Sıcak Soğuk Mezeler

Aslında her telden kraft tariflerde paylaşacaktım ama yaptığımız birbirinden değerli mezeler için ayrı başlık açmak daha faydalı olacak gibi geldi. Bira yapan dostlarımız gördüğüm ve bildiğim kadarıyla mutfakta da çok başarılılar. Meze tarifleri verirken sadece bira yanı değil genel düşünelim lütfen ! Bu tariflerden bilen veya bilmeyenlerin de faydalanacağı bir çok tarif çıkacağını umuyorum! Evet internette derya-deniz tarifler var ama buradakilerin damak zevklerine güveniyoruz ve birbirinden güzel tarifleri bekliyoruz…
Sağlıkla :beers:

Tam sezonu gelmişken erikli bir şeyler paylaşayım ilk olarak.

ERİK PİYAZI
Malzemeler
250 gr yeşil erik
15-20 yaprak taze nane
1-2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı sirke
1 sivri biber
1 kırmızı biber
5 dal maydanoz
2 yemek kaşığı iri dövülmüş ceviz
3 yemek kaşığı zeytinyağı
Arzu edilen kadar ; sumak ekşisi, pul biber, isot, nar ekşisi, tuz ve sevgimiz :slight_smile:

Yapılışı
Erikleri arzu edilen irilikte doğruyoruz, içine ince kıyılmış taze naneyi, maydanozu, taze biberleri ve ezdiğimiz sarımsağı ekliyoruz. Daha sonra baharatları, nar ekşisini, sirkeyi ve zeytinyağını ekleyip iyice birbirine yediriyoruz. Son olarak cevizi de ekleyip 1 tur karıştırdıktan sonra servise hazır.

Bu kadar hazırlığa bira olmazdı :wink:
Afiyetle…

24 Beğeni

Evet ya, forumda nasıl meze tarifi olmaz, eline sağlık Engin hocam…

6 Beğeni

Birayla kornişon turşusu öneririm, kaloriside çok düşük, tabi tansiyon problemi olan denemesin, ayrıca ertesi gün bol bol su içmelisiniz.

1 Beğeni

Bence ayrı meze başlığı daha iyi olmuş. Şimdi açken okumuyorum fakat bookmarklara ekliyorum :grin:

Diğer forumdaşlardan da farklı tarifler bekliyorum. Yoğurt-patlıcan, kavun-peynir haricinde bildiğim veya yaptığım meze yok :grinning:

1 Beğeni

Turşuyla bira çok iyi hakikaten, hele @BoBo nun turşuları olup da her açtığı kavanozda içi giden bakışlarının lezzeti de eklenince daha bir güzel oluyor.
Bir de meşhur Zonguldak tadımlarının vazgeçilmezi lahana turşusu kavurması var… Kiloyla yenir, @Durul bi ilgilenirse buluruz tarifi belki…

5 Beğeni

Bildiğimiz fasulye turşu kavurmasıyla aynı mantık,lahana turşusunu bildiğin az yağda kavuruyoruz,
Bu arada eski kaşar ve pastırma benim favorilerim hele pastırma kastamonu olursa dadından yinmez

3 Beğeni

Ya kuru et(ki iyiyse kiloyla yenir valla), tuzlu peynirler turşular suyu da çekiyor vücuttaki, baş ağrısı tetikliyor ertesi gün bende. Tek başıma içerken yanına bir şey aramıyorum çok ama eş dost gelince sucuk-sosis-patates kızartması yapıyorum genelde, her ne kadar daha sağlıksız olsa da ertesi günüm ölmüyor :grinning:

Ben kuru et denedim kastamonu pastırmasından sonra kurusu da islisi de yavan geldi bana

Tat için demedim zaten yav, susuz bırakıyor diye dedim. 2-3 taneden sonra sucukta öyle. Sosis-patates daha iyi o konuda ama “sosis ve siyasetin nasıl yapıldığını bilen geceleri rahat uyuyamaz” demiş otto von bismarck :grinning:

1 Beğeni

Ewet o susuzluğu gece yatmadan yarım litre suyla pekiştirmek lazım yoksa o tuzluluk uyurken bile rahatsız ediyor sabah uyanınca dehidratasyon had safhada oluyor

