti aldığımızı varsayabiliriz.

@Durul hocam siz Bulldog Brewer kullanıyorsunuz sanırım. Ne kadara maloldu? Merhaba @mertkosova hocam siz de Jet 30 u kaça almıştınız? Şu anki fiyatı serpantin ve şot demliği hariç 2300₺

daha kolay anlasilmasi icin bira gibi farkli maddelerden olusan corba ornegini verdim, hazir kahveyi de ornek gosterebiliriz. uretim sekli, kullanim kolayligi, ucuz gozukmesi, ekipman gerektirmemesi ama yine de istenen etkiyi (kafein/alkol) yaratmasi acisindan kit biralarla benzerlik gostermekte hazir kahveler. ama onlar da bira gibi kahvenin en buyuk dusmanlarindan olan oksidasyondan muzdariplerdir, baska bircok sikintinin yani sira. lakin birada oldugu gibi kahvenin de sahip olabilecegi tatlar ve aromalar halkimiz tarafindan bilinmedigi icin nescafeler falan yok satiyor iste. mehmet efendi’den once herkes kendi kahvesini evde kendi kavururmus, o akim da gelecektir yakinda.

velhasil hazir gidalar, arnavut sevket’in de bir zamanlar dedigi gibi, amatoru eglendirir. :blush:

musluk suyundaki kloru kullanimdan once 1 gun kazanda bekleterek giderebilirsiniz ama kloramin varsa potasyum metabisulfit gerekir. (campden tablet)

musluk suyunu bekletmezseniz, biraya baslamadan once kaynatmaniz lazim klordan kurtulmak icin ama kloramin varsa yine de kurtulamazsiniz kaynatmayla. bir de harcayacaginiz enerji masrafini dusunun.

sigara konusu cok farkli. oradaki karsilastirma tam tahil ile endustriyel bira karsilastirmasi, isterseniz klon tarifi takip edin, o fabrikanin ustasi size tarifi versin, mumkun degil ayni tadi yakalayamazsiniz yaklasik bir milyon farkli sebep yuzunden. :smile:

tam tahilda da bir suru hata yapilabiliyor, bira berbat edilebiliyor ama vasat bir tam tahilin, en iyi kit birasinin fersah fersah otesinde olduguna inaniyorum hala. ben hayatimda kit yapmadim ama kitten tam tahila gecen herkesten ayni cevabi duyabilirsiniz.

fiyat konusunda bu kadar hassassaniz bence otomatik makine almayin. ihtiyaciniz olan buyuk bir kazan, uygulamaniz gereken yontem BIAB. inanin en zahmetsiz ve masrafsiz yontem bu. sizin icin de avantaji olur keza otomatik makinelerin borularina ve pompalarina salca misir pekmez sokmak isteyeceginizi hic dusunmuyorum.

2 Likes

Bunu anlayamadım :slight_smile:

Kendi ekipmanımın yanısıra kulübe ait Bulldog’u da ara sıra kullanıyorum. Tabii ki salça koymadım ama mısır irmiğini sıkça kullanıyorum. Herhangi bir zararı da yok.
Zaten Jet serisi, Bulldog, ve hatta Grainfather’ı o kadar da gözde büyütmemek lazım. Neticede hepsi de bildiğimiz çay otomatının otomasyonlu hali ;). Hepsinin mantığı zaten BIAB.
Grainfather’ın tek farkı soğutmada ters akım kullanması ve bana göre bunun temizliği zor.
Benim yaptığım miktarlara uyan, deli paraya mal olmayan bir makine bulsam alırdım.

2 Likes

evde temizlik yaparken cok guclu endustriyel kimyasallar kullanmiyoruz, pompada birikecek cikarmasi biradan daha zor yabanci madde kalintilari cozulmesi guc buyuk sikintilar dogurabilir.

ben de bu otomatik sistemlerin buyutulmemeleri konusunda size katiliyorum, bu yuzden zaten soyle bir sey olsa yeter diyorum.

BAG-BIAB-1520-2

ben sahsen bazi sebeplerden 20 litrelik braumeister almistim, cok onceleri aldigim icin su anki sacma fiyatindan uzakti. (11.190TL) bugun alsam kazan ve bez torba alirim.

2 Likes

Bu konuda haklısınız ama kaliteli bir pompa seçilirse (cihaz ile gelenler dandik) temizlikte sorun çıkmayacaktır. Cihaz ile gelen pompalarda çıkan en büyük sorun ise -bu tarz yapışkan malzemeye uygun olmadıklarından- tutukluk yapmaları. Kendi pompamı yaklaşık 1 yıl kullandım. Her kullanım sonrası 5 dakika kadar sıcak su ile devirdaim yaptırıyordum.

3 Likes

Tam tahıl için söyleyebileceğim şey, işin maliyetinden ziyade süreçten ve çıkan sonuçtan alacağınız hazza odaklanın. Benim oldukça düşük bir kapasitem var, çok bira da tüketmediğimden yeterli geliyor. Sevdiğim şey reçete oluşturma sürecinden şişelemeye kadar tüm kontrolün bende olması. Tür konusunda hazır ürünlere bağlı kalmaksızın istediğim denemeyi yapabilme özgürlüğü beni cezbediyor.
Kit ve tt farkına girmiyorum, çok sevdiğim kitler de oldu, kötü tam tahıllarım da…
Zaman, yer problem değilse tencere ve torba benim de önerim olur.

4 Likes

Arpa şurubu, invert şeker, renklendirici gibi katkı maddeleri bulunan kitlerde dediğinize katılıyorum tabiki. Bunlar hazır çorba ya da kahve örneğine tam oturan kit tipleri. Ama bir de ödüllü biraların kit haline getirilmiş örnekleri mevcut. Örneğin St. Peter’s in Ruby Red Ale’sinin gene St. Peter’s denetiminde Muntons tarafından kite dönüştürülmesi. Örnekler çoğaltılabilir. Ruby Red Ale reçetesi size ait olsaydı ve birisi bunu kite dönüştürmek isteseydi denetim konusunda kalitenizden taviz verirmiydiniz mesela?

Hayatınızda hiç kit yapmadığınızı yazmışsınız. Ama muhtemelen kit birası tatmış olmalısınız ki vasat bir tam tahılın kitten daha iyi olduğu konusunda ısrarcısınız. Tattığınız bu kit birası ya da biraları acaba doğru süreçlerden geçirilerek mi üretildi? Ya da tattığınız kit birasını doğruluğuna inandığınız süreçlerden geçirerek siz yapmış olsaydınız kit ve tam tahıl karşılaştırması konusunda gene aynı fikirde olur muydunuz?

Musluk suyu kullanımı konusundaki bilgilendirme ve ekipman tavsiyesi için ayrıca teşekkürler.

2 Likes

adini sanini kimsenin duymadigi ingiliz bir derginin yaptigi ve madalyalari buyuk ihtimalle satisa cikardigi bir yarismada gumus madalya alan biraya kit yapilmasi teklifi havada kabul edilmistir heralde. st peters siseleri cok havali ama icindekileri o kadar da iyi olmayan bir marka. ingilizler biralarini o klasik tatlari icin oksidasyona maruz birakan, diasetil gibi off-flavorlari temizlemeyen kisiler oldugu icin biracilikta cok ornek alinacak kimseler degil.

kit birasi tabiki buldukca icmeye devam edecegim, sasirmayi cok isterim, mutlaka benim ictiklerimden daha iyileri vardir bir yerlerde, yapmayi da ogrenmek istiyorum bir ara. hatta siz ilk tam tahilinizi yapin ve burada paylasin, ben de kite girisecegim. :smile::beers: