St. Bernardus Abt 12'den maya devşirme denemesi vol. 1

Bu biranın tortusu uzun zamandır “beni devşir” diye taciz ediyor ve ben yine gaza geldim denemek istiyorum.Daha önce ticari biradan maya devşireniniz var mı acaba? Dikkat edilmesi gereken özel bir nokta? @ers hocam yetiş ben yine kendimi durduramıyorum.

5 Likes
Çok Yakında Burada!
Bir Garip Stirplate Başlangıcı

Ben st bernardus triple’dan devşirdim, sonra sanırım mayayı bozdum :slight_smile:

İlk önce OG 1025-1030 civarı şerbet hazırladım. Miktarı 100 ml kadar olacak. Şerbeti DME ile yapıp 10 dk kadar kaynattım.
Şerbet soğurken şişenin ağzını çakmakla dezenfekte ederek birayı bardağa koyup dibindeki mayalı kısmı bıraktım.
Kaynamış soğumuş (starsan falan kullanmıyoruz bu işlemde) şerbete bu mayalı dip tortusunu ekledim.
Bende manyetik karıştırıcı olduğundan üzerine koydum ve çevirmeye başladım. Ağzını alüminyum folyo ile kapattım ki toz kir girmesin.
Karıştırıcı yoksa düzenli olarak elde karıştırmak gerekiyor.
2-3 gün karıştıktan sonra aynı şekilde 1030’luk bir şerbet hazırlayıp bu sefer (200 ml kadar) aynı işlemleri devam ettiriyoruz.
Maya miktarı istediğiniz seviywye gelene kadar devam edebilirsiniz. Maya biraz çoğaldıktan sonra og 1035 şerbetle devam edebilirsiniz.
Ben ilk aşamadan sonra bir süre buzdolabında saklamak zorunda kaldım ama ikinci aşamada mayadan hoş olmayan kokular alınca bozulduğunu düşündüm.
@ers ve @Durul benden daha tecrübeliler, eksiğim yanlışım varsa düzeltme rica ediyorum. Kolay gelsin

6 Likes

Oncelikle cok tesekkur ederim. :blush: 1. Asamada 100 ml mi kullaniliyor??? Tortu miktari az olunca daha dusuk hacimde baslamak gerekir diye dusunmustum ben… ayrica 1025 baslangic cok mantikli ( 1040 vardi aklimda ) mayayi soka ugratmamak lazim di mi?

Bir soru daha… cogalttiginiz kapta hava kilidi kullanmis miydiniz @magunay?

Biraz uğraştırır ama denemeye değer kesinlikle. Durul denemişti ama muhtemelen ilk adımda çok fazla şıra kullandığı için yabani bir mayanın işgalciliğine kurban gitti. Step up starter hazırlamak gerek ve bir stir plate işi çok kolaylaştırır.
Çok sarsmadan şişedeki birayı bardağa al, dibini şişede bırak. O muhteşem tad sonrası işle uğraşıp keyfi bölmemek için önceden çok az miktarda zayıf şıra hazırlayıp soğutmuş olmak iyi fikir. 6 ml kadar, yani çok az 1020 OG civarı. Bu kadar az şıra hazırlamak pratik olmayacağı için, 175 ml suya 10gr DME koyup kaynatarak elde ettiğin şıranın 6-7 ml kadarını kullanıp kalanını atmak makul olabilir.
Dipte kalan tortuyu şişeyi döndürerek biraz çalkala, şişenin ağzına çakmak alevi tutarak sterilize et, 6 ml şırayı boşaltip tekrar çalkala ve sanite edilmiş hava kilidi ya da aluminyum folyo ile şişeyi kapatıp beklemeye başla. Mayalanma aktivitesi görürsen çok şanslısın, muhtemelen görmeyeceksin ama, görürsen gördüğün an, görmezsen 3 gün sonra şişeye, yukarıdaki sterilizasyon adimlarını atlamadan tekrarlayarak bu kez 30 ml kadar şıra ekle. Hava kilidi veya folyoyu takıp bekle. krausen görürsen, bu iş olacak demektir. Gördüğün an, veya görmezsen yine üç gün sonra tüm sterilizasyon ve sanitasyon adımlarını tekrarlayarak 150ml kadar bu kez 1040 OG şıra ekle. Krausen oluşunca, normal sıvı maya kullanıyormuş gibi 1500 ml’lik starter hazırla. Tüm bu süreç için ideal sıcaklık 25-28 derece arası ama 22-32 arası sorunsuz iş görür. Mayayla ilgili her durumda olduğu gibi, doğrudan ışık almamasına dikkat etmek gerek.

Sonuçta şişeye şıra ekleyerek bir tür besi yeri oluşturuyoruz ve havada tonla bakteri. mantar vs var. Bu yüzden tüm bu işlemleri yaparken şişenin ağzına yakın bir mum yakılıp konabilir. Şişede az miktarda ve zayıf düşmüş maya olacaktır. Bu yüzden step up işlemini çok az miktarda şırayla başlatmak ve adım adım arttırmak önemli. Durul ve Akgün’ü yabani mayayla başbaşa bırakan hem miktarı, hem gravitesi yüksek şırayla başlamak muhtemelen.

