Smugglers Special Ale

17.12.2017 tarihinde Smugglers Special Ale kitini orijinal tarifi ile kendi mayasıyla maya uyandırma yöntemi ile 22 derecede mayalanarak 23 litre kurulum yapıldı.

İlk üç gün şiddetli hava çıkışı oldu ve fermantasyon 19-20° civarında gerçekleşti. 9.günde hava kilidi eşitlendi.

3 gün üst üste 1012 sonucunu görmem üzerine 19.günde 750/360 olan şekerden 1 adet ile şişelendi. Aslında 1000/360 dan 1 adet atmayı planlıyordum ama bu bile fazlasıyla yeterli geldi.

Köpüğü, tadı ve kokusu gerçekten çok güzel. Maya kokusu hiç yok. Tabiki bu söylediklerim 6. Haftadan sonra tadına bakılan şişeler için geçerli. Bekledikçe daha da güzelleşiyor.

Og : 1048 Fg : 1012 Abv : %4,7

72 günde bu görünümü aldı.

5 Beğeni

Denediğim en lezzetli kit, ne çok acı, ne de damak yoran aromaları var.

3 Beğeni

Bu kitin şişeleme günü kovadaki tadı ve kokusu başka hiçbir birada yok bence, otur gazlandırmadan şapur şupur iç, o derece yani…

1 Beğeni

Şimdilik daha lezzetlisini içmediğim bira bu. Zirvem. Tabi ki tekrar ediyorum, ŞİMDİLİK. 2. Aydan sonra açılmış her bir şişenin yasını tutuyorum. Her zaman stoklarımda bulunmasını istediğim ve kimseye ikram etmediğim kit :blush::blush:

2 Beğeni

İtiraf etmeliyim ki denilenlerin tümü doğru.
Çok güzeldi.

2 Beğeni

24 derecede kurup 25 gr targetla da dry hop yapmışım,bitterların en güzellerinden(wherry ve ruby red e saygısızlık etmek istemedim),bu ale benim için kurabiye demek,kesinlikle kurulması gerek

1 Beğeni

Kesinlikle canım ciğerim tatlı kaçakçım. Sürekli olarak bunu kurmaya karar verdim.

2 Beğeni

Değişik tatlar deneyip sonunda “bi smugglers değil” dedirten kit

1 Beğeni

İşte bunlar hep smugglers :grin:

8 Beğeni

Evde devamlı bir kavga var. İçme içiçem içme içicem… bırak diyorum 2 ayı doldursun şöyle 3-4 aylık olsun… yok dinletemiyorum…

2 Beğeni

İki Aydan önce açmamak lazım ama insan dayanamıyor :yum:

2 Beğeni

Kendi mayasindan farkli mayayla kuran oldu mu?

Us05 ile de kurmuştum ama kendi mayası ile daha güzel oldu

3 Beğeni

Stiline göre muntonsun premium mayalari o kadar kötü değiil demekki.

2 Beğeni

@Djindemir ile aynı fikirdeyim ve kesinlikle kendi mayasıyla daha güzel Kardeşim @CavcavAli

2 Beğeni

s04 ile kurdum. S04 ile kurdugum kendi mayasına gore daha guzeldi.

2 Beğeni

O köpüğü ekmeğe sürüp yemek istiyor insan:)

3 Beğeni

Ben s-04 çok sevmiyorum, belki London ESB ile kurarim diyordum. Belki kiti ikiye böler denerim :grinning:

3 Beğeni

Prenium kit zaten gerek var mi extra mayaya

1 Beğeni

Muntons premium mayalardan da supheliyim biraz. Wherry nin uzun olgunlaşma süresini mayaya bağlıyorum. Denemekten zarar gelmez :grinning:

1 Beğeni