S-04 maya profi̇li̇

Merhaba arkadaşlar,

Bira yapımında çok uzun süredir tecrübesi olmayan biri olarak, Bulabildiğim mayaları alıp 12 litre civarında ufak kurulumlarla deneme yanılmalarda kendimce bir tat profili çıkarmaya çalışıyorum. En son yaptığım basic bir reçetede SMASH de denebilir, S-04 maya kullandım. Fermantasyon sıcaklığını 15-18 aralığında tutdum. Şişede 1 hafta oldu ama dayanamadım bir tadına bakayım dedim. (Erken olduğunu biliyorum) Gazlanma beklediğim gibi çok azdı o konuda bir sıkıntım yok zamanla daha da oturur. Renkde fena sayılmaz. Ancak kokusu ilginç bir şekilde kötü geldi. Böyle nasıl tarif ederim bardağı ağzına götürdüğünüzde bile daha içmeden yağlı gibi değişik bir koku geldi. S-04 mayanın taf profili bu şekildemidir ? Yoksa zamanla aromada ve kokuda farkedilebilir bir fark oluşur mu ?

1 Beğeni

S-04 maya çökelmesi çok yüksek, 18-20 derecelerde hafif meyvemsi tad bırakan bi maya. Ev biracıları tarafından US-05 ile birlikte en çok kullanılan mayadır belkide. Reçetenizi, fermantasyon sürecenizi ve şişe saklama koşullarınızı bilmiyorum ama maya kontamine olmamışsa o dediğiniz kokunun mayadan gelmesi zor.

S-04 ü bir defa tam tahılda denedim. Çok hızlı çöken bir maya (bu tür mayaları tercih etmem). Şişeledikten 15 gün sonra bile doğru dürüst gazlanma yoktu(US-05 te üç gün sonra bile içime hazır hale geliyor). Sonra bütün şişelediğim biraları döktüm, iki tane açılmamış maya vardı onları da çöpe attım.

Çok yazık etmişsiniz.

8 Beğeni

Üzerine sifon çekmişsiniz sanki, yazı dilinden anladığım kadarıyla. Nedir bu hiddet hocam , mis gibi mayaları telef etmişsiniz. Bildiğim kadarıyla (yanlışta biliyor olabilirim) us05 in cokelmesi s04 den daha yüksek. O birada baska bir problem olmuş olabilir. Şu devirde s04=gram altın.

4 Beğeni

Ben S-04’ün çökelmesi US-05’ten daha yüksek diye biliyorum.

O zamanlar maya ucuzdu(o zaman dediğim 3-4 ay önce), bb den tanesi yaklaşık 10 tl den almıştım. Mayadan çok verdiğim emeğe acıdım. Keşke sifon çeksem, şişeleyip dökmek daha kötü. S-04 US-05 den daha fazla çökeliyor. Belki o yüzden gazlanması daha az olabilir. Bundan sonra yeni maya deneyeceksem ilk önce kit birasında denerim tam tahıl çok emek istiyor o yüzden hayal kırıklığıda daha fazla oluyor.

Kişisel görüş, damak tadı der saygı duyarım :raised_hand_with_fingers_splayed:

İç rahatlığıyla her ale tarifinde kullanılabilecek bir mayadır. 14 derece civarında dahi makul sürelerde ve minimum yan tat oluşturacak şekilde kullanılabildiği gibi, 18-20 derece bandında da meyvemsi tatlar üreterek çok güzel biralar yapar. Çökelmesi ve çökelme süresi mayanın tad profilinden tamamen alakasız olsa da madem üzerine konuşulmuş; kullandığım en iyi çöken mayadır. Kovanın dibinde sıkı bir tortu oluşturur ve neredeyse kayıpsız şekilde birayı şişeye/fıçıya almaya olanak sağlar. Dünyadaki bütün maya suşları kaybolacak fakat biri kalacak olsa gözüm kapalı seçeceğim mayadır.

Not: s-04spor

/edit
İnsanların mayanın tadını eleştirdiğini düşünerek yazmıştım fakat eleştirilen 15 gün içinde birayı gazlandırmamış olmasıymış. Buna çözüm olarak fıçı sistemine geçmeyi tavsiye edebilirim çünkü mayayı değerlendirmek için hatalı bir kıstas olduğunu düşünüyorum.

4 Beğeni

Şuan için koku güzel gelmese 1-2 hafta sonra gazlanmada oturunca en kötü ihtimalle ben bunu ölücü arkadaşlarıma içiririm yine de dökmem :slight_smile: Bakalım bekleyip görücez. Sonuçları tekrar güncelliyeceğim.
Bu arada mayanın çökelmesi gayet iyidi kova dibinde güzel bir tabaka oluşturmuştu.

15 gün dökmek için çok erken.
Çok yazık olmuş, taş gibi mayadır S04.

1 Beğeni

1 gönderiler var olan bir konu içinde birleştirildi: Yeni başlayan bizlere yardım

Benim favori mayamdır. Verdiği aroma hoş ve çökelmesi çok iyi. Şişe dibinde sıkıca kalmasıyla birayı iki bardağa paylaştırabiliyorsunuz. Yalnız bir kere hata edip cold crash yaparak şişelemiştim, gazlanma çok geç olmuştu, artık aksine şişelerken kovaya şerbet ekleyip hafifçe karıştırarak bir miktar mayayı dipten kaldırıyorum s04 kullandığım zaman.

14 günlük haliyle ilgili bir özet geçeyim istedim.
İlk başta gelen o değişik koku yüzde 50 oranında azalmış diyebilirim zamanla daha da azalıcağını düşünüyorum. Ama bu koku lezzetine yansımamış damakda o kokuya benzer bir aroma yok.
Gazlanma beklenin yarısı kadar. Sanırım cold crash yaptığım için olabilir. Zamanla artıcağını düşünüyorum.
Köpük dayanımı pek yok ama onuda bekliyordum zaten sadece pilsner malt kullanarak yapmıştım.
1 aylık olunca tekrar bir güncelleme yaparım.

1 aylıkken deniyecektim ama dayanamadım 3 hafta oldu bir tane daha açtım.
Güncellemek gerekti.
-Gazlanma olmuş.
-Başta gelen maya kokusu gitti denicek kadar az. Belki başkası olsa farketmez bile
-İlginç şekilde 2 haftada hiç köpük yokken 3. haftada baya bir köpük bitene kadar eşlik etti.

Bu hikayeden çıkarılacak ders ise her mayaya aynı bakmayıp bazen süre tanımak gerekebilir.

2 Beğeni

S-04 ün kendini ispatlamasına gerek yoktu zaten😉

7 Beğeni

Bir Us-05 değil bence ama geçde olsa geriden gelip toparladı :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de us-05 i tercih ediyorum cok hızlı gazlanıyor. Acelesi olanlar için bir haftada içime hazır.

Arkadaşkar elma ile armutu kıyaslıyorsunuz ama

2 Beğeni

Hocam elma armut olmaz bence. İkiside aynı markanın ale mayası sonuçta. Olsa olsa biri yeşil elma biri kırmızı elma olur. Ordan sonrasıda zevk meselesi