Kolay gelsin.

8 Likes

Hava kilidi kullanmadım, bilakis oksijen ne kadar çok olursa mayalar için o kadar iyi oluyor.

4 Likes

Evet, bence de kullanmamak daha mantıklı. Amaç çoğaltma olduğu için aerobik süreç çok daha verimli olacaktır. Ama herşey gibi bu da biraz mühendisliğin ilk ilkesine gelip dayanıyor. Bir şeyi feda etmeden, başka birşey elde edilemiyor. Ya folyo kullanıp mayacıklara bol oksijen verirken yabani enfeksiyon riski alacağız, ya bu riski en aza indirip mayaya hiç yardımcı olmayacağız. Yine de, bence de en uygunu iyice starsana bulanmış bir parça folyo.

4 Likes

Talimatlarinizi uyguluyorum @ers hocam…
1- dark dme (elimdeki tek dme idi) 10g tartildi

2- 175 ml su eklenip 10dk kaynatildi.

3- gravitynin 1020 olmasi saglandi.

4 -Sogutulup ( 23 dereceye ) sise dibi tortusuna eklendi.

5- Guzelce sanitize edilmis ( her asamada cok özen gösterdim) alüminyum folyo ile sise agzi kapatildi. Yaklasik 45 dk evin icinde elde sise ile havada 8ler cizildi. ( lab. deneyimi). Cunku stir plate’im yok. :hushed:

6- Sicakligin 24 derece oldugu ortama alindi.

Simdi bir soru… 3 gun boyunca karistirmaya devam etmeli miyim? Ne sıklıkta karıştımalıyım? :blush:

6 Likes

İşin mantığı şöyle: Stir plate aslında son aşama, yani 1.5 lt starter aşamasında son derece yararlı, çünkü o aşamada artık elimizde ne bileyim, Wyeast mayaları kadar hücre içeren bir şıra oluyor ve o yoğunluktaki bir koloninin meydanı yabani mayaya bırakması pek mümkün değil. Ancak şu aşamada risk var. Ama tabii oksijen de gerek, dolayısıyla aklına geldiğinde ağzındaki folyoyu çıkarmadan salla, günde bir iki kez de yanık bir mumun yanında folyoyu çıkararak yap bu işlemi. Sanırım en uygunu bu olur.
Ama içime doğuyor. Bu kez olacak bu iş. Bir kez oldurursan bir agarlı petri kabında sürekli örnek saklayabilirsin.

4 Likes

Bu sefer ben de heveslendim, kurallara uygun bir deneme daha yapacağım… Hedef büyük, schneider tap 6 aventinus mayası.

3 Likes

Harika…siz de asamalari burdan paylasirsiniz degil mi? Hem kolay gelsin hem de bol sans ( kurallar kadar sans da onemli bir etken galiba) inaniyorum ki bu defa basaracaksiniz.

5 Likes

Büyük heyecanla takipteyim. @ers abim bana da Duvel ödevi vermişti. Benim için biraz ince bir iş sanki.ama.deneyecegim ben de.

5 Likes

Evet gormustum gorevlendirilmenizi . Ordan esinlenmedim dersem yalan olur. :grin::grin::grin:Bence de deneyin @BoBo

2 Likes

İlk fırsatta. :slight_smile:
DME ya da şıra ayarlamam lazım. Elimde ne varsa son Ginger Fueled Dark Ale için kullandım.

2 Likes

Bu özenli, detaylı ve emek verilmiş başlık, cevap için gerçekten çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

6 Likes

Cok tesekkur ederim. :blush: Bu forumda olmayi, paylasilanlardan bir seyler öğrenmeyi ve yaptiklarimi paylasmayi, birayı ve güzel insanları seviyorum.

7 Likes

Gel al istediğin zaman, ister ana malt, ister malt özü. Bir sonraki tamtahıl için beklemene gerek yok.

1 Like

Bu forumu seviyorum…
Buradaki insanları seviyorum…
@ers babamız forum yuvamız.

:smiley:

2 Likes

Çuvalladım resmen,tadı çok kötü vahşi mayanın galip geldiği belgian blonde ilk tam tahılım oldu,içiyorum ama tadı kötü,şendi iyaparak tadı biraz yumuşatıyorum,hatalarımı biliyorum ama tekrar ne zmn denerim,meçhul @ers

4 Likes

Süper konu. @Gulendam umarım başarılı olur. Takipteyim :grin:

1 Like

Denemenin 2.aşamasinin son günündeyim.2 gün önce 30 ml 1022 og şıra ekledim şişeye… krausen oluşumu yok ama hafif köpüklenme ve net bir maya kokusu var. Yavas ama dogru yoldayim sanirim. Yarin 1040 og 150ml şıra ekleyecegim. Ancak kafama birsey takildi. Bu son asamadaki şırayı da şişeye mi yoksa ( sanitasyona cook dikkat ederek tabii) hepsini birden erlene mi eklemek daha dogru olur? Yüzey alanından dolayi daha iyi oksijenlenir ve gözlemlenebilir diye düsündüm. Ama aktarma sirasinda buyuk risk de aliyor olabilirim. Ne dersiniz?

4 Likes