Sour Bira Icin Bakteri

Sour bira deneyeniniz oldu mu? Amerikadayken denemistim ve cok hosuma gitmisti. Biraz karmasik bir yapisi var ve yapmak icin lactobacillus plantarum probiyotigi lazim. Nerede bulabilirim,bilgisi olan var mi?

2 Beğeni

carrefourlarda bulabilirsin.

4 Beğeni

Biraz complex bir yapisi varmis. Denediniz mi peki bununla sour yapmayi? Denediyseniz sonuc nasil oldu? Bana spesifik bir bakteri lazim off flavor uretmemesi icin

siz ne tarz bir bira yapmak istiyorsunuz ki lactobacillus plantarumda karar kildiniz? eksi bira dunyasi sonsuz secenekler dunyasi, eksitmeyi nasil yapmayi planliyorsunuz mesela? spesifik bir bakterinin saf halini bulmaniz da zor buralarda, blendlerden korkmamak lazim acikcasi. ben ne idugu belirsiz ev yogurdu mayasi ile kettle sour yaptim, mis gibi berliner weisse oldu. bu daha rafine bir blend oldugu icin daha temiz bir sonuc verebilir ayni birada. konu eksi bira oldugunda da off flavor cok goreceli bir kavram, cok takilmamak lazim. :smile:

2 Beğeni

Yogurt mayasindan yapmayi da dusundum aslinda. Bir sekil yapacagim. Aradigim ozel bir tarz yok,plum sour yapmayi istiyorum esasinda,Amerikadayken cok hosuma gitmisti. Ve onun disinda,Turkiyede bunlardan anlayan birini bulmak gercekten muhtesem :joy: Bu isle kafayi yiyen bir ben degilmisim,yalniz degilim yani :joy:

1 Beğeni

Ben de en kısa zamanda sour batch deneme niyetindeyim. Ayrica brett.i de tecrube etmek istiyorum. Lallemand sour pitch elime gecer gecmez deneyecegim. Sourlar da saniyorum tek cesit bakteriden cok daha kompleks strainler tercih ediliyor. Ama ulke sartlarinda yogurt mayasina alternatif olarak eczanelerde bulabileceginiz probiyotik urunler de kullanilabilir. Icerik ve miktar acisindan cesitliligi de zengin. Mesela ;

3 Beğeni

Lallemand sour pitch i nereden edindiniz? Bunu da bi gruba sormam lazim kullanim konusunda. Milk The Funk grubuna uye olursaniz ordan cok yardim alirsiniz. Yaz gelsin aslinda plum sour yapmak istiyorum. Su an erik olmadigi icin :joy: Su anda ayvadan yapabilirim aslinda

2 Beğeni

Yurtdisindan bir dost vasitasiyla edindim. Buralarda cok zor. Evde olusturdugum mini laboratuarda da bu straini amatorce izole etme cogaltma saklama gibi calismalar yapmayi dusunuyorum. Tavsiye icin tesekkurler. Arastirma asamasindayken mutlaka okuyup yararlanirim…

1 Beğeni

eksi biralar uzerine ciddi kafa yoran bir yerde calistim bir sure, yeri ve zamani oldugunda da cok severim eksileri ama gercekci olmak lazim, henuz ipa sevme asamasinda ulke, yakin gelecekte lacto pedio brett gelmez yani vinomarkete. :smile: bu strainler olmadan neler yapilabilecegini dusunmek lazim, dunyada da halihazirda berliner weisse cilginligi varken kettle sour deneylerine girismenizi oneririm. ilk olarak meyvesiz yapin hatta ki yaparsaniz hatalarinizi daha net gorme, bir dahakine prosesi gelistirme sansiniz olur. gulendam hanimin dedigi gibi eczane probiyotikleri daha saf bir cozum olabilir gercekten de. soguk tarafta bakteri kullaniyorsaniz baska bir set ekipman kullanmanizi da onermis olayim parantez icinde, bretti hatta mumkunse eve almayin, kapi disinda kullanin. :smile: milk the funk da ayri dipsiz kuyu, fazla okuyunca insanin daha cok kafasi karisiyor. :smile:

2 Beğeni

IPAi bile millet bilmiyor. Yerinde icmek lazim onlari :joy: Milk the funk a sordum,bu kullanilir mi diye,saf bir bakteri kulturu bulamiyorsaniz yogurtla denemenizi oneririm dedi. Ben milk the funk wikisine girdim,ulan oyle bir sey yok. Hicbir seyi bilmiyorum. Bakteriymis,ne ulan onlar dedim :joy: Neyse,biraz biraz ogreniyorum. Onu da yapicam sonunda. Su an genel olarak daha once icmis oldugum biralar tarzinda istedigim aroma profilinde bira yapacak kabiliyete sahibim. Tek eksigim ph degeri ve su profili kaldi,onlari da zaten semester tatilinde yapicam :joy: Belediye baskaninin bana su test raporunu iletmesini bekliyorum :joy: Artik giriyoruz bi ise,bakalim :joy: Ogrenci halimle yazdan bu yana bu ise 3000 lira harcadigimi fark ettim :joy: Daha da yapacagim cok masraf var. Ben bu isi yapicam ulan :joy: Neyse,deneyip basarabilirsem size de burdan bilgi veririm :joy:

3 Beğeni

Yalçın yanlış anlama ama niye bu kadar emoji kullanıyorsun yazında. Okumak o kadar zor oldu ki benim için :slight_smile:

Cevirmemis mi emojileri? Ben cevirdigini dusunerek kullandim :slight_smile:

Abi ben benzer içerikteki bi prebiyotiği milk the funk facebook grubunda sormuştum ya bifidobacterium a ya da streptococcusa no-no demişlerdi, Fermente Turşu Yapımı şu konuda konuşulan karışımın içeriği biraz daha uygun sanırım.