2 Beğeni

Çakma atom tarifi vereyim bende o zaman

Chili biberleri yıkayıp tohumlarını çıkartıp (hem yemesi, hem aşırı acısı keyifli olmuyor) küçük küçük kesip zeytinyağında kısık ateşte 5-6 dakika sürekli çevirerek yumuşatıyoruz. Bu aşamada eller göze değmesin aman dikkat, parmağa sinen acının göze verdiği eziyet anlatılmaz yaşanır.
Zeytinyağından ayırarak bir kaba alıyoruz biberleri.
Tavada kalan zeytinyağına tatlı toz kırmızı biber ve varsa isot yada pul biber ekleyip baharatları tadı çıkasıya pişiriyoruz 15-20 saniye kadar.
Kaptaki biberlere süzme yoğurt ekleyip, iyice karıştırıp üstüne yağı gezdiriyoruz. Birazda kuru nane serpip servise hazır hale getiriyoruz.
Afiyet olsun :smiley:

5 Beğeni

Biranın yanında bir şeyler yemesini çok severim hatta eğer bir tane içmeyeceksem mutlaka bir şeyler yaparım veya alırım.

Turşu çeşitleri,peynir,yoğutlu sos,salata,çiğ köfte,ton balığı ve diğer balıklar,salam sosis,nagıt şintzel tarzı hazır et ürünleri,fırında yaptığım sebzeli tavuk tandır,haşmanlış tavuk sövüş,mantar sote,fırında kaşarlı mantar,köz salata. vs daha neler neler yani gidiyor gerçenten meretin yanında :slight_smile: Not: hiç denk geldinizmi bilmiyorum ancak bime zaman zaman 6-8 arası çeşit çeşit soğuk mezeler gelir gerçekten hepside bir birinden güzel bazı zamanlar uğraşmak istemediğimde güzel pratik eşlikçi oluyor fiyatlarıda uygun tavsiye ederim. Eskisi kadar sık gelmiyor ancak bazıları geliyor bu günde patlıcan közlü yoğurt ve şakşuka gelmiş hemen aldım :slight_smile: Herkese afiyet olsun kalın sağlıcakla…

2 Beğeni

Meze sayılır mı emin değilim ama eski kaşar da çok yakışıyor bira yanına. Rakiyla da çekirdekli hâliyle, kokteyl diye satılan yeşil zeytin.

3 Beğeni

Sende güzel tarifler var, piyasaya çıkar artık. Kaybolup gitmesin :wink:

1 Beğeni

Bence de en çok yakışanlardan eski kaşar, Kars seyahatinde 3 kilo kadar almıştım bira yanına. Bitmek üzere, yeni sipariş vakti geldi.

3 Beğeni

Yeşil zeytin de güzel gidiyor birayla.

2 Beğeni

Pusuya yattim patlicanli nefis bir tarif bekliyorum :smile:

2 Beğeni

Yapmadan paylaşmıyorum, yoksa çok tarif var :slight_smile:

3 Beğeni

Ben de bir tarif vereyim. Forumun ruhuna uygun olsun.
IPA HUMUS
malzemeler
200g haşlanmış kabukları soyulmuş nohut
1 çay bardağı tahin
1 çay bardağı Ev yapımı IPA bira
1 limon
Tuz karabiber toz biber kimyon ( sevdiğiniz baharatlar)
Yarım muskat cevizi
2 düş sarmisak
Zeytinyağı ( 2 çorba kasigi)

Önce baharatları ve sarmısağı rendeleyip limon suyu ile karıştırıyoruz.
Sonra nohut ekleyip pure haline gelinceye dek eziyoruz.
Tahmini yavaşça ekleyip hızla karıştırıyoruz.

En son istediğiniz kıvamı alıncaya kadar bira ekliyoruz. Önerilerden daha fazla ya da az kullanılabilir. Tadina bakarak ayarlanmasini öneririm.
Sonra servis…
Afiyet olsun…

13 Beğeni

1 şişe artı 1 çay bardağı ipa yazalım, humusu karana kadar gider yoksa ipa :stuck_out_tongue: :yum:

1 Beğeni