Selling England by the pound GENESIS IPA

İngiliz tarzı ale’ler bana daha çok uyuyor. Aslında sadece İngiliz değil, İskoç, İrlanda vb listeye ekleyebilirim.
Fuller’s India Pale Ale çok sevdiğim bir IPA olduğundan bir benzerini yaptım. Reçete şöyle;
HOME BREW RECIPE:
Title: Britipa

Brew Method: All Grain
Style Name: English IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 16 liters (fermentor volume)
Boil Size: 19 liters
Boil Gravity: 1.045
Efficiency: 75% (brew house)

STATS:
Original Gravity: 1.054
Final Gravity: 1.016
ABV (standard): 5.01%
IBU (tinseth): 44.54
SRM (morey): 8.82

FERMENTABLES:
2000 g - United Kingdom - Maris Otter Pale (54.1%)
350 g - United Kingdom - Amber (9.5%)
350 g - United Kingdom - Cara Malt (9.5%)
1000 g - United Kingdom - Pale 2-Row (27%)

HOPS:
11 g - Target, Type: Pellet, AA: 11.5, Use: Boil for 48 min, IBU: 19.65
15 g - Fuggles, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 24 min, IBU: 7.58
15 g - Goldings, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 24 min, IBU: 7.58
10 g - Fuggles, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 12 min, IBU: 3.12
10 g - Goldings, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 12 min, IBU: 3.12
10 g - Fuggles, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 6 min, IBU: 1.75
10 g - Goldings, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 6 min, IBU: 1.75

MASH GUIDELINES:

1. Temperature, Temp: 67 C, Time: 60 min, Amount: 15 L
  2. Sparge, Temp: 77 C, Time: 5 min, Amount: 5 L
    Starting Mash Thickness: 4 L/kg

YEAST: Danstar London ESB

Buradaki pale 2 row propino malt. Şerbetçiotu eklemelerini @ers abinin tavsiyesine göre düzenledim. Dry hop yapılmayacak. Bugün yarın şişeleyeceğim, sonucu yazarım.
Bu da biraya adını veren şarkıdır :slight_smile:

Not : Bak @mertkosova bira da yapıyoruz :slight_smile:

8 Beğeni

Tck Tck Tck, biranın adı dancing with the moonlit knight değilse, değildir.
Evet, ukalalık semalarından yeryüzüne döneyim. Reçete gayet güzel görünüyor. Valla bu malzemeler+yöntemle ortaya kötü birşey çıkması imkansız. Beni de gaza getirdin. Ben de ingiliz birşey yapayım ya.

2 Beğeni

Dancing with the moonlit knight’ı bitter’a saklamıştım :slight_smile:

Biranın adı ayrı kendisi ayrı güzel görünüyo eline sağlık @magunay abi :smiley: 48-24-12-6 dk eklemeleri enteresan olmuş ingiliz hoplarına da alışık değilim ilgimi çekti oldukça

1 Beğeni

Fullers IPA denemeni tavsiye ederim

Bi saat önce koymuş olsan ben de bitter yapıyordum şimdi…

1 Beğeni

@magunay Merhaba, ben tam tahıl konularında yeniyim, tarif ve yöntem hakkında 2 sorum olacak

1. Okuduğum yazı ve izlediğim videolardan kabaca şöyle bir bilgi edindim ama sanırım her tarif için olmazsa olmaz kural değil tabi ki bu…
    “Kullandığın arpa miktarının üç katı kadar litre su ile mayşeleme yap, kabaca bu mayşelemeden kullandığın arpa miktarı kadar litre kayıp yaşanır, kaynama miktarı-şerbet kadar da yağmurlama suyu ekle”
    bu yaklaşım kabaca doğru mudur?

2. Sizin reçetenize 15 litre mayşelemeden sonra 5 litre yağmurlama suyu yazmışsınız. Kaynama miktarı 19 litre’ye göre mayşelemede sadece 1 litre mi kayıp yaşanmış oluyor 3.7 kg malta karşılık?

