Şişeleri saklama sıcaklığı?

Merhaba arkadaşlar geçen gün coopers lager’i , slavdo 1.7 kg pilsner sıvı malt ve m76 maya ile kurdum. Şu an herşey yolunda gidiyor bir kaç sorum olacak;

1. Diacetyl rest işlemini tam olarak ne zaman ve kaç gün uygulamalıyım ?
  2. Şişeledikten sonra şişeleri yine mayalanma sıcaklığında mı saklamalıyım ?

merhaba, ilk mesajınız sanırım öncelikle hoş geldiniz aramıza.

şişelerinizi mayalanma sıcaklığında bekletmenize çokta gerek yok, 20-25 derecelerde bekletebilirsiniz. Yaz aylarında havalar sıcak olduğu için çokta sıcakta beklemesin mesela 30 derecelerin üzerine çıkartmadan, bodrum kat, kiler gibi ışık almayan yerlerde gazlandırabilirsiniz.

Ben daha öncede w34/70 ile lager yaptım, gerçi diacetyl rest yapmamıştım. Şişeleri oda sıcaklığında bekletmiştim, olumsuz tat olmuştu. Belki diacetyl rest işlemi ile alakalı bilemiyorum, ama lager için şişelerin mayalanma sıcaklığında beklemesi daha uygun olmaz mı ? Şişelerde gazlanma yönünden problem olur mu ? Ben Hatayda olduğum için sıcaklık 28-29 derecelerde biraz yüksek gibi.

Mayalama aşamasında hangi sıcaklık kontrol işlemlerini uyguladıysam şişelere de üç hafta boyunca aynı işlemleri uyguluyorum. 3 haftanın sonunda ortam sıcaklığına alıyorum. Bunu yapmayıp direkt ortam sıcaklığına alırsam, her şeyden önce çok köpürüyor…