Şişedeki fazla gazlanmanın düzeltilmesi

Forumda olması gerektiğini düşündüğüm bir bilgi kaynağıdır.
Fermantasyon henüz bitmeden şişeleme veya fazla şişe şekeri kullanma gibi hadiselerden kaynaklı, hem biranın tadını kaçırma hem de şişe patlama olaylarının önüne geçmek adına uygulanan kurtarma yöntemidir.

Ben şahsi tecrübemi 2x1000 ile şişelediğim biralarımla yaşamıştım;

24 saat dolapta tuttum
Gazı boşaltıp kapağı yeniden sıktım
10 gün oda ısısında beklettim
Yeniden dolaba alıp 24 saat dolapta bekleterek tükettim

Sonuç: Soda kıvamından bira kıvamına döndüler ve hiç patlamadılar.

11 Beğeni

Geçen sene bu konuyu araştırıken bu videoya denk gelip uygulamıştım başarılı sonuç veriyor. Patlaması muhtemel birayı önceden tespit etmiştim ve 2 kez fazla gazı tahliye ederek birayı kurtardım.

1 Beğeni


Peki sizce bu kadar boşluktan dolayı, fazla basınçtan patlarmı? 4 adet şişe dolum sırasında fazla köpürmüştü şekerden dolayı, doldurduğumu sandım heralde ama son şişeler olunca yorgunluktan dikkat etmemişim. Daha önce yine buna benzer şekilde doldurmuştum ama onlar daha fazlaydı çok dert etmedim, bunlar daha az olunca endişeliyim açıkcası. Muntons bock kiti, az asitli sevmiyorum diye şişe başı 2x360x720 atıldı.

Bunun benzeri brewferm framboos şişelerken başıma gelmişti. 50 cl şişelerde dolum yaparken bayağı köpürme olduğundan, kapakladıktan sonra aynı fotoğrafladığınız gibi boşluklar kaldığını görmüştüm. 2x750/360 şeker koymuştum, en az 3 ayı devirdiler herhangi bir sıkıntı yaşamadım ben. Mevzubahis şeker miktarı genelde sınır oluyor, ölçümlerle fermentasyonun bittiğinden de eminseniz problem olmaz diye düşünüyorum.

Fg 1006 ölçtüm 2 sefer üst üste, inşallah bir sıkıntı olmaz, teşekkür ederim ayrıca. Benimde endişemin sebebi boşluğun %10 dan fazla olmasıydı aslında.

Şişede fazla boşluk olması O2 temasını arttırır, dolayısıyla biranızın okside olma ihtimali artar.
Birayı şişelerken köpürmesinin iki ana nedeni var ve çözümü var.

  • Biranız ne kadar sıcaksa köpürme riski artar, o yüzden şişelemeden önce kovanızı biraz soğutmanızda yarar var.
  • Şeker üsrüne bira doldurduğunuz zaman köpürme riski oluyor. Önce birayı doldurup, ondan sonra şekeri atarsanız bu risk azalacaktır.
1 Beğeni

Muhtemelen ilk seçenekte olan kovanın ısınması olabilir 19 derecede sabitti ama şişeleme esnasında tabi, kova yeri değişince 22-23 lere çıktı. Muhtemelen bundan, bir dahakine soğutabildiğim kadar soğutcam artık. Sağolun.

1 Beğeni

Selamlar, munton’s buğday kitimin şişede 1 haftası doldu, 2 şişeyi açtığımda 2sinde de fazla gazlanma olduğunu görünce hepsinden şüphelenip denedim iyi ki denemişim yoksa patlama noktasına gelmeleri çok yakınmış.

Sorum şu: fotoda görüldüğü gibi hepsi şelale halinde :confused: biraz bekledikten sonra tekrar kapatsam kurtarır mıyım yoksa dökmeli miyim ya da kıyamayıp hepsini içip alkol komasına mı girmeliyim karar veremiyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Umarım kısa sürede bir cevap gelir, bu şekilde çok bekletemem sanırım😞

Onların tekrar gazlanma şansları yok denecek kadar az. Keşke biraları soğutup kapaklarını acsaydiniz o zaman bu kopurme isi olmazdı yok sogukken actiysaniz zaten bu biralarda baska bir problem var .

Önceki 2 tanesini 1 saat dolapta bekletip açmıştım bunlar gibi açar açmaz şelale olmadı ama onlar da çok köpürdü. Forumda önceden okuduğum aklımda kalan bir iki şeyden dolayı hepsini açarken 5ini ayırıp dolaba koydum orada onlar şimdi. Bekletip açsam daha mı kötü olur yoksa onlar dolapta birkaç gün beklesinler mi? ( patlayacaklar diye korkuyorum)

Bu açtıklarımı şu an kurtarma şansım yok anladığım kadarıyla

Dolapta patlamazlar , siz şişe şekeri ne kadar kullanmıştiniz ve fg neydi siselediginiz zaman ? Şişe patlaması kolay kolay oluşan bir durum değil, belki boşuna panikliyorsunuz.

Altı üstü size 20-25 kapağa mal olur, kapaklayin soğutup için bakalım belki hoşunuza gidecek.

Kapakladım:) teşekkür ederim

Son anda uzun yola çıkmam gerekti gece yarısı şişeleyip gittim çok da dikkatli yapmadım o yüzden kontaminasyon olabilir diye düşünmüştüm başta ama sanıyorum şişe şekerinden oldu. O aceleyle hepsine 5 gr koyup geçtim. Og 1050, fg de 1010’du.

siz onları 1-2 saat değil, 2 gün dolapta tutsaydınız o coşkuları tembelliğe dönüşürdü muhtemelen. ev biracısı biraz sabırlı olmalı aslında, ha demeye patlamıyor inan ki o şişeler. 1-2 saat dolapta durmayla da çok içilebilir olmaz zaten, en azından 1 gün beklemeli buzdolabında.

1 Beğeni

@menegin Antepli arkadaşın dediği gibi en az 2 gün beklemesi lazım, bu arada 5gr şeker çok da fazla değil, patlamaz o şişeler fg doğruysa.

2 Beğeni

Konyalı :slight_smile: arkadaşın jelatin takıntısı dışında :smiley: dediklerine katılıyorum. İşkembe çorbası yaptınız birayı, ne işi var biranın içinde sığır jelatininin :wink:

3 Beğeni

Bira berraklaştırmak için forumda harcanan çabayı hayretle izliyorum. Biranın içine atmadıkları kalmadı :grin: Millet söver diye yorum da yapamıyorum öylece izliyorum.

2 Beğeni