Sadece malt özleri ile buğday birası - Schneider & Port 66

Bir kaç gün önce, üst üste yaşadığım berbat buğday kitleri kurulumları sonrası sadece malt özü kullanarak damak tadıma göre bir bira çıkarmaya çalışma amaçlı ilk deneyimime başlama kararı aldım.

Yardımlarını hiç eksik etmediği gibi konunun tamamen “deneyim” olabilmesi için elinden geleni yapan @pegasx 'a teşekkür etmeden konuyu açmam imkansız.
(Detaylar, AAAZZZ SOOONNRAAAAAAA :slight_smile: )

Kafamda daha önce forumda da bahsettiğim gibi, basit yollu bir karışım denemesi vardı;

-1,7 kg. sladovna sıvı buğday lme
-500 gr. buğday dme
-OG ölçümü doğrultusunda litre ayarlama veya belki ilave 500 gr. şeker ekleme ile 23 litre kurup
-Danstar munich buğday maya ile mayalamayı düşünüyordum.

Sonra gelen yorumlar ve fikirler ışığında oluşan reçete ile işleme başlama kararı aldım.

İşe, tencerede 2 litre oda sıcaklığındaki suya, 500 gr. buğday dme ekleyip çözdürmekle başladım.

1

Kaynamaya başlayınca 10 gr. colombus şerbetçi otu eklenip, 20 dakika kaynatılmaya alındı.

20 dakika dolunca “gereksiz olduğunu sonradan öğrendiğim işlem” ile tencereyi soğutmaya aldım. Lavaboya tekrar tekrar soğuk su doldurarak tahminen 10 dakika içinde 30 dereceye düşürdüm.

3

Bu arada fermantasyon kovamın içine 5 litre su koyup, üzerine 1 kutu lme’yi ekleyip güzelce karıştırdım.

Üzerine tenceredeki sıvıyı ekleyip karştırmaya devam ederken toplam hacmi 15 litreye çıkardım.

Hedefimiz 1058 olan O.G. miz, reçetede yazan ekstra mısır şurubu veya normal toz şeker eklenmediği halde 1061 :slight_smile:

İşte burada bahsettiğim “deneyim” kelimesinin hakkının verilmesi için @pegasx tarafından gönderilen “schneider” ve “port 66 (E-231)” tortu mayaları ile 7.5 lt.lik 2 ayrı kuruluma bölündü.

Kapaklar sıkıca bantlandı, hava kilidi diplerine çiğnenmiş sakız marifetiyle güzelce macun çekildi.

1. Saat
    Uyanıp çalışmaya başlayalı çok olmuş.

1. Saat
    Krausenler hava kilidine doğru girme çalışmalarında, fokurtu gayet keyifli, termometrede ısı yükselme eğiliminde.

1. Saat
    Her şey yolunda. Fermantasyonun bitişini beklemeye başlayabilirim. 23 derecedeler.

:beers:

9 Likes

Aynı tarifi @Bulent aracılığı ile @pegasx den almış bulunmaktayım :)) ben sadece 15 lt kuracaktım 3))

4 Likes

Exbeeriment results tarzı bir deneme geliyor :slight_smile: Bakalım biri karanfil, biri muz ağırlıklı ester üreten 2 farklı maya aynı şartlarda ne sonuçlar üretecek? Buğday birasında mayanın önemine iyi bir örnek olacak gibi.

5 Likes
  1. Gün güncellemesi;

Renkler açılmış, dip baya tortulu.

Port 66 mayası E-231 hareketi durmuş, ısı düşme eğiliminde, üzerindeki krausen ve köpükler kaybolmaya yüz tutmuş, sanırım mayalar işini bitirdi.

Schneider ise, çalışmaya gümbür gümbür devam etmekte.

Bu hafta ellemeyeceğim. Önümüzdeki hafta ölçüm almaya başlar, hazır olduğuna inandığımı şişelerim. :beer:

3 Likes
  1. Gün:
    Bayadır hareketsiz olan E231 mayalının ölçüm sonucu 1014.
    Mükemmel muz lezzetine sahip.

Schneiderda hala basınç mevcut.
Ikisini de biraz daha bekletmeye karar verdim.

Dryhop yapmaktan vazgeçtim. İki mayanın farkını algıladıktan sonra başka kurulumda hoplarım diyorum.

1 Like

gelişmeler neler? merak ettim

2 gün önceki son durum yukarıdaki gibi.
Bir kaç gündür eve baya yorgun geldiğim için zaman ayıramıyorum, bir aksilik olmazsa cumartesi ölçüm alıp şişelere alacağım.

Sadece buğday mı kullandiniz ? Arpa kullanmadiysaniz eğer biranız eksimsi olacaktır.
Tadını begenmeyeceginizi tahmin ediyorum. Schnederin %60 bugday %40 arpadır. Yinede mayhosumsu bir tad vardir. Ve 20C° de fermante olmasi lazim.
20C° nin üstünde daha da ekşimsi olur. Benim agiz tadim degil. Ama belki siz beğenirsiniz. Tadim yaptiktan sonra açıklama yaparsaniz sevinirim.
Benim de fermante kabinda tap 7 schneiderin clonlanmisi 3. Gününde ama maya malesef danstar munchen classic.

Eğer daha hafif ve dolgun olmasini isterseniz , bugday arpa oranini %50 yapiniz ve 22 C° de fermante olmasini sağlayın.

Bugday malt ozleri %50 arpa %50 bugday veya benzeri oranlarda oluyo zaten %100 bugday maltindan yapilmiyo

1 Like

Bugün şişelendiler.
Her nasıl becermişsem, meğer 11.5 lt. kurulum yapmışım…
Kendime devasa kızsam da toplam litre dışında bir kayıp görmüyorum, hatta tamamen bir kazanım.

E-231 f.g.1012 (%6.4), schneider 1020 (%5.4) ile şişeye girdi.
1020 değer korkutmuyor değil ama plastik cooperslara birer tane doldurup gazlanmasını şişelerin sertliğiyle takip edeceğim. 1020 erken gazlanırsa kapakları hafifçe gevşetip fazla gazı kaçırtmayı düşünüyorum.

Aynı içeriği, 2 ayrı mayanın bambaşka hale sokması deneyimi anlatılmaz yaşanır. Inşallah 2. tadıma örnek ayırabilirim, bu deneyimin tadılması gerek.

Gazlanmamış halindeki fark e-231 muz ve gerilerden karanfil iken, schneider bangır bangır karanfil.

Ilk açılış 3 hafta sonra :beers:

7 Likes

Malum sebepten dolayı hepsi klozeti boyladılar…

İyi ki mayaları yıkadım, en kısa zamanda aynı deney tekrarlanacak.

1 Like

Havaların sıcak ve strafor kutumun dolu olduğu anıma denk geldi ama yılmak yok.
Deney tekrar no:2

Bu sefer 15.5 lt. 2 eşit parçaya bölündü, OG-1051.

1 Like

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım. :grinning:

4 Likes