Serpantin ölçüleri hk

Tam tahıla geçiş aşamasında biri olarak inceden gerekli ekipmanları toparlıyorum şu sıralar. Geçen gün çalıştığım kurumda bira yapımı ile ilgili muhabbet ederken ekipmanlar konusu açıldı. Kitlerden çok tam tahılı merak edenler ekipmanları sorunca kazanıdır, değirmenidir diye anlatınca soğutucu serpantine sıra geldi. Arkadaşlardan biri ben size ayarlarım onu diyince gözüm gönlüm açıldı :slight_smile: Nasıl olur, nerde olur, kaça olur muhabbetleri sonrası benden ölçüler istedi. Kaç metre, boru çapı, spiral çapı, çap aralıkları falan. Muhtemelen bakır borudan hazırlayacaklar. Ezbere bir şey söyleyemedim o arada. Olacaksa sağlıklı bir şey olsun diyerek sizlere danışmak istedim.

Şu an için kazanım yok ama bi 30ltlik kazan almayı düşünüyorum. O kazana göre nasıl ölçüler vermem gerekiyor acaba? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İlla ki ölçü olacaksa kazanın çapını bilmekte fayda var. Düzgün imalatçıların sitesinde bu ölçüler vardır.

En kolay yol ise serpantini 5 litrelik pet şişe çapından birazcık daha geniş sarmak. Böylece hemen her kazana uyar.
Benim serpantinim 1/2" 0.9, 12 sarım (yanılmıyorsam 4.5 - 5 kg arası bakır boru kullanmıştım).

Şurada yazana göre 19L kaynar sıvıyı 20 dakikada soğutmak için 7.6m uzunluğunda bir serpantin yetiyormuş. Sizin 30L kazanın kaynama payını ve kaynamada kaybedeceği miktarı düşününce bu uzunluk yeterli gibi duruyor.

https://learn.kegerator.com/immersion-wort-chiller

Bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.
25cm sarım çapı, 2cm sarım arası, 1mm et kalınlığı ve 10mm boru çapı ile yaklaşık 40 cm serpantin uzunluğu gibi bir ölçü düşündüm ama emin olamadığım için serpantin kullanan arkadaşların fikirlerini ve ölçülerini almak istedim.
Biraz araştırmıştım dün akşamdan ama emin olamadım.

Benim gördüğüm ve kendime de alacağım 3/8" ölçüde 12 metre yaklaşık 2 kg geliyor. En ekonomik çözümün bu olduğunu düşünüyorum.

1 Like

Şu da her ihtimale karşı bulunsun.
İnternet dışında alış verişlerinizde çoğunlukla kilo hesabı geçerli.

Bir de soğutma için bulunduğunuz bölgedeki su sıcaklığı önemli. Mesela İzmir’de yaz aylarında 26-28 °C altına buz takviyesiz inmek imkansız. Tabii su artezyen kuyusundan gelmiyorsa.

3 Likes

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

2 Likes

Bütün bilgiler için teşekkür ederim.
Demin arkadaşla görüştüm, serpantinin ödemesini birayla yapacakmışım :smiley: O nedenle fiyat olayına çok takılmayacam ama et kalınlığının 1mm olması avantaj mı dezavantaj ona takıldım ben. Eğer dezavantaj sağlayacak ve soğutmayı geciktirecekse kalınlığı 0.70’e ya da daha ince yapayım.

İzmir’deyim evet ve onun için buz kovasında pompa ile devirdaim yapmayı planlıyorum. Yoksa dediğiniz gibi çeşme suyuyla imkansız.

1 Like

Serpantinin içinden geçen suyun maksimum, serpantinin bakır olarak kendininse minimum hacimde/ağırlıkta olması iyi olur. Çok hacimli bir serpantin daha az birayı soğutabilmek demek. Ama bir de uçlara takacağınız bağlantı aparatları falan, onların standartları gibi şeyler var. Bükmek için kullanılan basit aletler var. Elle bükerken bu tür bir alet kullanmazsanız kırma ihtimaliniz var bakır boruyu.

Serpantin hazır bükülmüş halde gelecek, ağız kısımlarına da kelepçe ile hortumları takacam.
O zaman et kalınlığını inceltmem daha doğru olacak sanırım.

et kalınlığından ziyade metre bazında daha fazla olursa daha iyi olur. Bu yüzden; 1mm yerine hem daha ince et kalınlıklı hem de daha küçük çapta boru tercih edebilirsiniz. Mesela 0,7mm 3/8 borunun 1metresi 170gr, 1kg’ı 5,88m gelmekte; 0,7mm 1/2 borunun 1 metresi 250gr, 1kg’ı 4m gelmekte. Diğer ölçülerin gramını bilmediğim için karşılaştırma yapamayacağım ama; 1/4 gibi de çokta küçük çaplı olmasın.

1 Like

Merhaba hangi siteden alışveriş yaptınız acaba

3 Likes

Teşekkür ederim uzun zamandır arıyordum. (oturduğum yerden arıyorum :smile: ) sipariş geçtim. Bükme işini nasıl hallettiniz kelepçe ve hortum için bir tavsiyeniz var mı?

Henüz elime geçmedi siparişi 1 ekim de verdim. Muhtemelen bakır bükme aparatları 30 tl civarında onlardan alabilirim

Uç kıvrma haricinde aşağıdaki videonun 4.50’nci dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.
Uçları dikine kıvırmak için ise boru bükme spirali kullanmak kırılmaları önler.
https://youtu.be/74aJI8WqeAQ

Ben bükme işlemini su dolu 5 litrelik pet şişede yapmıştım. Videoyu yapan genç tencere kullanmış.

Bu gün bakır boruyu teslim aldim düşündüğümden biraz inceymis ama iş görür her türü 1 m olarak geldi yaklaşık 12 m

2 Likes

Ben de sipariş ettim hocam bugün ne kadar ince o kadar iyi yeter ki kırılmasın. Ne kadar kargo tuttu acaba?

Firma karşı ödemeli göndermiş süpriz oldu, ama makul bir fiyat 8.5 tl ödedim ben İstanbul dayım bu arada. Bu akşam da nasıl hazır hale getiririm ona bakacağım bira house tan daha önce almış olduğum silikon aktarma hortumu biraz büyük geldi ama musluğa takacağım aparata tam geldi.Bakırborunun dıştan ölçümü 960 mm, iç kısmı 715 mm (suyun geçeceği kısım)

1 Like