Sıvı malt özü ile kit kurulumu

Bira kiti almaya üşenmem ve deney yapmak istemem sonucu sıvı malt özü ile kit kurmaya karar verdim. 1.3 kg şeker ile 23 litre suda kurulumu yaptım. Aktardan almış olduğum 100 gram kuru haldeki şerbetçi otunu 45 dakika kaynatıp şerbetçi otunu komple kovaya boşalttım. Sonra kovayı iyice karıştırdıktan sonra fermentis s 04 mayayı kovaya ekledim. Ne olacak ne bitecek hiçbir fikrim yok umarım iyi bir sonuç elde ederim :sweat_smile:

Yazdıklarınızı okuyunca bira kiti almak daha kolaymış gibi göründü bana.

1 Like

Evet bira kiti gerçekten kolaylık sağlıyor ama daha önce de merak etmiştim sıvı malt özü ile yapabilir miyiz diye. Bir cevap bulamamıştım. Şimdi sonucu göreceğim. En azından merakımı gidermiş olurum :slight_smile:

1 Like

Aktardan aldığınız kuru şerbetçi otu şerbetçi otu çayı yapımı için kullanılır. İçinde yaprakları da vardır. Bira yapımı için uygun değildir.

arama yaparsanız aslında forumda böyle bir başlık, youtube ta da video var,

Çaylı bira gibi bir şey olacak o zaman :slight_smile:

Çaylı bira olmaz :slight_smile: Şerbetçi otunun bir etkisi olmaz sadece. Şotsuz gibi bir bira olur.

Yeteri kadar araştırmamışsınız sanırım :slightly_smiling_face:

1 Like

Aslında epey araştırdım ama Google üzerinde bu başlığı görmedim. Sağlık olsun. 10. Saatten beri çok yoğun bir gaz çıkışı var. Ne çıkarsa bahtımıza.

1 Like

Hangi sıvı malt özü? şeker biraz fazla eğer baş ağrısı yaparsa şekerden bilin.

https://www.vinomarket.com.tr/malt-crafters-sivi-malt-ozu-light şununla yaptım. Ama 24-25 litre civarı oldu.

• 1 kutu sladovna malt özü
  • 500gr kuru malt özü
  • yanlış hatırlamıyorsam 200gr kadar da şeker kullanmıştım, OG değerini tutturmak için.
  • gerekli miktarda saaz otu
  • yıkanmış w34/70 maya

bu malzemeleri kullanarak bira denemesi yapmıştım. Başarılı bir deneme değildi ama kötü de değildi.

Buzlukta kullanılmamış şerbetçi otu vardı, sırf onları tüketmek için bu yolu seçmiştim.

Tekrar yapar mısınız peki :grinning:?

Cevabım hem evet hem de hayır.

Şerbetçi otu profillerini merak ediyordum, kuru hoplama denedim, vs. Bahsettiğim kurulumda ise kendi şerbetçi otumu kaynattım, yani bir denemeydi.

Bundan sonraki adım tam tahıl. Hazır sıvı malt özü ile yapmazdım.

Bir nevi bira yapımında daha fazla söz sahibi olmak istediğinizi tahmin ediyorum. Zira bende bu düşünce hakim oldu. Hem bazen hata yapmak da lazım. Hayatı kolaylaştıran bunca şey hatasız olmadı değil mi.

Aktar ş.otu (yapraklı karışık) ile ben de 50gr, 1 saat kaynatarak denemiştim. Sonuçta alfa asit içeriği esas olarak kozalak tabir edilen tomurcuklarda yüksek olduğundan yeterli acılık ve antibakteriyel koruyuculuk sağlamamış, ısı kontrollü fermantasyona rağmen meyve tatları yüksek başarısız bir girişim olmuştu. Bilinen pelet formunda ş.otları ile sonuç alınabilir sadece.

Bugün şişeleme yapmayı düşünüyorum ama içimde ya hiç güzel olmamışsa düşüncesi var :slight_smile:

Kovada güzel bir koku hakim şottan dolayı olsa gerek. Ölçüm kabında köpük gibi olan ama köpük olmayan partiküller var. Kovanın üst yüzeyi şot ondan öyle gözüküyor. Tadını çok beğenmedim. Biravari bir koku ve tad vardı ama biradan farklı bir şey olmuş o kesin gibi.

1 Like