Sıradaki Tarifiniz

Port 66 Hefeweizen , kite ek olarak 1.7kg Sladovna Buğday sıvı malt özü ile 23 lt.

7 Likes

Selam herkese:

Malum yaz yaklaşıyor ve ben tam tahıl çalıştığım için zaman alıyor.
Yaz öncesi de boş şişeleri doldurup hazırlık yapmak gerekti:

2 adet coopers lager kit

5,5 kg pilsner malt
1 kg münih 1 malt

Grainfather makine ile kademeli mayşeleme yapıldı.

20 lt mayşeleme suyu.

35 c malt eklendi
55 c 10 dk
65 c 35 dk
72 c 35 dk
77 c 20 dk

15 lt 77 c yağmurlama yapıldı.

30 gr columbus ile 1 saat kaynatıldı.

Soğutma tamamlandı.
27 lt şerbet çıktı.

2 adet kit 3 lt kaynamış su ile iki kovaya kondu.

27 lt şerbet her iki kovaya eşit eklendi.

2,5 lt speise olarak kaynatılıp kavanozlandı ve dolaba kondu.

Üzerine su ile tamamlanarak her iki kova 23,5 lt
Ve og 1053 olarak hazırlandı.

Kit mayaları kovalara eklendi.

12 inci Günde kovalara 50 şer gr tettnang dry hop.

15 inci günde fg 1011 şişelendi.

Toplam 95 şişe.

İlk kez tek kurulumda çift kit şişelendi ve boş şişe stokları sıfırlandı.:blush::blush:

7 Likes

Aynısı :grinning: 18-20 arasında, 18e yakin tutacağım. Tasmaların önüne böylece geçmeyi planlıyorum.

Fermentasyonun ikinci günü taşma oldu. 22 derecede sabit ısı . bugun 3. gün sakinleşti artık .

3 Likes

@Cem ne yapmışsın sen yahu?? Keşke 21 litre falan kursaydın… Buğday biralarında biliyorsun bu işler oluyor, yüksek ısı muz aromasıolsun diyorsan o zaman biraz litreden ödün vermek lazım. Ya da keşke hava kilidi değil de hortum+Şişe kullansaydın…
Bana bu biradan ayır merak ederim tadını:)

1 Like

bir kere oldu abi böyle . 12 mayıs tadımına getiricem . iki haftalık olacak , şapır şapır içeriz :grinning:

3 Likes

Hava kilidi yanmiş sanki :smile:

Ne olur ne olmaz hortum düzeneğini kuracam bende fakat o hortumu temizlemek daha büyük dert oluyor valla. Gerçi daha önce 18 e sabitlediğim buğdaylar taşmadi ama, bakalim artik ne olacak :stuck_out_tongue:

Bir kovaya sıcak su doldurup, bir çimdik de PWB atarsanız ve 2-3 saat bekletirseniz sorun kalmıyor…

1 Like

bir haftaya yakin beklettim iki üç günde bir çevirip, alt üst edip üstüne ağirlk koyup (yüzeye çikiyor yoksa) pbw de, illa hava kabarciği kaliyor içinde. Daha kisa bir hortum ve 0.5 lik su şişesi denemeyi düşündüm fakat onda da hararetli taşmalarda yetersiz kalacak gibi. Bir metre civarindaki hortumun temizliği yoruyor artik. Hortumun boyunu 30cm i geçmeyecek şekilde ayarlayip 5lik bidonu delip silikon conta yaparim belki.

Ben Geniş, yumuşak ,gıdaya uygun silikon hortum kullanıyorum. Aktarma çubuğu ile gelen evet lanet bir boru.
Silikon boru hamur gibi yumuşak ve son derece kolay temizleniyor. Sanırım içeriği de ona göre tasarlanmış…Kesinlikle tavsiye ederim…Ben İstanbul İstoç tarafından bir arkadaşıma aldırmıştım…

2 Likes

Cwtch Welsh Red Ale
Ekstra yarım kilo şeker , kendi mayası , 21-22 derece. 21 Lt.
son 3 gün kitle birlikte gelen 60 gr Columbus + 56 gr Citra dry hop. 1054og

2 Likes

Hey maşallah ekmek arası dry hop çıkıyor içinden :smile:

2 Likes

MJ Pils
1kg Dextroz, 2 pkt s23 lager maya ile 23 lt. OG: 1044 , 15 derecede fermente olacak.

3 Likes

. Malt ozununun bur kismini yaklasik 4 litre su da 20gr. Yerli mali pazaryeri aroma otuyla 1saat kaynatacagim. Son 10 dakika bir 10 gram daha eklerim. 10 gramda son dakika. Gerisi normal kit kurulumu gibi. Fetival yenizelanda dan artan 40 gr serbetciotu ile de dry hop yaparim.

1 Like

Çok acı olmasın bi de

Ölçmeden yapmayın…
https://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/

1 Like

İkinci kitim olarak muntons export pilsener kuracağım. M54 maya ile 1kg desktroz ve 500 gr kuru malt özü sizce yeterli olur mu? Yoksa ilave şeker eklemeli miyim?

1kg dextroz bile fazla bence. Şeker eklemenizi tavsiye etmem. 500 er gr dextroz ve DME yetecektir

1 Like

Fazlasıyla yeterli olacaktır.

1 Like

Bi hefeweizen, bi cider, bi saison yapasım var en azından. Hepsinin de malzemesi hazır ama şişe yok fermentör yok vakit yok :smiley: Neyse fıçılar geliyo az kaldı