Tam tahıl konusunda yeni olduğum için belki basit konular ama çok hakim olmadığım için reçetenizi görmüşken sormak istedim. Şimdiden teşekkürler

2 Beğeni

Aslında en sağlıklısı brewers friend sitesinden reçete oluşturmak. Verimliliği doğru hesaplarsanız malt ve su oranıyla oynayıp istediğiniz hedef yoğunluğu hemen görebilirsiniz. 1 kg malta 3 litre su yüksek og verir ama verimlilik de düşüyor. Ben başlangıç için 1 kg malta 4,6 litre tavsiye ederim. %70 verimde og 1050 civarı çıkar muhtemelen ama kesin bilgi brewers friend’de…
Herkesin ayrı bir yağmurlama tekniği ve miktarı var, ben genellikle kaç kg malt kullandıysam o kadar yağmurlama suyu kullanıyorum. Bu reçeteyi ilk defa kullandığım tencerede uyguladım , buharlaşma ve maltın çekeceği suyu bilemediğimden ne çıkacağı bir bilinmezdi açıkçası. Neticede tencerenin tam sınır seviyesinde, biraz da taşırarak kaynamaya geçtim, tahminim 19,5 litre kaynama başlangıcı oldu.
Mayşelemedeki kayıp maltı nasıl süzdüğünüzle de alakalı, ben torba kullandığım için mümkün olan en fazla şekilde sıkmaya çalışıyorum. En sağlıklısı ilk yaptığınız tam tahılın bütün süreçlerindeki kullanılan miktarları ve çıkan yoğunluk değerlerini yazmak. Tencerenin boyutu, yağmurlama verimi, buharlaşma, malt torbasının sıkılması gibi bir çok faktör var. Bence ilk aşamada çıkacak biraya değil de malzemelerinizi tanımaya odaklanın. Ekipmanınızı tanıdıktan sonra evdeki hesabın çarşıya uyma olasılığı artacaktır.

2 Beğeni

@magunay bilgi için teşekkür ederim

1 Beğeni

Ben reçetemi oortalama verimim olan %74 verime göre oluşturuyorum,benim mash tickness ya3 ya 4 oluyor(tahıl su oranı).28 litre kaynamaya girecek ve 23 litre wort elde edilecek şekilde malt-mayşe suyu-sparge suyunu ayarlıyorum,sparge suyumu maltı süzdükten sonra 28 litreye tamamlayacak şekilde ayarlıyorum

@Durul bilgi için teşekkür ederim, 28 kaynatmayı brewdog brewer ile mi yapıyorsunuz. Sanki forumda bu ürünü kullandığınızı görmüştüm yanlış hatırlıyor da olabilirim tabi… 28 litre şerbeti taşladan Bulldog brewer’da kaynatabiliyor musunuz?

1.055 OG ile başlayan yolculuğumuz 1.006 ile sona erdi. Bugün şişeye giriyor. Mezürden alınan numunedeki ilk izlenim tam istediğim gibi olmuş :slight_smile: bira olunca detaylar da gelir. 2 gr şekerle şişelenecek. ABV %6,5 olmuş ki tahminimin üzerinde… FG daha yüksek bekliyordum açıkçası…
Not: Yaklaşık bir litre tortuyu da ilerde yıkayıp kullanmak üzere ayırdım… Toplam 29 şişe bira çıktı.

3 Beğeni

28 derdim ben senin yerinde olsam.

2 Beğeni

yok canım, iyi baksın. 25, bilemedin 26dır o.

2 Beğeni

29 şişe işte canım… Kıskanma :slight_smile:

1 Beğeni

Ya nası 29 arkadaş? Sepette 10 yumurta var altı çıktı kaç kaldıya çevirme işi.
1 şişe BoBo’ya verdin, 2; ağanın eli tutulmaz 3 de bana… kaç kaldı?
25, bilemedin 26.

2 Beğeni

Meleklerin payı diyosun yani @ers @BoBo

3 Beğeni

@magunay valla da billa da şaşırtıyorsun beni.
Oysa @ers’in düşünce tarzı son derece sağlam.

3 Beğeni

Acı olmuştur bu :smiley: . Kullandığınız mayayı ben beğendim kendi yaptıklarımda. Bu markanın mayaları güzel. MJ nin Liberty Bell Ale side çok iyi tür için. Zaten S-04 bence efsane ipalarda bile.

2 Beğeni

24 tür,zannımca kanaatindeyim

2 Beğeni