Stillere Göre Bira Bardağının Önemi

Fotoğraf çekmek için çeşitli bardaklar alsam da çekim harici %99 “pint” bardak (Amerikan, İrlanda, ve İngiliz) kullanıyorum.

2 Beğeni

Ikea dan aldığım pint ve Vole double lagered yazan belgian ale tarzı bir kadehi var zamanında vermişlerdi yanında, o ikisi en çok kullandıklarım benim de…

Bardağın önemini kendi biramı yapmaya başlayınca anladım. Eskiden ne gerek var diye düşünüyordum. Hele yurt dışında adamlar barda 20 çeşit farklı bardağı diziyor, bunları hep pazarlama stratejisi sanıyordum. Ama bardağın önemini anladım.

Ben de pint bardağından içenlerdenim ama yavaş yavaş kayıyorum, ince uzun bardaktan aldığım tat daha çok hoşuma gitmeye başladı ve weizen tarzı bira bardağı da hoşuma gidiyor.

Weizen glass ya da o tarz İnce uzun bardaklar ince olduğu için hem berrak görüntü hem de kabarcıkların aldığı yol uzun olduğu için zevke hitap ediyor, ayrıca ağız çapı diğer bardaklara göre dar olduğu için kafa küçük ise bile dolgun gösteriyor. Birde tabi tutması kolay.

Benimkiler kırıldı yoksa bende çok kullanıyordum o bardağı… 25cl lik de vardı, bazen küçük bardak arıyorum…

Pint bardakta İnce uzunlara göre sevdiğim şey dolu dolu bir yudum alıp bardak bitti hissi oluşmaması. Tabi doldururken o tutma kıvrımının içine dökmek ve dış görüntüsü de hoşuma gidiyor.

İnce uzun bardakların en büyük sıkıntısı evimde ona göre yer yoktu zamanında. Zaten o yüzden kırıldı biri. Şimdi olsa küçük büfe gibi bir şey var, uygun raf ayarlardım rahmetlilere…

1 Beğeni

Triple karmeliet bardagi 50lik… Biranin bulundugu barlarda da satiliyor.

1 Beğeni

Şu meşhur alkol yasası çıkmadan önce bira almaya gittiğimde hanım eşantiyon bardak iste derdi. O zamanlar çeşit çeşit efes ve tuborg bardakları biriktirmiştim. Efesin eşantiyon bardaklarının çoğu ince uzun, hala 2-3 tanesi sağlam.

Tekel birası bardağım vardı, bir tek onun kırılmasına üzüldüm.

Edit: eşantiyon bardak istesek tezgah altından verirler mi acaba?

Gülendam Hanım belçika kitlerim için resimdeki bardağı almayı planlıyorum.

Lav Angelina 570 ml

3 Beğeni