1 Beğeni

Ya nedir nasıl yapılır bu en basitinden diyenler (bilmeyenler için maalesef ingilizce) için bir yazı ekte(vaktim olursa kısaca çevirebilirim)…ben de bu konuya uzağım aslında, sadece okuma düzeyinde bilgim var…
yapanlardan basit bir tarif alsak harika olur.
Ya da linkte vereceğim tarif için ne dersiniz?
http://beersmith.com/blog/2015/11/06/berliner-weisse-recipes-and-fast-sour-beer-brewing/

1 Beğeni
2 Beğeni

Evet,ingilizce olmadan bira kulturunu gelistirmek veya bira yapim stilleri uzerinde calismak maalesef zor. Benim de ingilizcem advanced seviyesinde oldugu icin bayagi birikime sahibim. Link icin tesekkurler,bir deneyecegim. Esas hedefim plum sour yapmak. Once kettle sour deniyim bi kisa sureli,sonra 1 yil yillandirarak deneyecegim. Bakalim ne sonuc cikacak ortaya :slight_smile:

Bu kettle sour nasıl yapılıyor ayrıntılı bşr tarif alabilir miyiz? @yalcnongoren @guray

1 Beğeni

Ben kendi tecrübemi paylaşabilirim. 50-50 pils-wheat 1.035-1.040 arası hedef olcak şekilde maltları öğütüp mayşeledim. Mayşeleme bittikten sonra yağmurlamasını vs yapıp pastörize olması için kaynama sıcaklığına getirdim. Sonra 40 dereceye soğutup lacto plantarum içerek prebiyotik kapsüllerden 10 tanesini açıp ekledim şerbete. Kazanın ağzını olabildiğince hava almayacak şekilde streçleyip 1-1.5 gün kadar beklettim bu şekilde. Kazan 40 derece sabit kalcak şekilde de bırakabilirdim ama lacto p. oda sıcaklığında da yeterince iyi çalıştığı için elektrik harcamak istemedim.

pH metrem olmadığı için tadına bakarak karar verdim(ki şerbetin tatlılığı olduğu için yanılma olasılığı yüksek). Şerbet mayhoşlaşmıştı ben de kaynatmaya geçtim. Tadına baktığımda kötümsü bi tat vardı, kaynarken aynı tat koku oldu tüm evi sardı. 1 saat kaynattım, dms vs nolur nolmaz diye. Ekşitmeden sonra zaten process normal bir birayla aynı denebilir.

2 Beğeni

benimki de asagi yukari @mertkosova ile ayniydi, farkli olarak yogurtcunun mayasini kullandim eksitmek icin, acidulated malt da koyabilirsiniz bunun icin kabuklariyla. 45 derecede 5 gun sabit tuttum. sonrasinda stabilite icin kisa bir kaynama ve minik bir serbetciotu eklemesi yaptim ama zorunlu degil. notr sayilabilecek bir mayayla da mayalama. berliner weisse icin konusuyorum tabi, catharina sourlar var mesela brezilyanin meyveli eksileri, alkol oranlari daha normal biralar gibi. daha cekici gelebilir.

1 Beğeni

ben sorduktan sonra baktım bir hareket yok ,kendim bakmıştım, aşağıda en basitinden bir tarif var…Son derece uygulanabilir bir tarif bence…
%50 %50 olmak üzere Pilsner ve Buğday Maltarı normal bir şekilde mayşelenecek.
15 Dakika kadar kaynatılacak.
mayşe 35-40 dereceye soğutulacak
Daha sonra Lactic acid kullanarak Ph 4,50 civarına inecek.
bu noktada doğadan prebiyotik yoğurt mayası eklenecek.
Sıcaklığı korursanız ne ala ama yapamazsanız da en azından oda sıcaklığında 1-1,5 gün bekletin
ph 3,50 ye indiği zaman “ekşitme” bitmiş demektir. eğer Ph ölçüm cihazını yoksa içerek sizin için yeterli “ekşiliğe” geldiğini düşünüyorsanız tamamdır.
Sonra 60 dakika kaynatıp son 15 dakika Hallertau ekliyoruz.
daha sonra normal bira gibi soğutup Us-05 ile mayalayıp fermantasyona bırakıyoruz.
Bunu böylece de içebilirsiniz, değişik meyve suları, meyve şurupları(onun tarifini de sonra verebilirim) ile de içebilirsiniz.
Bu Berliner Weisse…
Sadece başlangıç, ağız tadınıza göre ve tecrübe kazandıkça, okudukça geliştirebilirsiniz…
sadece denemeye bakıyor.
Ha kettle denmesinin sebebi kaynatma kazanından dışarı çıkartmıyoruz. 1-1,5 gün o kazanda bekliyor. Böylece herhangi bir kovanıza bir bakteri bulaşması sözkonusu olmuyor.
Kovada yapılanlar daha başka bir tarif…
Şu anda başlangıç olarak “kettle” yani kaynatma kazanında 1-1,5 gün bekletme yeterli…

5 Beğeni