Şişeleme Şekeri'ni ne kadar ve nasıl eklemeliyim?

Merhaba şişeleme şekeri ölçüleri hakkında yardımcı olabilecek biri var mı? Ve şişelemede kullanılan şeker tadını biraya aktarıyor mu?

Türe göre değişkenlik gösterir şişe şekeri. 1 ila 6 grama kadar şişe başına şeker kullanan var. Genel olarak 2 kesme şeker (750/360*2=4.16gr) kullanılıyor. Fazla şeker kullanimi şişe patlamasına sebep olabilir, fazla köpük yapar, v.b sorunlara yol açabilir. Eksik kullanım tatsız tuzsuz bir bira olmasına sebebiyet verebilir. Yapmış olduğunuz türe göre ayarlamanız gerekecektir. Şişede şeker fermente olup alkole dönüşecek bu sebeple herhangi bir tatlılık katmaz biraya. Çok küçük bir miktar alkol oranını yükseltir.

2 Likes

Teşekkür ederim. 3 Kafadar’ın youtube videosunda izlemiştim, şekeri suda eritip, biraya döküp öyle koyuyordu şişelere izlediniz mi bilmiyorum. Kesme şeker yerine bu yöntem daha mı avantajlı olur?

@BlackRoad da yazmış ama ben şöyle bir not yapıştırmışım şişeleme şekeri ile ilgili word dosyalarımdan birisine;

tabii ki insanların gazlı ya da az gazlı sevmesine göre de değişir. (tamamen gazsız seven var mı bilemedim)

50 cl lik şişeler için;

Pilsner: 1000/360x1 veya 750/360x2 (3.24/2.88/2.94/3.23/2.98/3.18)
Lager: 1000/360x1 (3.06)
Stout: 750/360x1 (2.33/2.53/1.95)
Bock: 1000/360x1 (2.88/3.34/2.86/3.08)
Amber Ale: 1000/360x1 (3.06/2.94/3.34/2.68)
IPA: 1000/360x1 veya 750/360x1 (2.88/2.88/2.74/2.14/3.14/2.86/1.76/2.50)
APA: 1000/360x1 (3.36/3.14/3.05/3.18)
Bitter: 750/360x1 veya 1 gr (0.69/1.33/1.21)

Küp şeker:
1000/360x1: 2.7 gr
750/360x1: 2 gr

5 Likes

Arkadaşlar herkese yine merhaba.
Özür dileyerek tekrar bir soru sormak istiyorum.Çünkü faydalı veriler paylaşılıyor burada ama bir anda pat diye biri (ben)çıkıyor çok basit sorular soruyor akışı bozuyor falan…
Ama bizimde fayda vereceğimiz zaman gelir elbet.

Şimdi fotoğraftaki bira 22-23 gün (kapalı ortamda) şişede 13-15 gün ise buzdolabında beklemiş bir bira öncesinde şişelemeden önce ise yukarıda yazdığım gibi 16 gün geçti.Şeker oranı vs hepsi standart.

Bu kadar gazlanma ,hareket normal mi ? Açarken ve bardağa koyarken normal bir köpürme oluyor.Bira kit standart Canadian Coopers .

1 Like

Bu kadar özür dilemenize gerek yok, işine gelen cevap verir, gelmeyen yazmaz çok çok :slight_smile:
şekerle 23 litre kurdunuz muhtemelen. 2 şeker 750/360 ile yaklaşık bu görüntüler oluşuyor.
tabii premium kit veya mj ile port 66 nın bazı kitleri gibi 2.2 kg lık değilse eğer kitler direk şekerle kurmayın bence, yani ticarilere yakın sonuç elde edersiniz, hatta daha iyisi de olabilir ama köpük gazlanma yeterli bile olsa sizi tatmin etmez. şekerle kuracağım derseniz 20 litrenin üzerine çıkmazsanız daha iyi olur, kuru veya sıvı malt özü ile yaparsanız daha beğeneceğiniz biralar yapabilirsiniz.

1 Like

Anladım.Evet hemen hemen 23 litreydi.
Sormadan önce araştırdım biraz.Sizin gibi öneri veren olmuştu sonra mikropların oluşmasından dolayı olabileceğiz yazılmıştı ama ben bu ihtimali eledim.
Tabi henüz 1.kitim ve standart kit.Diğerlerine başlayınca yeni yeni formüller alternatifler bulunacak.Sadece bu gazlanma ve içerken neredeyse alkollü soda içiyormuşum hissi nedendir çok merak etmiştim.

1 Like

Ben de kesme şeker hesabını hiç yapmamış bir olarak lternatif öneride bulunayım.
Bilimsel bir değeri olmayan ve sadece kendi gözlemime dayanarak şunu söyleyebilirim.
Beşinci günden itibaren gazlanmamış biram olmuyor.
Bunu da kendimce, şeker şerbeti ile gazlandırmaya bağlıyorum.
Forumun bir köşesinde mutlaka vardır ama kısaca yazayım.
Brewer’s Friend veya Homebrew Dad gibi sitelerde şeker hesaplayıcısı var. Bu hesaplayıcıyı kullanıp 250-300 ml suda toplam şekeri eriterek şişeleme öncesinde kovaya (tercihen önce ikinci bir kovaya aktarıp) ekler ve homojen olması açısından karıştırırsanız bana göre daha sağlıklı ve hızlı bir gazlanma oluyor.

3 Likes

Faydaları da var bence ama tamamen kişisel tercih meselesi.

Şeker daha iyi karışır, köpürme derdiyle uğraşmazsınız, ikinci kovaya almanız nedeniyle dip tortusunun biraya karışması ihtimali ortadan kalkmış olur, partiküllerin şişeye geçmesi ve şişe şelalesi oluşturma riski azalır. Şekeri karıştırdığınız suyun hacmi şize 1 fazla şişe olarak dönebilir.

