Şişedeki fazla gazlanmanın düzeltilmesi

Forumda olması gerektiğini düşündüğüm bir bilgi kaynağıdır.
Fermantasyon henüz bitmeden şişeleme veya fazla şişe şekeri kullanma gibi hadiselerden kaynaklı, hem biranın tadını kaçırma hem de şişe patlama olaylarının önüne geçmek adına uygulanan kurtarma yöntemidir.

Ben şahsi tecrübemi 2x1000 ile şişelediğim biralarımla yaşamıştım;

24 saat dolapta tuttum
Gazı boşaltıp kapağı yeniden sıktım
10 gün oda ısısında beklettim
Yeniden dolaba alıp 24 saat dolapta bekleterek tükettim

Sonuç: Soda kıvamından bira kıvamına döndüler ve hiç patlamadılar.

10 Likes

Geçen sene bu konuyu araştırıken bu videoya denk gelip uygulamıştım başarılı sonuç veriyor. Patlaması muhtemel birayı önceden tespit etmiştim ve 2 kez fazla gazı tahliye ederek birayı kurtardım.

1 Like


Peki sizce bu kadar boşluktan dolayı, fazla basınçtan patlarmı? 4 adet şişe dolum sırasında fazla köpürmüştü şekerden dolayı, doldurduğumu sandım heralde ama son şişeler olunca yorgunluktan dikkat etmemişim. Daha önce yine buna benzer şekilde doldurmuştum ama onlar daha fazlaydı çok dert etmedim, bunlar daha az olunca endişeliyim açıkcası. Muntons bock kiti, az asitli sevmiyorum diye şişe başı 2x360x720 atıldı.

Bunun benzeri brewferm framboos şişelerken başıma gelmişti. 50 cl şişelerde dolum yaparken bayağı köpürme olduğundan, kapakladıktan sonra aynı fotoğrafladığınız gibi boşluklar kaldığını görmüştüm. 2x750/360 şeker koymuştum, en az 3 ayı devirdiler herhangi bir sıkıntı yaşamadım ben. Mevzubahis şeker miktarı genelde sınır oluyor, ölçümlerle fermentasyonun bittiğinden de eminseniz problem olmaz diye düşünüyorum.

Fg 1006 ölçtüm 2 sefer üst üste, inşallah bir sıkıntı olmaz, teşekkür ederim ayrıca. Benimde endişemin sebebi boşluğun %10 dan fazla olmasıydı aslında.

Şişede fazla boşluk olması O2 temasını arttırır, dolayısıyla biranızın okside olma ihtimali artar.
Birayı şişelerken köpürmesinin iki ana nedeni var ve çözümü var.

  • Biranız ne kadar sıcaksa köpürme riski artar, o yüzden şişelemeden önce kovanızı biraz soğutmanızda yarar var.
  • Şeker üsrüne bira doldurduğunuz zaman köpürme riski oluyor. Önce birayı doldurup, ondan sonra şekeri atarsanız bu risk azalacaktır.
1 Like

Muhtemelen ilk seçenekte olan kovanın ısınması olabilir 19 derecede sabitti ama şişeleme esnasında tabi, kova yeri değişince 22-23 lere çıktı. Muhtemelen bundan, bir dahakine soğutabildiğim kadar soğutcam artık. Sağolun.

1 Like