Stir Plate Yapımı (DIY)

Starter hazırlamakta kullanın Stir Plate (Manyetik karıştırıcı) yapımı için gerekli malzemeler.

Ekipman:
Yıldız ve düz tornavida
Sıcak Silikon tabancası
Yan keski
Lehim işleri için havya ve lehim teli
Bir miktar tel(zilteli)

Malzemeler:
Proje Kutusu
80-90mm pc fanı
Neodyum mıknatıs (15mmx3mm)
Led dimmer yada 0-12v dc ayarlı voltaj regülatörü
10k potansiyometre
12v adaptör
Adaptör soketi
Anahtar

Malzeme Fiyatları

DT1010 Plastik Kutu Siyah (154x174x47mm) =13TL
LM2596 Power Supply Modül =4TL
90MM PC Fan=11TL
12volt Adaptör =7TL
2 adet Neodyum Mıknatıs =5TL
Anahtar;Powersoket,10K Pot ve Potbaşlığı =4TL

https://youtu.be/_zM209XJu00

18 Likes

Anlatımı akşam paylaşacağım :grin:

Benimki düz bağlantı. Led dimmer iyi fikir. Şema da paylaşırsan sevinirim.

1 Like

Anlatıma toplam masrafı filanda eklersen süper olur. Yapacak olanlar ona göre karar verebilir…

2 Likes

Mıknatısı dümen şeklinde olandan alırsanız çok rahatlarsınız,kenarlara kaçma olmuyor ne kadar hızlandırılsa da

1 Like

yaw benimkini @wildtrak yaptı, ilk kullanımda canavardı, sonra bozuldu, sağolsun tamir etti getirdi ama bu “dümen” fırlayıp gidiyor yahu??
@wildtrak gelince beraber yine bakarız artık.

1 Like

Dümen şwklinde di mi mıknatıs

sen tavsiye etmiştin ya, ben de senden sonra aldım. İlk başta çok iyi çalıştı ama… galiba Halit denemeleri normal balıkla yapıyor, buna gelince ayar tutmuyor olabilir…

Benim balık fırlıyordu sma dümende problem yaşamadım hiç

1 Like

Düşük devirde başlatıp yavaşça hızlandırmak gerekiyor. Ben 2-3 gün aralıksız çalıştırdım hiç problem olmadı. Balık da standart çubuk olandan. Kaçıyorsa mıknatısı güçlendirmekte fayda var.

1 Like

Abi canavar gibi çalışıyordu evde valla :disappointed_relieved:

Tam da bu projeye eğilmiş idim… Hatta kutu falan kargoda…
Baktım anlatım yok hala…
E, n’oldu?

1 Like

Güçlü bir mıktanıs için hard disklerin içerisindeki mıknatısı kullanıyor genelde DIY stir plate yapanlar. Bir de isteğe bağlı olarak potansiyometre yerine elektrikçilerden bulanabilecek basit bir voltaj ayarlı adaptör/kademeli adaptör kullanılabilir, yapım aşamasında pratiklik sağlayacaktır, tak çalıştır mantığıyla fan adaptöre bağlanıp kullanıma hazır hale gelir. Bazı arkadaşlar balığın saptığını yazmışlar bunun için ise ilk önce yavaş başlatıp sonra hızlandırmak iş görüyor.

4 Likes

Ben bu tarifle yaptım

3 Likes

@wildtrak, bak sana diyor… yazıcam dedi yazmadı, ben de mecburen kardeş sitelere baktım diyor…

1 Like

A… ne geldi aklıma…
Tencereyi düzgün ve uzun uzun karıştıramayacağımı düşündüğüm için hiç denemediğim girdap uygulaması bu şekilde yapılamaz mı acaba? Mesela uygun ısıda kaynayıp soğumuş serbet manyetik karıştırıcı ile döndürülürken bir tür mikro-girdap sağlanarak karıştırılsa ve sonra da şerbet soğuyan esas partiye eklense…

Onu düşünmüştüm ben de, deneme fırsatım olmadı… Bence olur neden olmasın?

1 Like

Stir Plate yapımında tek geçerim…@wildtrak ses ver alooo

2 Likes

Çok büyük fan ve anormal kuvvetli mıknatıslar lazım @BoBo 20-25 lt sıvıdan bahsediyoruz çünkü

Yok abi ben 20-25 litre değil de, daha küçük bir miktardan söz ediyordum. Nasıl ki hop-tea yapıp ekliyoruz, girdap aşamasını da böyle daha küçük daha konsantre bir şekilde halledebilir miyiz merakındayım. :slight_smile:

Acaba bitpazarına gidip eski Arçelik çamaşır makinelerinden alıp bir ısıtma düzeneği eklesek olmaz mı?

2 Likes