Daha fazla bulaşık işi çıkar, oksidasyon riskini alırsınız,

Ben her zaman ikinci kovayı tercih edenlerdenim.

Biranıza koyacağınız şeker miktarını belirleyense öncelikle biranızın tarzı, sonrasındaysa kişisel tercihlerinizdir.

6 Likes

Ortam sıcaklığına göre gazlanma çabuk olabilir, bence 2 haftada normal.
Gazlanma konusu biraz tercih meselesi, fazla gazlı sevmiyorsanız ona göre şeker miktarını ayarlayabilirsiniz… Her stile uygun gazlanma oranı farklı olsa da asıl olan sizin ne istediğiniz…
Ben de suda şekeri eritip ayrı bir kovada karıştırıyorum, böylece hem şişelemede rahatlık oluyor hem de miktarı ayarlamak daha kolay.
Şişeleme şekeri miktarlarını arkadaşlar yazmışlar ama şu link de faydalı olacaktır
https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
Ne zaman ve ne isterseniz sorabilirsiniz, çekinmece, ayıp olmasın diye düşünme olmasın lütfen…

3 Likes

Ben de şişelerken önce birayı dolduruyorum, ondan sonra küp/toz (türüne göre ihtiyacım olan miktar) şekeri ekleyip, zaman geçirmeden kapatıyorum. En korktuğum şeylerden biri oksidayson olduğu için şeker eklerken ikinci kovaya almıyorum.
Bu tamamen kişinin çalışma şekli, tecrübeleri, yaptığı işlemlerden sonra karşılaştığı olumlu, olumlu sonuçlar ile ortaya çıkıyor.

2 Likes

Ben önce tüm şişelere şekerleri atıp sonra 12’li doldurup kapaklarını kapatıyorum. Niye 12 derseniz, halıya/zemine dökülmesin diye şişelerin altına koyduğum tepsiye 12 şişe sığıyor :slight_smile:

1 Like

Ben de önce 4-5 şişeye küp şekeri atıyorum (stout için 1000/360 olan paketten bir küp, diğerleri için 750/360 olan paketten 2 küp) ve doldurup çabucak kapatmaya çalışıyorum.
Toz şeker ile yapmayı da denedim ancak küp şeker çok daha pratik ve işi kolaylaştırıyor.

1 Like

Yıllar içinde bir çok farklı birada bir çok şişeleme şekeri denemelerim oldu. Bana göre tür fark etmeden 1 şişeye 1000/360 lık 1 adet şeker bence tam oluyor gibi geliyor bana artık hep böyle atıyorum… Ama nadiren de olsa buğday veya pils ise 750/360 lıktan 2 adet atıyorum. Bir de mayanın da faktörü var mesela k-97 kullanılmış ise kesinlikle 1000/360 lık dan 1 adet atılması gerekiyor gibi… özetle bence 1 adet 1000/360 tam ortası gibi ama kişiden kişiye de değişir elbette.

5 Likes

Bende artık 2 şeker atmıyorum. Lager türlerine 1000 lik tek şeker, İngiliz alelere 750 lik tek şeker. Böylesi bana daha uygun.

1 Like

Çok teşekkürler.Şekeri suda eritmek…Hiç aklıma gelmemişti.Ama denemek isterim.Peki kovaya koyacağımız şekeri veya şişeye dolum yaparken kullancağımız şekeri eritmek arasında fark olur mu ? Hangisini yapıyorsunuz ?

Şişede ölçüyü ayarlamak çok zor, ben ayrı bir kovada karıştırıyorum. Bir birim suya bir birim şeker gibi oranlayabilirsiniz.
Oksidasyon riski olabilir aktarım sırasında ama tortusuz şişeleme, hızlı dolum gibi avantajlarını kullanmak adına riski göze alıyorum, şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.

2 Likes

Ben uzun bir süre şişelere stick şeker ekleyerek şişeleme şekeri ekledim, üstüne de dolum yaptım. Ama bu işin en kolayı, dekstrozu (suda eritmeden) ya da 300 ml kaynar suda eritilmiş şekeri doğrudan kovaya ekleyerek üstten hafifçe 2-3 kere karıştırmak (su hala kaynar olabilir, 300 ml kaynar su 23 litre kovadaki biraya zarar vermez). İlla ki azıcık karıştırınca dipten tortu kalkıyordur ama ben yeni bir kovayı sterilize edip, ona aktarıp oradan dolum yapacak kadar fark olduğunu düşünmüyorum. 1 değil 5 aktarma da yapsanız şişeleme şekerinden kaynaklı o tortu hep olacak. Bence aktarılmamış hali %10 etki etmiyordur bile.

Bugüne kadar hep önce küp şekerleri şişelere koydum, sonra üzerine birayı doldurup şişeledim.
Erken şişelenen 2 kurulum dışında başka hiçbir zaman köpürme hadisesi yaşamadım.

Genelde 2x750 ile şişeliyorum, bazı ale tarzlarını 1x1000 ile şişeliyorum.

Şu ana kadar 2 kova şişeledim. Bir tanesi Lager idi, 2x 750/360 kullandım. 2. Stout idi 1x 1000/360 kullandım. 3.sü bir Ale olacak ona da 1x1000/360 kullanacağım. Bu arada bir ara şeker varmış 1000/405.

Şekeri ise arındırdıktan sonra 46 şişeyi diziyorum tezgaha ve her birine kesme şekerleri atıyorum. Sonra da şişelemeye geçiyorum. Köpürme sorunum olmadı şimdiye dek.

1 Like