Şerbetçi otu tavsiyesi

Günaydın.
Kullanacağım maltlar:
2.5 Kg Pilsner
2.25 Kg Wheat
0.25 Kg Carapils
M20 Maya

Tecrübelerinizden faydalanarak ilk alman biramı yapacağım. Stoklarımda Mittel, Amarillo, Citra, Target, Perle şerbetçiotları var. Mümkün değil ama Erdinger gibi bir bira için hangisini hangi oranda kullanmamı tavsiye edersiniz.

Hangi Erdinger’i istediğinize göre malt listesinde değişim gerekebilir ama şerbetçiotu hiç sorun değil, çünkü sonuca acılık dışında bir katkısı yok. Erdinger karakterini belirleyen temel unsur maya. Hangi Erdinger’i istiyor olursanız olun sadece acılık için 60 dk eklemesi yapacaksınız bu anlamda aslında ne kullandığınız aroma değil, acılığın temizliği anlamında önemli olabilir ancak. Madem Alman birası klonluyorsunuz, Alman otu kullanın 12-13 IBU Mittelfrüh veya Perle.

4 Likes

Erdinger Weissbier üstadım. Anladığım kadarıyla tek ot 60dk olacak.

Evet, öyle. Sadece 60 dk. acılık eklemesi. Weiss ise malt listesi uygun. Erdinger ilginç bir baharatsılık içeriyor ki bu mayanın marifeti. Maya belirtmemişsiniz ama weiss karakteri neredeyse tamamen maya kaynaklı. Mutlaka buğday mayası kullanılmalı. Belki biraz “serin” başlatıp, biraz “sıcak” bitirmek düşünülebilir.

2 Likes

Maya M20 olarak belirtilmiş @ers abi, benim çok beğendiğim bir maya, çabuk olgunlaşıyor, buğday karakterini iyi yansıtıyor. Bahsettiğin o baharatsı aroma pek bu mayada yok ama gayet iyi bir hefe ortaya çıkacaktır.
Mayanın tek dezavantajı fazla bekletmeye uygun değil, bir aydan sonra karakterini kaybediyor. Kesinlikle tazeyken tüketilmeli.

4 Likes

Nasıl görmemişim ya. Varmış gerçekten. Hehehe

2 Likes

Sizce neden 30-15-5 dk hopları pek tercih edilmiyor bu sitl biralarda? Malt ve maya karakterini baskılamamaları için mi?

Geleksel hefe, weiss, weizen, artık her ne derseniz, tanım gereği 15 altı IBU ve hop aroması yok. Ama geleneksellik dışına taşan, örneğin schneider TAP5 hopfenweisse kaynama sonu/sonrası ot içeriyor.

1 Like

Çok teşekkürler üstadlar @magunay , @ers

1 Like

Aslında derli toplu bir konu lazım bu şerbetçiotu için. Tavsiyeler hangi ot, hangi biraya, birbirine uyumlu otlar vb. Bir ipa reçetesi ve alışveriş listesi hazırlamak için ,tecrübe edenlere mandarina bavaria otunu sormak isterim, ipa bir kite yada tam tahıl bir ipaya kullanılabilir mi? Hangi otlarla uyumludur yada değildir. Columbus,chinook,cascade yanına almayi düşünüyorum. Ürün sayfasında bahsedilenler gerçekse oldukça iyi bir aroma veren ot gibi duruyor. Fiyatı da uygun.

Mandarina bavaria ve diğer alman aroma hopları(huell melon, hallertau blanc) amerikan hopları kadar baskın olmadığı için C hoplarının altında ezilebilir.

3 Likes

5-6 ay önce takilmisim mandarina baveria otuna, bugün yine bir ale recetesine koyabilirmiyim diye sormuştum, ev birası tadım notları konusuna, sorumu geri çekiyorum :joy: sanırım bu otu kullanmak nasip olmayacak. Forumu az arayınca gerek @ers abi , gerek @mertkosova ve bazı değerli foumdaslar c otlar kadar saldırgan olmadığını , c otların altında ezildiğini söylemişler. Kısaca pek gerek yok c otlar varken diye yorumladim. Derli toplu olması açısından benden sonra birilerine lazım olursa burada dursun bu bilgiler.

Herhangi bi amerikan hopunun yaninda net ezilir diye tahmin ediyorum ama direk bu otu one cikaracak bir pale ale yapilabilir hop karakterini alabilmek icin.

1 Like

Ben English Bitter yaptığımda kullanıyorum ve çok güzel aromalar veriyor. Hatta şu an kovamda var. Ben tek ot olarak kullanıyorum ve son English Bitter için 24 litreye toplam 100 gr Bavaria kullandım.

1 Like

Reçeteyi paylasabilirmisin ? Bende bu otu denemek isterim, hazır s04 mayamizda varken bir İngiliz de denenebilir.

Son yaptigim pilsner tam tahilda 20 dkda 13 gram hallertau 7 dakikada 10 gram hallertau kullandim baska serbetciotu kullanmadim henuz kovada ama fermantasyon bitti bir tadim yaptim garip asiri limon ananas gibi bir tat var geriden de sanki hafif metalik bir tat yani tat icin bira demek cok zor bu bira baska bir serbetciotu eklemesi ile kurtarilabilir mi

Gazlansin şişede biraz tat oturmasi lazım. Kaç litre kaynattiniz ot gramajlari çok düşük zaten , öyle limon ananas kokusu verecek gibi değil sanki. Elbette kaç litre kaynadi o önemli. Hellertau dediğiniz perle sanırım ? Umarım okside problemi de yoktur, zira metalik tat=oksidasyon

Biraz once biraz daha aldim daha cok limon ve cicek kokulari gibi tadi
26 lt yapmistim. Hallertau Mittelfrüh diye geciyor serbetciotunun adi. Tabi 60. Dakikada magnum da var 14 gram gibi.

60dk magnumdan aciliktan başka bişey kalmaz. Mittelfruh garip bir ot ben pilsnerde sevmemistim , ama o kadar gramajin 26 litre biraya aroma vermesi de ilginç. Garip bir lezzeti var o otun , ben yorumlayamadim. Küçük bir tavsiye pilsnerse kaynayacak bira saaz belki tettnang haricindeki otları ben pek sevemedim. Şişede 1 ay kadar durmalı yine de tam yorum o zaman yapılabilir.

Zaten dogru duzgun bir tat vermemiş varligi yokluğu belli degil dogru duzgun bir recete bulamadık ki herkes kendi agiz tadina gore yap diyor biz bir tat oturtana kadar 100 200 litre cop olacak boyle giderse. Bir onceki recetemde 20 dk 20 gr saaz 7 dk 20 gr saaz 0 dk 10 gr saaz kullanmistim serbetciotu tadi fazla geldi pilsnere gore bu sebeple bu sefer miktari dusurdum ama tabi serbetciotlarinin aroma guc karekterlerini bilmedigimden bir turde fazla gelmisse diğerinde de fazla gelir mantigi yürüttüm ama olmadi galiba