Sessizliğin Büyüsü - Trappist Hikayesi

Trappist biralarını bir çoğumuz biliyor ve değerli buluyoruz, blog sayfamda son yazım Trappist Tarikatının hikayesi ve keşişlerin yaşamıyla ilgili oldu.

Merak edenler için bu linkten ulaşmak mümkün.

6 Beğeni

Belçika biralarına özel ilgi duyan ve tarihsel açıdan orta çağı araştırmayı seven birisi olarak güzel bir yazı olmuş diyebilirim umarım devamı da gelir emeğinize sağlık… Şimdi konu özeline dönecek olursak malum bu dinin 3 ana mezhebi var katolik protestan ve ortodoks (ortodoksluk aslında bir mezhep değil izlenecek bir yoldur) neyse o başka konu… Ülkemizde de halen manastır var hatta çalışıyor bile mardin de mor (aziz) garbriyel mananastırı hatta o bölgede halen aktif bir kaçtane daha da var ama ortodoks mezhebinde böyle bir kültür oluşmamış sadece bildiğim kadarı ile şarap yapımında iyilermiş süryani şarabı ama hiç denk gelmedim.

1 Beğeni

Benediktanlar Katolik oluyorlar ve Ortodokslarda böyle bir gelenek sanırım yok. Sebebi muhtemelen büyük oranda coğrafi, çünkü Avrupa orta çağ ve yeni çağ döneminde kendi iç mücadelesindeyken ticaret bir şekilde yürüyor ve bu tür manastırlar da güvenli sığınma alanları sağlayan hanlar olarak kullanılabiliyordu, fakat Ortodoks coğrafyası dış tehditler alıyor ve din savaşları sürüyordu.

1 Beğeni