Starter Hakkında Yardım

Selamlar, şimdiye kadar hiç starter hazırlamamıştım, malum maya fiyatları da ortadayken 1 paket w3470 alabildim, maya yıkamayı defalarca yaptım ama starter işine ilk kez el atıyorum. Forumda da daha önce bahsi geçen stir plate’den ben de yaptım. Malt özümü ziyan etmemek adına şöyle bir şey düşündüm; 2 litre, ortalama 1036-1038 og veren, elimde de bolca bulunan pilsner maltından ufak bir startar hazırlamak istiyorum. Buraya kadar her şey normal, gelelim yardımınıza ihtiyaç duyduğum noktaya.
Şimdi hazırladığım ve mayaların üremesini tamamladıktan sonra, bu starter’ı ben direk olarak biraya döksem nasıl olur ? Hiç bekletmeyip mayaları dibe çöktürmesem mesela ?
Bir de biraya direk döktüğümden dolayı og ne kadar artar sizce ya da artar mı acaba ?
Forumda aradım ama; sorularımın cevaplarını bulamadım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler :slight_smile:

Starter’ı olduğu gibi şıraya dökmenizde bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum ama 2 noktada daha olumlu olacak süreci seçmek işinize gelebilir. Birincisi, hazır starter yapmışken, küçük 1-2 kavanoza ilk nesilden aktarma ve yıkama yaparak sonraki kurulumlara ideal maya saklayabilirsiniz. İkincisi ise mayanız çoğalırken strese girdi, çeşitli tatlar üretti v.s… Bu tatları ne kadar isteyip istemediğiniz devreye giriyor. Yani ben olsam çok özel bir IPA falan yapmıyorsam, tadına, kokusuna bakar, sıkıntı yoksa starter sıvısını eklerdim biraya. Ama bol hoplu bir bira yapacaksanız ya da uzun zaman bekleyecek bir Belçika yapıyorsanız starter sırasında oluşan genç birayı biranızda istemeyebilirsiniz.

Muhtemelen yapacağınız biranın OG’si, starter OG’sinden yüksek olacağı için toplam OG artmaz, düşer. Örnek verirsek:

1050 OG 20 litre şıra
1038 OG 2 litre starter

Toplam 1048 OG 22 litre gibi bir hesap yanlış olmaz sanırım.

2 Likes

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. bira olarak muntons pilsneri kuracağım, aslında hep dme ve şeker karışımıyla kurmuş olduğumdan partial mash denemesi de yapmak istiyorum, farkını merak ediyorum biraz da o yüzden etkisi olur mu bilemediğim için şıraya eklemek istedim. Şıramın og’si genelde 1042 oluyor. Şimdiye kadar hep yıkama şeklinde mayayı kullanmıştım ama artık fermantasyon sırasında biranın köpüğünden maya elde etme yolunu deneyeceğimden şuanlık yıkamayı göz ardı edebilirim sanırım. Bunun dışında dediğiniz gibi istenmeyen tadların oluşması sonucu starter sonucunda oluşan birayı atmak isteyebiliriz, peki bu tamamlanmış starteri 24 saat buzdolabında değil de maya yıkama esnasına benzer olarak 30-60 dk arası bekleterek üstteki birayı atıp dibe çöken mayaları alsak nasıl olur acaba, yeterli olur mu ki ?

Açıkçası ne kadar temiz bir lager hedefiniz olduğunu bilmediğim için çok net yazamayacağım ama Pilsner kitini lager maya ile mayalamak için sadece sıcaklık ve başlangıçtaki maya miktarına dikkat etmenizin yeterli olacağını düşünüyorum. Yani ben 15 derecede 1 ay mayalarım, sonra 2-3 ay lagering yaparım, olabildiğince temiz bir tat versin diyorsanız her şeye dikkat edin, ama yok bu kadar abartı değilse istekler, siz mayayı yeterince çoğaltın, ama çoğaltma ortamı çok yüksek sıcaklıkta olmasın, mayalanma sıcaklığına dikkat edin, gayet güzel bir bira olacaktır.

1 Like

En doğrusu stir platette mayayı çoğalttıktan sonra(1-3 gün) cold crash yapmak ama ben olduğu gibi döküyorum,24 litrede çok farketmiyor açıkçası,mayayı da 3 kere kullanıyorum o yüzden baştan ayırmak yerine sonunda yıkayarak ayırıyorum mayalarımı,hiç sorun yaşamadım şimdiye kdr

1 Like

Cold crashe her zaman gerek duymuyorum ben 20 litre biraya 1 litre starter %5 sadece o yüzden olmasa da olur.

2 Likes

Forumda genel kanı starteri mayşenin içerisine dökmek gibi gözüküyor :slight_smile: Hem starterin pilsner malttan hazırlayacağımdan hem de kitin pilsner olmasından dolayı starterin farklı bir tad eklemesi gibi bir durum da olmaz sanıyorum o yüzden en iyisi direk kovaya dökmek :smiley: w3470’i sık kullandığımdan ve fiyatının da yüksek olmasından yıkayarak kullanıyordum ama artık fermantasyon sırasında krausenden maya almayı deneyeceğim böylelikle 4-5 nesilde bir mayayı yenileme ihtiyacı olmadığını okudum, deneyip göreceğiz bakalım nasıl olucak.
@Durul @mertkosova

2 Likes

Starterim hazir peki sadece dibini kullanacaksak iki katmani da mi kullaniyoruz. Normalde maya yikadigim zaman sadece ustteki beyazimsi daha acik renkteki katmani kullaniyordum.

