Şerbetçiotu Yetiştiriciliği

Evde bira yapıyoruz, malt yapıyoruz derken hammaddeleri de kendimiz yetiştirirsek bizden kralı yok. Ana fikir bu hobiyi daha zengin hale getirmek, kendi kendine yetebilmek, tüm süreçlere hakim olmak vs. diyebiliriz. Henüz bir bağ bahçe yok ama ileriye hazırlık olarak şerbetçiotu yetiştiriciliği hakkında deneyim kazanmak için saksıda veya çingene tarzı çiftçilikle yetiştirmeye çalışacağım.

Bitki hakkında biraz bilgi edinmek için; Şerbetçiotu

Özellikle makalede geçen “keyif bitkisi” tanımı çok hoşuma gitti :blush:

Aktarlarda çay yapımı için satılan 2. kalite (yapraklı) şerbetçiotu aldım ve tohumlarını çıkarıp fide yapmak için saksıya ektim. 3-4 koltuk seviyesinde gelişince Mayıs sonu büyük saksılara aktaracağım.

15 Likes

Mesleki bir calisma ilginizi ceker mi bilmem… serbetciotunun farkli varyetelerindeki asit oranlari bilimsel olarak incelenmis
http://www.acikarsiv.gazi.edu.tr/File.php?Doc_ID=10806

6 Likes

Çok güzel bir kaynak özellikle dişi ve erkek şerbetçi otlarının farkına değinmesi çok işimize yarar.

" Yabani olanlar genellikle erkek çiçekler olup bunlarda α-asitlerinin miktarının düşük olduğu bilinmektedir. Erkek çiçeklerin meyveleri daha küçük ve renkleri daha yeşil olur. α-asitlerinin düşük olması bira kalitesini düşürmektedir. Bunun için ekim alanlarının etrafı erkek çiçeklerle temas olmasın diye boş bırakılır ve etkileşim olmamasına dikkat edilir."

Erkek çiçeklere veda edebiliriz :grin:

3 Likes

Ben de yurtdışından alıp bahçeye dikmek için çabalamaya devam ediyorum.

Bu arada, sahibinden.com’da kök satan biri var ama hafiften abartmış ne yazık ki. Kök başına 150 TL gibi bir ücret talep ediyor. Hani pazar olsa, getir dik sat diyor şeytan.

Akgün’le buluştuk az önce, tohum getirmiş. Yarın dikeriz. :slight_smile:

6 Likes

Oo ağır misafiriniz var demek :slight_smile: Size iyi eğlenceler…

Ya evet, heyecanla yarını bekliyoruz. Arabayla gelmeyecekmiş, iş yerime geldi az önce, getirdiği biraları bıraktı bana.

Biraz saf ama yanılmıyorsam, “Sen dolaba koy, yarın içeriz,” gibi bir şey söyledi. Yarın mı? Hahahahahahahaha!

5 Likes

Çoğul eki kullanmış, senin tek başına içebileceğini düşünmedi sanırım :smile:

3 Likes

İşte ondan diyorum ya biraz saf galiba diye…
Yahu sen kuzuyu kurda emanet ediyorsun arkadaşım…

Not: Kıyamayabilirim.

4 Likes

Şunlarda da burada dursun…

https://www.youtube.com/watch?v=e7G7o5L-RDI

https://www.youtube.com/watch?v=dLekJ_BHmdE

4 Likes

@magunay Tap6 süper olmuş, eline sağlık.

Oh oh yarasın :slight_smile: gazlanma nasıldı bi yorum alalım :slight_smile:

2 Likes

Böyle yapınca tadı olmuyor…
:frowning:

Bu da burada dursun:

3 sene ilk hasat için çok uzun bir süre :frowning: Bir de erkekleri ne kadar saçma bir şeymiş, marul gibi :slight_smile: Şerbetçiotunun bile dişisi zarif :slight_smile:

11 Likes

Doğada hemen hemen tüm canlılarda erkek zarifken üstelik

4 Likes

Kız peşinde koşmak sadece insan erkeğinde yok yani,kızlar suçlamayın erkekleri😂

5 Likes

Hocam şotlar ne oldu? Güncelleme alalım lütfen.

Saksıda yeterli alan olmadığından strese girip kurudu hocam. Yani şerbetçiotu saksıda yetişecek bir bitki değil onu anladım. Yetiştirilecek olursa da battal boy saksı kullanmak gerekir. Hani şu içine bodur ağaçların dikildiği saksılar :slight_smile: Birde gözlemlediğim kadarıyla dikey büyüme eğilimi var. Yani üzüm asması gibi belli bir yükseklikten sonra yatay gitmek istemiyor. Yani açık alan ve yüksek sırık veya ip lazım…

1 Like

Buraya fotoğraf eklerim, benim kızlar 5-6 metre oldu. Yana götürmenin imkanı yok, yana gitsin diye uğraştığım dallar büyümedi. İlla ki yukarı gidecek ama %45 eğimli bir hat olursa hayır demiyor.

Seneye büyük tahta saksılar yapacağım, bir nevi çiçek tarhı şeklinde yaparsam hem yeterince kök alanı bırakırım, hem kökleri rahatça sökebilirim hem de hep bahsedilen drenaj ihtiyacını karşılayabilirim gibi geliyor. Bugün şu fotoğraf görünce olabileceğine kanaat getirdim…

7 Likes

Agghhh keşke alt balkonu kapattırmasaymışım,altta diker üst terasa kadar uzatırdım,aghh

1 Like

Şerbetçiotu yetiştirmek isteyenlere kaynak oluşturabilecek yazıları, web sayfası adreslerini, deneyim ve görüşleri buradan paylaşabiliriz diye düşünüyorum.

Bu adreste yaprak kopararak yetiştirme hakkında pek çok bilgi var.

Şotlarının saksıda yetiştirilebileceği aklıma gelmemişti hiç. Benim Cascade’in dikili olduğu yerin hemen altında nem sorunu olan bir odam olduğu için sulama konusunda hep endişe yaşıyordum. Bu adreste yer alan uygulamayı görünce, seneye aynı yere ama tahtadan yapacağım ve drenaj sistemine sahip, büyük saksılara dikmeye karar verdim.

6 Likes