Saison - Öneriler?

Bira sezonu daha yeni açabiliyorum. :slight_smile:

@Hopfenmopfen (çok teşekkür ederim :slight_smile: ) elindeki Wyeast 3724’ü paylaşınca ben de bir saison kaynatmak istedim. Bir süredir maya çoğaltıyordum. Biraz etrafa bakınıp bir reçete oluşturmaya çalıştım. Şerbetçiotlarını öylesine yazdım aslında ama Magnum’u acılık için mutlaka kullanacağım. Elimde Mittelfruh var ama türe uygun değil sanırım. Belki çok az Amarillo veya Cascade dry hop yaparım diyorum ama ilk denemede yalnızca mayanın ne ortaya koyacağını görmeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla herhangi bir baharat da katmayacağım bu denemede.

Malt, şerbetçiotu veya mayşelemeye dair vs herhangi bir öneriniz olur mu acaba?

2 Beğeni

Isıtıcın var mı havalar soğudu saison için malum :smiley:

1 Beğeni

Var var @PervaneBiracilik önerisiyle kuluçkacılar için diye satılan karbon film, termostat, led adaptör muhteşem üçlüsüyle bir ısıtıcı yaptık babamla :smiley: denedim, artık çalışıyor. Termostatını bozduk ama muhtemelen gidip bir tane daha almam gerekti. Aliexpressten de yedek siparişi vereceğim.

Bi de tarife bakmadım ama karamel maltarın saisonda pek yeri yok, tamamen fermente olmuş dry bi bira olmalı karamel maltla çelişiyo biraz. Bi de fg 1000lere yaklaşabilir haberin olsun.

Arno, Mert’in de dediği gibi bu maya diastaticus cinsi olduğu için 1000’lere doğru gidiyor. Ama kötü bir özelliği var (ki konuşmuştuk) 6+ hafta sürüyor bu yolculuk.
Bu bağlamda :smiley: 2 problem var

1. Düşük OG bira bu sindirim seviyesinde bitince fazla gövdesiz olabilir. O yüzden genelde 1.060’lardan aşağı pek yapmıyorlar O.G.yi. İlla da çok alkollü olmasın dersen yulaf ezmesine abanabilirsin, diğer her şeyi sabit tutarak yulafı 100g’dan 500g’a çıkarmak gibi mesela. Mayanın gliserol üretimi yüksek olduğu için F.G’sinden beklenene göre daha gövdeli oluyor ama 1.041 fazla düşük gelebilir.

2. Mayanın fermantasyonu çok yavaş olduğu için şişelemede sıkıntılar olabilir. 1000’lere yaklaşmadan sakın şişeleme. Ben 1.010’da sıkılıp bırakmıştım ama fıçı olduğu için patlama riski yok. Aynı şekilde 1.010’da şişelersen 1 ay sonra patlamaya başlayabilir şişeler. 34 derecede 6 haftayı vermek lazım mutlaka buna. Tadı çok güzel oluyor ama :slight_smile:

1 Beğeni

Bu benimki… Sondaki biberiye, murt ve limon katkılarını es geçebilirsin.
Maya lallemand saison, bu kadar malt ve ham içeriğe rağmen FG 1.000 bitti. Güzel bira olmuştu.
Limon yakışıyor, eğer limon kabuğu falan atmayacaksan kaynama sonunda biraz daha narenciyeli bir ot mantıklı olabilir…

2 Beğeni

Çok fazla aşina olduğum bi tarz değil ama hep mayanın gliserol üretiminin fazla olduğunu okumuştum ben, dolapta fransız olanından var mayanın ama 1.040ı geçmeyi düşünmüyodum.

Aslında bu konuda haklısın. Ben hem biraz yüzüne gözüne renk gelsin hem de 150gr’dan çok fazla sindirilemeyen şeker kalmaz zaten diyerek ekledim. Ama öte yandan karşılaştığım bazı tariflerde CaraAroma epey kullanılmıştı. Elimde de daha önceden kalan bir 150gr var, kullanayım gitsin :slight_smile: Üstadımın @BoBo bu konuda nasıl hissettiğimi iyi anlayacağını düşünüyorum :smiley:

Brewersfriend’de FG değerini 1008’den aşağı ne yaparsam yapayım indiremedim. Hesaplamada nerede hata yaptığımı bilmiyorum. Umarım benimki de gider :slight_smile: @Hopfenmopfen fermantasyon süresinin uzun sürmesine dair beni üzen tek şey, tek bir fermantasyon kovasına sahip olmam, belki bir tane daha alırım :smiley:

O.G.'yi çok yüksek tutmamamın sebeplerinden biri, FG’nin de ona göre yüksek olabileceğini düşünmemdi. Şimdi deneyimler böyleyken O.G.'yi biraz daha yükseltebilirim ama her halükarda 1.055’lerin üzerine çıkmak istemiyorum aslında.

Fermantasyona ilk üç gün 20’li dereceler ile başlayıp sonrasında 30-33 arasına çekeceğim. İki haftadan önce ölçüm yapmamaya kararlıyım :slight_smile: 1000’lere yakın bir şey görmeden de çatlasam da şişelemeyeceğim. Zira evde patlayan bir şişe olursa bu biracılık hayatımı kötü etkileyebilir :slight_smile: En iyisi ben bir kova daha alayım, sabrımı zorlayan faktörleri eksilteyim.

