T-58 Maya İle Nasıl Bir Bira Kurulur?

Merhabalar sevgili Craftbiratr forumu üstadlarım. Uzun zamandır piyasada bira kiti bulunmadığı için tam tahıl bira yapmaya karar verdim. Haftalardır forumda dolaşıyorum yeni yeni şeyler öğreniyorum. Metodlara göz gezdiriyorum. Ve sonunda harekete geçmeye karar verdim yerimde duramıyorum çünkü. :slight_smile: Öncelikle maliyeti açısından şöyle bir tencere almaya karar verdim.

Tencere 10.5 lt hacme sahip. BIAB için uygun olduğunu düşünüyorum. Hidrometre siparişimi de verdim o da birkaç güne elime ulaşmış olacak. Maltı kırılmış olarak hitimalttan sipariş etmeyi düşünüyorum. malt için tül alacağım. Bunun yanı sıra elimde T-58 bira mayası var. Bu mayayla ve 10.5 litrelik tencere ile nasıl bir tarif önerirsiniz?

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak hacim hesaplarına başlayabilirsiniz…

3 Beğeni

Yazı için çok teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı oldu. Peki t-58 i hiç kullandınız mı? Ale tipi biralar için önerir misiniz? Malum us-05,04 bulunmuyor piyasada.

T58 kullanmadım ama bol baharatlı ve biberli bir profili var okuduğum kadarıyla, Belçikalar için uygun olduğu söylenmiş. Eğer bu karakter damak zevkinize uymazsa kullanmayın derim.

3kafadar tarifi bir belçika blonde ale tarifi var sitelerinde, ilgilendiğiniz bir stil ise bunu deneyebilirsiniz. Benim de listemde bu tarif. https://www.biraburada.com/sayfa/belcika-blonde-ale

Ben kullandım ve özellikle bir sıkıntı kalmamış aklımda. Nede kullandım ne zaman kullandım ya da sonuç nasıldı hatırlamıyorum ama kötü bir izlenimim de yok.

T-58 çok ilginç bir maya bana göre, kullanma fırsatım olmadı fakat Fermentis mayaları içinde (wb-06 dahil) en çok muz esteri üreten mayası.
Genelde seison,Belçika türü biralarda kullanıldığını okudum.
Hatta bir konu daha var ki wb-06 buğday mayası olmasına rağmen muz esterlerinden çok solvent esteri üretiyor, bu sebeple bana t-58 daha ilginç geliyor.

7 Beğeni

Aslında uzun zamandır düşündüğüm ve denemek istediğim bir stil. İlk biab tecrübem için nasıl sonuç çıkar bilemiyorum ama :smiley: . Biraz korktum açıkçası. Sizce denemeli miyim?

Neden olmasın :slight_smile: Ancak stokta biranız yok ise bu tarifi biraz öteleyebilirsiniz keza şişede 2-3 ay’dan sonra tadının oturacağını düşünüyorum. İlk tt biranın heyecanıyla bir kaç hafta içinde bitirirseniz yazık olur.

Güzel bir paylaşım olmuş dostum

1 Beğeni

Bu durum üzdü işte :smiley: çünkü elimin altında hazırda bir stoğum yok. Toplam 1 ayda içmeye başlayabileceğim bir tarif bulmam lazım. S-33 ile basit bir English Bitter mi denesem? Şöyle bir tarif yaptım göz atabilir misiniz?

Burada kullandığım carabrown malt aşağıdaki ürünle yaklaşık özelliklere sahip sanırım ama emin değilim. Çok fazla bilgi bulamadım bunla ilgili.

S33 de belçika karakterli bir maya ne yazık ki…
Reçeteye eklediğiniz kavrulmuş malt da carafa muadili sanırım ve %10 bu malt için çok yüksek bir oran, bitter için hiç tavsiye etmem…
Sadece pale ale maltla bir Smash (tek malt tek ot) öneririm ilk aşamada, biraya carafa gibi kavruk bir malt girerse en az 3-4 ay şişede dinlenmesi lazım…

4 Beğeni

Mayayı değiştirip Pale Ale yapmanızı öneririm kısa sürede afiyetle içersiniz

2 Beğeni

Biraburada da s-04 maya buldum nihayet stoğa gelmiş sanırım.image
Şu tarifi uygulayacağım bakalım.

