Tam otomatik herms sistemi

Herms sistemimin kazan, pompa vs ekipmanını tamamladım ekranlı(HMI) dokunmatik panel PLC kontrollu bir ekran yapmaya başladım.Ancak ortaya çıkacak ürünün paylaşılabilir olması açısından tartışmaya açmak istedim.Kendi bilgilerimden ve int kaynaklarından çeşitli bilgilere göre bulduğum bir takım grafikleri yeniden oluşturarak biraz farklı (otomasyona uygun hale getirmek adına) değerlendirdim
eklediğim grafikleri inceleyip yorumlar yaparsanız sevinirim.

10 Beğeni

Elektrik bileşenleri 5 Adet selenoid valf, 2 adet 12 v pompa, 2 Adet flowmetre (akışmetre) 2 adet rezistans
3 Adet ısı sensörü, Plc, Ekran (bunların Yaklaşık maliyeti 2100 tl civarında)

3 Beğeni

Hocam selamlar, proje ne alemde? Bende herms sistem kurma aşamasındayım, tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Merhaba…İlginiz için teşekkür ederim başlığı açtım ama sistem bitmediği için yazmaya değer bir şey bulamadım.Şu anda malzemelerin temini ve yazılım (Reçete oluşturma programı) tamamlanmış durumda sadece panonun toplanması ve PLC programı devam ediyor ilk demleme denemelerini 15-20 gün içinde yapmış olurum diye umuyorum.Bu Başlık altında olumlu olumsuz tüm verileri detayları ile paylaşacağım eğer otomatik yapmayı düşünüyorsanız biraz ağırdan alın benim yanlış yaptığım kısımları belirtirim hepimize tecrübe olmuş olur aldığım her şeyi fiyatları ile kaydettim testlerden sonra paylaşırım.Tüm yazılım ve programları da seve seve paylaşırım.

1 Beğeni

IMG_0880

IMG_0889 reçete
Sona Yaklaşıyoruz

11 Beğeni

Maşallah serpantine gel​:+1::+1::+1::+1:

1 Beğeni

teşekkür ederim… aşağıdan yukarı çıkan buruyu her kıvrıma lehimledim bu sayede düzgün duruyor

Sistem güzel olacak gibi görünüyor, serpantin de güzel ve hızlı soğutma yapacak şüphesiz. Biraz temizliği zorlayabilir zira benim en sevmediğim iştir. Ama projeyi çok beğendiğimi söyleyeyim, elinize sağlık.

1 Beğeni

Teşekkür ederim… Umarım sonuçları da güzel olur. Bende merak ediyorum eksik kalmasın diye çok okuyorum teorik bilgi ediniyorum pratikte ne çıkacak bakalım.

Merakla bekliyorum hocam, kolay gelsin.

1 Beğeni

Konuyu açtığınızdan beri ara ara girip bakıyorum :slight_smile: Biz de arkadaşla birlikte 50Lt fıçılardan herms yapıyoruz. Tabii bizimki tam otomatik olmayacak. Ekipman konusunda sona yaklaştık sayılır. HLT içindeki serpantini paslanmaz çelik mi yapalım bakır mı yapalım kararsız kaldık. Birde bu serpantini yaptırırken kaçlık boru kullanmak gerek, boru aralığı kaç cm olmalı? Vanalar vs 1/2.

Bir de soğutma serpantin masrafından ve yayıntısından kurtulmak için, HLT kazanında ısıtma, yağmurlama işleri bittikten sonra buraya su ve buzlu su koyarak ve serpantin içinden kaynama işlemi bitmiş mayşeyi devir daim ettirerek soğutma sağlanabilir mi?

Önce benim buradaki bir çok üstat kadar pratik bilgili olmadığımı belirterek konuştuğumuz her şeyi teyit etmenizi isterim. Ancak ben tekstil ve gıda makinaları konusunda oldukça deneyimliyim yani teknik ve teorik olarak cevaplayayım.önceki yazıda belirttiğim gibi ekipmanımın sadece panosu kaldı gerisi hazır tabi içime sinmeyen bu sisteme yakıştıramadığım plastik pompaları saymazsak (sonradan değiştireceğim) Hlt içindeki serpantini mutlaka paslanmaz yapın 1/2" 6mt Bana göre uygundur kazanınızın alt kısmına yakın montaj yapın ki hlt deki su miktarı azalınca bile sıcak kalsın (rezistansa da değmesin) Ben yurt dışı kaynaklı pahalı sistemleri çok ciddi inceledim 30 ile 50 lt kazanlarda 1/2" vanalar tercih edilmiş zaten pompaların giriş ve çıkışları da genellikle bu ebatta ayrıca çok hızlı sirkülasyonlara da çok gerek yok boru aralıkları 1,5 cm gibi olabilir çok aralık verirseniz yukarıya doğru uzayacaktır hlt tam dolu olmazsa suyun dışına çıkabilir.Paslanmaz serpantini direk gövdeye kaynaklı yaparsınız sökme takma rekor uğraşmazsınız.Soğutmayı Hlt içinde yapmanız elbette mümkün sanitasyonu sağlarsanız bir sıkıntı olmayacaktır ben tercih etmedim çünkü benim sistem valfler ile kontrollü olduğu için ayrı bir pompa yada daha fazla valf gerekecekti ve yazılım biraz daha karışacaktı belki çözülebilirdi ama ayrı olması bana sonradan iş çıkarmaz diye düşündüm.Bu arada atölyenin içine fayans döşemeye başladı ustalar bu yüzden bende pek acele etmiyorum.Konuya ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Başka sorunuz olursa severek cevaplarım umarım yanlış bir şey söylememişimdir.

2 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler. Kaynak işlerimizi yapan usta ile görüştüm, paslanmaz için 1 boy (6mt oluyormuş) fiyat verecek. Biz birraz daha ince borudan yaptırmayı düşündük. Belirttiğiniz gibi kazanın olabildiğince dibe doğru yaptıracağım. Aslında bunu daha çok bakırdan yapmayı düşündüğümüzden manşonlarını taktırmıştım bile hlt’ ye.

Hlt’ yi soğutma için kullanılan birilerini görmedim nedense, sanırım henüz farkına varamadığımız bir dezavantajı var. 6mt civarı serpantin soğutma için yetersiz de kalıyor olabilir, bilemedim sadece tahmin yürütüyorum. Bu işte çok da yeni olduğumuzdan kesin birşey söyleyemiyorum.

Konuyu da ilgiyle takip etmeye devam :slight_smile: çok temiz ve kullanışlı bir sistem çıkacağı kesin görünüyor. Bizimki de tamamlandığında fotoğraflarını paylaşırım buradan, diğer arkadaşlara fikir olur. Tekrar sağ olun bilgiler için.

1 Beğeni

Herms sırasında sürekli dolaşım söz konusu olduğu için mayşe defalarca dolaşıyor ancak soğutmada dediğin gibi tek seferde soğuması lazım buda yetersiz gelecektir (aynı fikirdeyim) bu yüzden ben de daldırma yöntemini savunuyorum istenilen soğukluğu daha kolay yakalarız.Ayrıca bu boru az geldi çok geldi şebeke suyu soğuk yada sıcak meselesi olmuyor.HLT içindeki boruyu eğer imkanın varsa yarım parmak kullanmaya çalış burada önemli olan yüzey alanını arttırıp mayşenin sıcak sudan ısı enerjisini almasını sağlamak

1 Beğeni