Doğrusu acılığı çok az magnumla halledip golding ve cascade veya amarillo ile bir şeyler deneyebilirim. Çok yakışacağına da eminim ama şu maya neler yapacak önce onu görmeyi tercih ediyorum galiba :slight_smile: Haftasonuna kadar bunu biraz düşüneyim.

2 Beğeni

Estağfurullah öncelikle…
Ve kesinlikle anlıyorum, hiç durma hocam.
“Eller ne derse desinler” diye başlayan bir şarkı yok muydu yahu?

1 Beğeni

Abi saison mayaları diasticus olduğu için verilen her şeyi sindirmesiyle meşhur, brewersfriend 1.008 dese de 1.004 ve altı biteceği kesin gibi bence. Ben yine karamele bulaşma derim esterlerle vs çatışmasın diye ama saison aynı zamanda aklına gelen bütün modifikasyonları kaldırabilecek bi tür, limit hayal gücün gibi biraz :smiley:

2 Beğeni

Bu da benimki,be-134 ile yapmıştım 26-28 derecelerde
Bi daha yapsam bu mayayı kullanmam OG yi de daha düşük tutarım1055 civarı mesela

1 Beğeni

Belki çıkartırım ya da azaltırım, dur bakalım :slight_smile:

OG’yi 1.050 civarına yükseltecek şekilde Pilsner eklemeyi ayrıca yulaf ezmesini biraz daha arttırmayı planlıyorum.

Şimdilik şöyle değiştirdim. CaraAromayı hiç kullanmayacaktım. Sonra bir gıdım bile atmazsam delirecekmiş gibi hissettiğimden %1 olsun gönlüm olsun dedim. Golding aldım, genellikle karşılaştığım tariflerde bu kullanılıyor diye. Elimi kolumu bağlayan olmazsa günü geldiğinde belki biraz cascade veya narenciye kabuğu sallarım ama işte bir ses -oğlum karıştırmaa, daha sonra yaparsın karıştırmaa diye bağırmıyor değil.

4 Beğeni

Hiç uzatmadan bir teklif: sadece pilsner, buğday ve %10 kadar çavdar ve gerekirse biraz da sofra şekeri kullanmak düşünülebilir. Bu geleneksel saison griste daha yakın. Hatta tam köylü işi olanda buğday maltın yarısını maltlanmamış buğdayla değiştirebilirsin. Çavdar’ın topraksı+baharatsılığı iyi gider gibi geliyor bana. Bir de saison reçetesi hazırlarken brewersfriend’e pek güvenme. ABV hesabını ortalama 1002- 1003 üzerinden yap. Son olarak, madem artık bulunuyor, ot olarak sorachi ace düşünülebilir. Ama bütün bu yazdıklarımın, hani gavurun “educated guess” dediği türden akıl yürütme olduğunu bil. Hayatımda saison yapmış değilim. Ama içmeyi severim. :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Aslında ham buğday kullanmak aklımdaydı hem biraz daha buğulu bir son ürün elde ederim bu da hoşuma gider diye düşündüm :slight_smile:

Çavdar maltım vardı böceklenmiş bir sebepten kullanamayacağım. Buğday / pils oranı ne olmalı bu durumda peki

Ya ot artık geçti bir sonraki partiye kalacak :slight_smile:

Sorachi ace çok pahalı be abi dün alcaktım kıyamadım cidden :smiley:

Çavdar çok doğru düşünce. Benim saisonda kullanmıştım, gayet güzel oldu. Yanlış hatırlamıyorsam BJCP saison tanımında çavdar kullanıldığı da yazıyordu, oradan esinlenmiştim.
Sorachi ace için de +1 :slight_smile:

1 Beğeni

Oransal olarak:
3,5 pilsner
2 buğday
1 ham buğday
0,5 çavdar ezmesi
bu makul olabilir ama saison deneyimi olanlar da ses versin. Earth to @magunay

1 Beğeni

Benim askerler şöyle… Pilsner malt elimde o kadar kaldığı için 880 gram, başka özelliği yok…
FG 1.000, hala var elimde mutlaka tattıracağım sana, geçenki Zonguldak tadımına da getirmiştim, @Durul @Cem @Piizman @pegasx @wildtrak bi de sizden saison yorumu alalım :slight_smile:

880 g - German - Pilsner (33.5%)
1 kg - United Kingdom - Pale 2-Row (38%)
200 g - German - Carapils (7.6%)
200 g - German - CaraRed (7.6%)
150 g - German - Rye (5.7%)
100 g - Flaked Oats (3.8%)
100 g - Flaked Wheat (3.8%)

3 Beğeni

Bu bira onume geldiginde hangi bira oldugunu bilmeden ictim ve tepkim direk su sekilde olmustu ;
“ Gara Guzu mayhosa benziyor bu ! ”

Ve sonra Akgun abi dedi ki ; Mayhos bu zaten :slight_smile:

Ben cok begendim.

3 Beğeni