1 Beğeni

Ben Aroma otundan hiç verim alamadım. Hiç kokmuyor bana.
Eğer daha önce denemediyseniz ya da özellikle böyle tercih etmediyseniz, otların yerini değiştirmenizi öneririm.

@BoBo abi tam tahıl konusunda bütün korkularımı ortadan kaldıran ve bana şahane bilgiler katan senin şu adım adım tam tahıl konusunda bir arkadaşa önerdiğin tarif bu. O yüzden sen nasıl tavsiye edersen benim için o mutlaktır :smiley:. Otların yerini de değiştirebilirim ya da önerirsen başka ot da koyabilirim yerine. Bu arada ilgi alakan için teşekkür ederim abi, her yorumun benim için çok değerli.

Sevgili @omerkaya, öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.
Ünlü bir söz var biliyorsunuz, “Dün dündür bugün bugün,” diye.
Hatta Yarın Artık Bugündür diye bir de dizi vardı, çok sevdiğim (“Onları sev doktor,” derdi hatta karakterlerden biri.
Neyse, çok dağılmayalım…
Özetle hepimiz her gün bir şeyler öğrenme gayretindeyiz. Dolayısıyla bilgilerimiz -umarım- artıyor. Aroma gerçekten de mutlu etmedi beni ama Brewer’s Gold buram buram kokuyordu. Dolayısıyla, eğer imkan varsa, iki otun yerini değiştirmenizi öneririm. Sonuç -bence- daha güzel olacak.
Kolay gelsin şimdiden.

3 Beğeni

Tamamdır o şekilde kuracağım bakalım nasıl olacak. Şuan çok uzak bir tarih gibi görünüyor ama 1 ay sonra ilk tadımını yapıp sonucu paylaşmak isterim. Bu arada “dün dündür bugün bugündür.” sözü gönül isterki bu denli hissedilmesin ama ne yazıkki dün 24tl ye aldığım s-04 maya bugün 30tl olmuş. Kendimi şanslı mı hissedeyim yoksa fiyatların bu kadar hızlı değişkenlik göstermesine üzülsem mi bilemedim. Sanırım güne 6tl kâr ile başladığımı düşünerek kendimi teselli ediyim.

2 Beğeni

Diyecek çok şey var da burası yeri değil…
:slight_smile:

3 Beğeni

Merhaba T-58 ile iki kez kurulum yaptım 1. denemem hüsran,şişedim, 1 şişe açtım 1 hafta sonra bütirik asit(kusmuk kokusu ve tadı) aldım içtim midemi rahatsız etti. Sonra 1 hafta sonra bir şişe daha sonuç aynı.
Reçetem şöyle;
Belgian Blond Ale
60 dk kaynatama
60 dk mayşeleme 66’C de
15 dk mash out 67’C
5 kg Pilsner (2 Row) Ger (4,5 EBC)
0,50 kg|Munich Malt (17,0 EBC)
0,15 kg Sugar, Table
19 L ilk su+11 L sparge=30 L toplam su
20,00 g|Saaz [3,75 %] - Boil 60,0 min
17,00 g|Saaz [3,75 %] - Boil 5,0 min|
Çıkan şişe sayısı:37 adet(500 ml)
2. reçetem’de 0,5 kg buğday ekledim ve 0,5 kg şeker ekledim.Kaynamayı 90’dk, mayşelemeyi 60 dk 66’C,15 dk 75’C yaptım.Yine tat ve koku aynı.
Soğutmada biraz zaman kaybettim acaba etksi var mı ?Yeni kova aldım denedim sonuç değişmedi.Belçika blonde’da elveda sanırım.