1 Like

Ya olduğu gibi boşalt ya da üstteki sıvıyı boşalt kalan tortu(mayayı)kullan,ben genelde olduğu gibi boca ediyorum

1 Like

18-19 saat kadar 3-4 derecede buzdolabında beklettim, üstteki sıvıyı attım dipteki iki katmanı da kullandım. Normalde maya yıkayınca da bu şekilde iki katman oluşurdu, üstteki beyazımsı katmanın sırf maya içerdiği söylenmişti ben de yıkadığım mayaların hep beyazımsı katmanını kullanırdım. stir plate’im pek efektif çalışmadı sanırım balık biraz büyük oldu 7x30mm’di, yavaş hızda 1.5 gün döndürdüm, 4,5 volttaydı dönüş hızı 6 volta çektiğimde fırlıyordu sürekli, pek girdap oluşmadı ama umarım yeterince çoğalabilmişlerdir mayacıklar. Birdahaki starter hazırlayana kadar hallederim artık :smiley:

1 Like

Lager maya ile fermante olan birayi siseledikten sonra kac derecede durmali siseler? 20-25 derece araligi uygunmu, yoksa lagerin fermante sicakligi olan 15 derecede mi olgunlastirmali?

Once 10-15 derecede durucak,1 ay falan. Ondan sonra gazlanmasi icin 20 derece civarina cikmasi gerek

1 Like

Teşekkür ederim yardımınız için.
Lager tahmin ettiğim den daha uzun bi yolculuk. :slightly_smiling_face::+1:

Minimum 12 hafta :slight_smile: hatta 16yi buluyor. Märzen Lager dedikleri,Oktoberfest birasi,mart ayinda yapilir,temmuz agustos aylarinda icilmeye baslanir. Esasi adindan da anlasilabilecegi gibi ekim ayidir :slight_smile: Ama tabi bu stoklarda durur,festivalde servis edilmesi icin

Anladim teşekkürler, 33l fermante kovasi ve bu tuketim ile ale mayalamak daha mantikli :sweat_smile:

3 hafta lager ısılarda 8-12 arası mayalandıktan sonra yaptığınız türün OG sine göre örneğin 10(5)0 OG beş hafta lagering yapacaksınız 0-1 derecelerde,sonrasında oda sıcaklığında gazlandıracaksınız,gazlanma olduktan ve tadın oturduğunu düşünüyorsanız tüketmeye başlayabilirsiniz

2 Likes

Bu lager sevdasi tam bi belaymis, peki bu emegin karsiligini veren bi mayamidir kendisi?
Benim kullandigim maya w34/70, hatirladigim kadarıyla uygun olmayan ısı kosullarinda 09-22c araliginda da kabul edilebilir performans sergilemesiydi ben buna tav olmustum açıkçası.
0- 1c lerin de lagering yapmaya ne dışarıdaki sicaklik musait ne de benim dolap :confused:
15c de iki hafta 18c de bir, toplam 3hafta fermante. Sişede 1 hafta 20c, 3hafta 25c olgunlasma.
Bakalim nasil bisey çıkıcak ortaya :slightly_smiling_face:

W-34/70 iyidir,ama lager mayslardan iyi sonuç şöyle,ne kaa düşük ısı o kaa iyi ürün,tabi maysnın alt limitleri içerisinde olmak kaydıyla,25 derece yüksek tabiçünkü şişede olgunlaşma dewam eden bir süreç

1 Like

İlk defa w34/70 kullandım, daha 10 gün oldu şişeye koyalı. Akşam küçük deneme şişesi açtım, tadı guzeldi ama mayanın kağıt üzerinde attenuation oranı %82-83 arası olmasına rağmen bira hala tatlı geldi bana.

20 kadar şişe bağ evine götürdüm orada lagering prosesinden geçsinler dursunlar.

1 Like

Dün şu mesajda link starter hazırlayıp 15 günce yıkama ile elde ettiğimi düşündüğüm mayayı çoğaltmaya çalışmıştım. Starterın dönmesinden itibaren 48 saat geçti ve hala köpük yok. Yalnız içerideki sıvı hafif yoğunlaşmaya başlamış düne göre, dönerken partikül dönüşünü görüyorum. Hafif alkole dönen bir koku duyuyorum. Tabi bunlar sirkeye dönmeye başlayan ya da bozulmaya başlayan mayşe kokusu da olabilir.
Görüntüsü şu

12 saat daha dönsün sonra çökelmeye bırakacağım. Sonra dipte tortu kısmına bakıp üst kısımda kalan sıvının FG’sine bakacağım. Bunu tekrar burada fotoğrafla paylaşıp yine görüşlerinize başvuracağım.

4 Likes