Sirkülasyon, Sıcak Su Devir Daim Pompası Hakkında

Başlangıçtan bitişe kadar makineyi kullanıyorum klarstein(jet30 türevi) diye bir marka. Derin silindirik yapısı var evet. Ama ben bu şebeke suyu israfına kafa yoruyorum o su harcanmamalı bir yöntem bulacam ona da. Soğuma süresini de daha aşağılara çekecem umarım. Tam tahıl üretime alışıyorum işte yavaş yavaş.

Ben şöyle kullanıyorum o suyu. Birkaç sefer de fazlasını depolayıp çiçek sulamada kullandım.

3 Beğeni

2 yolunuz var.

1. yol devir daim için kullanacağınız suyu bulundurduğunuz bidonu vs devamlı buz dolu şişelerle beslemek. Su hacmi ve içine attığınız buz şişeleri ne kadar fazla olursa 90 derecelerden 25 dereceye indirmek o kadar hızlı olur ama 30 dakikayı tutturmak oldukça riskli.

2. yol ilave 1 serpantin daha kullanmak; devir daimden gelen suyun bulunduğu kapta yine buz şişeleri olur. Oradan yine buz şişesiyle doldurulmuş başka bir su dolu kabın içindeki serpantine gider. İlk serpantin çıkışında da 1. yola göre oldukça soğumuş ama çeşmeden akan şebeke suyundan daha sıcak su mayşe içindeki serpantine yollanır.

Süreyi 30 dakikaya indirmek için hazırlanmış serpantin uzunluklarını artırmak mümkün olmayacağı için mutlaka o devir daim yapan su miktarında değişiklikler yapmak gerekir.

3 Beğeni

Valla bu zamana kadar gördüğüm her brewer illa ya ilk ya da ikinci aşamada mutlaka ki şebeke suyu kullanıyorlar. Ha bir kap bulunur, içerisine buz (kuru buz da düşünmüyor değilim ama onu elde etmek, üretmek çok maliyetli) serpantin sokulup bira devir daim ettirilir. Yani maliyet çok daha artar diye düşünüyorum. Ya çok güzel buz kaynağı ya da suyu hemencecik soğutan bir düzen gerek ki bunlar hep maliyet ki poma zaten olacak.

Tam da bunun üzerine tam tahıl yardım konu başlığında bir hobidaşımız buna değinmiş. Denk gelmiş miydiniz bilmiyorum ama orada yöntemimin fotoğrafını paylaşmıştım…

Şöyle bir düşünce de gelişti birden kafamda: Eğer deniz olan ya da göl, dere, baraj olan bir memlekette yaşıyorsanız ve eviniz bu kaynaklara yakınsa, oradan motorla serpantine su devir daimi yaptırarak da bu iş çözülebilir. Böylece şebeke suyu kullanmamış olursunuz. Olmadı deniz kenarında ya da göl, dere, baraj kenarında yaparsınız birayı :grin:. Ama işte oralarda da elektrik bulamazsanız illa bir taşınabilir jeneratör lazım ki o da maliyet…:grin:

1 Beğeni

Bu halihazırda deniz ve göl kenarlarında kurulu termik santrallerde kullanılan soğutma sistemi oluyor zaten :slight_smile: aslında eşanjör ile yapılacak bir soğutma sistemi daha var ki, o da arabalardaki karbüratör sistemi :grin:

2 Beğeni

Deniz kenarlarında kullanılan eşanjör sistemi (tabii ki bunun çok daha fazlası, 900MW’lık santralde denizden saatte 55.000m3 su çekilip içerdeki su soğutulduktan sonra denize sadece 1 derece ısınmış halde geri verilir).Yüzey alanı çok daha geniş ve içinden geçen su çok daha az olduğundan verimi serpantine göre çok daha yüksek.

1 Beğeni

Şöyleki buzluğumda yerim var. Kullandığım 5lik ve 1.5luk hazır su şişelerini su doldurup buzluğa yolluyorum. Ek olarak daha hızlı soğuma için üretim gününe kadar buz kalıplarını besleyip küçük buzları biriktiriyorum. Sonra hepsi termosa. Şebekeyle belli dereceye çektiğim mayşeyi daha fazla su israfı yapmadan pompa-termos ikilisine bağlıyorum. Serpantinden gelen ılımış su hortumunu doğrudan termostaki 5lik buz kütlesinin üzerine akıtıyorum. Pompayı da termosun en dibine yerleştiriyorum ki sıcak su kaynağından olabildiğince uzak dursun. İkinci tt mayşemi bu şekilde soğuttum ve memnun da kaldım. Bir dahakine sizin de dediğiniz gibi daha çok buz kullanarak harcanan şebeke suyu miktarı düşürülebilir. 2.yoldaki yönteme ise hiç girmeyeyim yeterince yüksek bir başlangıç maliyetim oldu, şu an amorti aşamasındayım :smile:

Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olalım diyorsunuz :slight_smile: Ben oraya ancak kenarında kendi yaptığım birayı tüketmeye giderim

1 Beğeni

Su tüketiminizi azalttınız ama buz kalıplarını dondurmak için elektrik enerjisi harcadınız. Hangisi maliyet ve doğa için daha faydalıdır acaba?

O kadar doğru ki. Bundan sonra su ve buz kullanmayalım en iyisi. Mesela çok iyi biliyoruz ki şerbet kaynatırken kullandığımız elektrik veya doğalgaz enerjisi çok da önemli değil. Çünkü bu doğaya zarar veren birşey değil. Asıl zarar, şişelediğimiz biraları içmeden önce soğuturken harcanan elektrik enerjisi. Yazık yani. Ilık içelim gitsin. Sonra fermantasyonda ısı kontrolü için neden dolap, termostat, ısıtıcı kemer vs kullanalım ki yazık değil mi. Artan yemeklerimizi korumak için buzdolabının kapağını açıp duruyoruz hep ekstra enerji, ekstra maliyet. Mangal falan yakmayalım bunlar hep doğaya zarar.

1 Beğeni

Belirtmiş olduğunuz süreçler sabit. kaynatma için kazanı alıp jeotermal su kaynağının yanına gitmediğiniz sürece ve soğutma için göl kıyısına gitmediğiniz sürece. Soğutma için su israfı yapmamak adına belirli bir yere kadar su kullanıp daha sonra buz kalıplarına geçtiğinizi ifade etmişiniz ben de hangi yöntem daha az israftır diye soru sormuştum.
Kendi tercihim kışın musluk suyu yeterince soğuksa sadece su ile soğutma yapmak.
Jeotermale mi gidersiniz göle mi gidersiniz o da sizin çakır keyfinize kalmış artık.
Saygılar.

Keşke soracağınıza sorunun cevabına yorumunuzu katsaydınız. Zira üslubunuz yanlış anlaşılıyor

1 Beğeni

5 gündür ilçemdeki pttde duruyordu, sonunda bugün getirebildiler. Beklediğimden büyük ve ağır çıktı. Verdiğim paraya değer umarım

4 Beğeni

Güzel pompa bu, kazanıniz kaç litre bilmiyorum ama bu alet dakikada 20lt.civari sirkülasyon yapar. P.i.d sistemde kullanacaksanız pompa içinde bir zamanlayıcı devre yapmanız gerekebilir. Veya Arduino ile 1 saat içinde tekli dakikalarda çalış çiftli dakikalarda çalışma gibi bir kod yazıp çalışabilirsiniz. Öteki türlü sirkülasyon çok hızlı olacak maltdan suzulmeden pompa boşa çıkacaktır, çeşmeyi yarım çeyrek açıp pompanın gücünü tam olarak kullanmadan da mümkün olabilir sirkülasyon. Bu yöntem bana pek sağlıklı gelmese de kullanılabilir.

1 Beğeni

Kazanım 36 lt, pid sistem kullanıcam. Umarım çeyrek çeşme randımanlı olur. Çünkü diğer dediklerinizi anlamadım :slight_smile:

Bu aldığınız pompayı kazan içi homojen ısıtma amaçlı mayşe devir daimi yaptıracaksınız değil mi?

Yukarıda da konuştuğumuz soğutmak için serpantin içinden geçirdiğimiz ısınmış suyu da bir yerde biriktirdikten sonra buz ile soğutup serpantine tekrar gönderme için de kullanılabilir mi bu pompa? Yoksa onun için ayrı bir pompa mı almalı?

Mayşeleme esnasında pompa kulanımının faydası ısının eşit şekilde dağılması mı?Isının eşit şekilde dağılması verimliliği ciddi anlamda etkiler mi?Fly sparge yaparkende kullanılıyordur tabi de fly sparge olayı biab da bir anlam ifade etmez sanırım

Pompaya yazık olur, aslında pid ve ssr i kurduğunuz kutuya +1 ssr ve zamanlayici bir devre ile çok da güzel yapılır.

Kullanilabilir , lakin mayseninde devir daim olması soğutmayı daha da hızlandıracaktır. O sebeple serpantin için daha basit bir pompa iş görecektir. Zaten mayse 50 c ye düştükten sonra ancak o bahsettiğiniz buzlu sistem çalışıyor, daha önce çalıştırmaya çalışırsanız maalesef buz saniyesinde eriyor.

1 Beğeni

Aynen öyle ısı eşit şekilde dağıldığı zaman yapacağınız bira da mükemmel oluyor. Elbette verimliliğe de + olarak katkısı olur. Yağmurlama için kettle daha güzel bir çözüm. İmkan varsa her türlü sistemde sirkülasyon yapmak çok daha iyi olacaktır. Hem verimlilik hem yapılacak bira türünün tam anlamıyla olması için.

konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım ama mayşelemede ciddi bir pompa sorunum var…kademeli mayşeleme yapıp 75 dereceye kadar olan süreçte elimdeki pompa ile hiç sorun yaşamıyorum ama kaynatma sırasında devirdaim yapamadığım için sürekli rezistans yanıkları oluyor ve biranın tadını çok etkiliyor…aşağıdaki linki konuları okurken buldum ve sizlere danışayım istedim…bu pompa nasıldır? 90-100 derece arasında sirkülasyonda sorun çıkarır mı?

https://www.olcukontrol.com/manyetik-pompalar/462-md-6r-manyetik-pompa.html

hocam ben iwaki marka bu pompayı kullanıyorum da bu parayı vermeyin almak için letgoda vs. çok daha uygun ikinci el bulabilirsiniz zannediyorum matba makinelerinde su devirdaimi için vs kullanılıyor. Yalnız değinmek istediğim nokta ben sadece mayşe aşamasında devirdaim yapıyorum kaynatmada hiç kullanmıyorum. Sizin yanıklar mayşeleme sırasında oluşuyor olabilir mi ? Torba mı kullanıyorsunuz nasıl bir sisteminiz var ?