Şişe dibi tortusundan gübre olurmu?

Şişe dibinde kalan tortuyu bitkilerin dibine gübre niyetine döksek zararmi vermiş oluruz faydami vermiş oluruz. Benim kıt biyoloji bilgim ile gübre vermiş olmamız gerekir diye düşünüyorum. Çünkü hayvan dışkısı da bakteri fermentasyonu geçirmiş karbon hidrat ve protein artıkları taşıyor. Yanlış mıyım?

Ben geçen sene kova dibindeki mayalı tortuyu bir saksının içine boca etmiştim. 1 sene geçti hala saksıdaki bitkiyi kurtarmaya çalışıyorum. Ekleyecekseniz çok az bir miktar ekleyin bence.

1 Beğeni

O zaman sebzelerin dibine dökmek lazım

İçinde %5 de olsa alkol olduğundan yararlı bakterileri öldürebilir

Direk sebze dibine dökmenizi tavsiye etmem. Eğer değerlendirecekseniz önce evdeki organik atıklardan kompost karışımı yapıp ona ekleyin. Kompost olgunlaştıktan sonra gübre olarak kullanabilirsiniz.

3 Beğeni

Bu tip konularda internette çok fazla bilgi kirliliği oluyor. Yumurta kabuğundan kahve telvesine, çay posasından peynir altı suyuna millet ne bulursa direk saksıya veya toprağa dökme eğiliminde. Genelde iyi sonuçlanmaz. Çünkü atılan şeylerin ham halde toprağa ne yapabileceğini kestirmek zor. Asidik düzeyleri, nitrojen oranı, ph dengesi vs. kaş yapayım derken göz çıkartırsınız. En garantisi önce kompost yapmak, sonra onuda abartmadan belli ölçülerde toprağa vermek.

2 Beğeni

Abi haklısın. Bende oluşan düşünce fermente olduğu için kolay sindirimi olan şeylerin olduğu kanaati. Birde alkol zeytin çeliği koklendirmesinde kullanılan hammaddelerden biri olunca sadece faydalı olabilir diye düşündüm. Dediğin gibi çürütüp Kompost yapmak en iyi yol.

Şişe dibinde kalan tortu güzel bir protein kaynağı. Endüstriyel bira mayalarını bira üreticileri satarlar, kurutulur ve hayvanlara yedirilir (insan da yiyebilir). Hatta bu maya hücreleri santrifüjden geçirilerek hücre parçalanır, içeriği müthiş lezzetlidir. Bundan İngilizlerin pek sevdiği “marmite” gibi (Makro marketlerde şişesi 40tl’den satılıyor) ürünler elde edilir. Zira insanların tat alma hücrelerinden “umami” adı verilen ve son 30-40 yılda fark edilen tipin maya hücre içeriğine duyarlı olduğu biliniyor. Basit bir sosu bile çok lezzetli bir şeye dönüştürüyor, Türkiye’de bir üretici var ama gıda endüstrisine satıyor sadece. Kalan posa ise (hücrenin duvarı) gene hayvanlara yediriliyor, özelllikle beklemiş yemlerde çok rastlanan toksinlere (küf ve sporların yaptığı) karşı koruyor. Bunları neden anlattım, o şişe dibinde kalan tortu çok değerli ve sağlıklı, hiç bir yere dökmeyin, direkt için. Evde birayı en çok bu nedenle yapıyorum. Bira çok sağlıklı ama raf ömrünü arttırmak için pastörize edildiğinde değil (aynı şey şalgam suyu, turşu, boza için de geçerli).
Gübre fonksiyonuna gelince, hayır faydalı olmaz, iki sebepten dolayı :

1. Toprakta (veya bezelyegillerin köklerinde) faydalı bakteriler var. Büyük olasılıkla bira mayası için uygun besin olmayacağı için ölecektir ama diğer bakteriler ile rekabete girme ihtimali var. Bu da bitkinin ihtiyaç duyduğu ekosistemin bozulması anlamına gelebilir. Bu maddeden pek emin değilim.
  2. Bira mayası bitkinin ihtiyaç duyduğu azot açısından hiç zengin değil. Nefes alıyorsa (havanın bol olduğundaki fermantasyon sürecine böyle diyorlar) havadaki azotu alıp ATP molekülü sentezliyor. Ancak havasız bıraktığımızda fermantasyon sürecini değiştiriyor ve yan ürün olarak alkol üretiyor. Burada azot hiç yok. Benzer şekilde fosfor ve potasyum da yok. Yani gübre işlevi görecek malzemeler açısından kıtlar. Oysa doğal gübreler, özellikle kuş gübreleri azot açısından müthiş yüksekler (yarasa gübresinin %20’si azot). Kimyasal gübreler zaten büyük oranda azot (bu nedenle güzel patlıyorlar).
    Özetle bakınca şişe tortusunda gübre işlevi görecek hiç bir şey yok. Forumlarda şişenin dibini hareketlendirmeden bardağa boşaltın ve için deniliyor, berraklık açısından doğru. Ama ben tortusu dahil bardağa alıyorum, renk biraz bulanıyor ama çok sağlıklı bir şey içiyorum. O tortu kurutulduğunda kilosu 50TL (https://urun.n11.com/baharat/bira-mayasi-250-gram-saf-katkisiz-orijinal-aktar-diyari-P218865634), neden ziyan edelim ki?
6 Beğeni

Teşekkürler bilgiler için. Tortu maya koktuğu için ben icemiyorum. Lavaboya dokmektense değerlendirmek için fikir yürüttüm sadece. Yani bildiğim için değil cahilim bu konuda :blush:

Ben de torkuyu tüketenlerdenim. Hem şişeden de içilebilir böylece. :innocent: