Sirkülasyon, Sıcak Su Devir Daim Pompası Hakkında

Merhaba arkadaşlar tam tahıl yapımında kullanılan 12v sıcak su devir daim pompalarından kullanan var mı yada tavsiye edebilecek bir arkadaş var mı.?
Ben yeni başladım 20 lt paslanmaz çelik kazanım ve 20 lt ice box’ım var bunları modifiye edip devir daim pompası ile birlikte bir tam tahıl için set kurmayı düşünüyorum bu aralar bu konunun altında da görsellerini paylaşırım yakın zamanda yardımcı olabilecek arkadaşlarımın yardım ve tavsiyelerini bekliyor olacağım…

12V denedim ama ilk seferde su koyverdi…Ben
https://tr.aliexpress.com/item/304-stainless-head-Magnetic-Pump-15R-Homebrew-Food-Grade-High-Temperature-Resisting-140C-beer-Magnetic-Drive/32791151641.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dcFLAMe>
bunu kullanıyorum. gayet memnunum. Küçük motorlar maalesef uzun ömürlü olmuyor ve ben düzgün çalıştırmayı beceremedim…

1 Like

@Antinkuntin teşekkürler bilgi için :pray:

@Antinkuntin ben araştırdığımda şunu bulmuşmuştum kendime uygun gördüğüm sence bu işimi görür mü.?

Üstüne bastın, ayağını kaldır:))) benim çalıştırmayı beceremediğim pompa işte bu. Çalışıyor ama yetersiz geldi bana. Hele bir de mayşeleme sırasında devridaim yapacaksan biraz zor gibi…dediğim gibi ben verim alamadım. @Durul 'un makinasındaki buna benzer bir pompaydı. O da bir fikrini söylesin bence…

2 Likes

Mayşeleme de kullanıcam tabii verimli birşey olsun istiyorum…

Bende var bu pompa dan , bir kez zihni sinir bir projeyle musluktan alıp geri kazana mayseyi devirdaim yaptırdım, herhangi bir problem olmadı. 2. Kez denediğimde vida yerlerinden damlatmaya başladı, şansa çabuk farkedip bağlantısını kestim. Şu anda serpantine bir baska zihni sinir projesiyle bağlayıp soğuk su geçiriyorum serpantinten, 2 kez sorunsuz çalıştı , suyun içinde çalıştığı için sizdirip sizdirmadigi bilemiyorum.

1 Like

O zaman alıp serpantinde denemekte fayda var…

Bu arada @BlackRoad @Antinkuntin benim serpantinimde yok piyasada hazır olarak bulabildiğim sadece bu https://ficibira.com/magaza/serpantin-6-mt/ daha uygun fiyata halledebileceğim bir yöntem var mıdır.?

Ben alüminyumdan çok daha ucuza yaptırmıştım.

Bu konuda bahsetmiştim :wink:

1 Like

İstanbul’da oturuyorum birisi bana toptan istediğim kadar metre alabileceğim bakır boru deposu gibi bir yer söyledi en kötü oraya gidicem söylediğine göre hazırına göre aynı metre oranda yarı fiyatına alabilirmişim. Sarma videoları da var youtube da artık baka baka yapmaya çalışırım diye düşünüyorum…

Bulldog brewerdan çıkan pompa kolay bozulabilen,tıkanabilen bir pompa,kesiinlikle çok daha kuvvetli bir pompa seçimi yapmak lazım

4 Likes

Bakır zamanla kararıyor temizliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Bakır kullanan arkadaşlar nasıl temizliyor bilmiyorum ama bakır okside de olur. Ben o sebeple alüminyum tercih ettim. Çelikte temiz kalir, ama bakır da kullanan bir çok forumdas var :wink:

2 Likes

Sanayii den alıp kendiniz yapacaksanız bakırı nikelaj kaplatabilirsiniz, çok daha temiz olur.

2 Likes

12V pompayı 1 yıla yakın kendi garibanfather’ımda kullandım. Sonunda o kadar şekere dayanamayıp iflas etti.
Aliexpress linki olan çok daha kullanışlı ve uzun ömürlü olduğunu sanıyorum.

Bakır serpantini çok uzun süredir kullanıyorum. Temizliği de çok kolay. İşi bitince önce duş aldırıp şekerden arındırıyorsunuz. Sonra da bir kovaya beyaz sirke su karışımı yapıp içine daldırıyorsunuz. En son da yumuşak sünger ile silip duruluyorsunuz.

Bakır boru kilo ile satılıyor. Metre ile satan çok nadir. 3 - 4 kiloluk 1/2" bir boru ile çok iyi soğutma yapabilirsiniz. Klima tesisat malzemesi satan firmalarda bulunuyor.
Sarması birazcık özen isteyebilir. Çabuk büküldüğü için aceleye getirirseniz kendi üstüne katlama riski var. 15 litrelik cam damacana çevresinde sarmak en rahatı. Uçları bükmek için de 5-10 TL harcayıp spiral kıvırma aparatı almanızı öneririm.

3 Likes

@arslanturegun teşekkürler bilgi için :pray:

1 Like

Olmazsa 5 metre bakır boru alıp kendim yapmayı düşünüyorum 5 metre 20 litrelik mayşe kazanı için yeterli olur mu diyorsunuz.?

5metre az olabilir en kotu 10m ideal. Çift katlı olursa 15-20m yeterli. Örnek olarak şu videoyu izleyebilirsiniz;

1 Like

1 metre bakır boru aşağı yukarı 250 gram geliyor(muş). 300 gramdan hesaplarsak, 4 kilo boru 13 metre civarına gelir. Bu da, 15 litrelik cam damacana çevresinde 10 - 13 arası tek sarım. Dolar fiyatı insani değerdeyken 4 kilo bakır yaklaşık 150 lira civarındaydı. Şimdi nedir bilmiyorum.
Cam damacana diye söylememin sebebi kendi kullandığım 32 litre kazanın çapına göz kararı uygun olan bu olduğundandı.
Benim şahsi tercihim tek sarım ve yeterince geniş çaplı olması. Böylece gerekirse whirlpool da rahatlıkla yapılabiliyor.

4 Likes

Bu pompanın öncelikle gıda sınıfı olmadığını düşünüyorum.

o yüzden pek bulaşmayın derim. @Antinkuntin ’ in önerdiği pompayı 2 yıldır kullanıyorum. Tık demedi. Şahane çin icadı :slight_smile:

2 Likes