Roasted Barley Yapım günü

Güzel güzel Stout, Bock, Porter’lar yapabilmek için gerekli önemli hammaddelerden biri de “Roasted Barley”, kızartılmış arpa…
Baktım olacak gibi değil, sevgili @Durul’un bana verdiği arpalarla şu işe girişeyim dedim.
Öncelikle Balkonda hiç bir şekilde kullanmadığımız ve neden orada olduğunu bilmediğim bir küçük tüp olduğunu hatırlamam ve sevinmemle beraber, 20 TL ye küçük tüp doldurttum.
Soğutucu çantama 3 Adet bira koydum (Sierra Neada klon, American Pale ale ve Lıkır Pilsner). Eski bir tava, bez arpalar derken mangal alanına gittim.
Tüpü gerçekten sönmeyecek kadar kısık bir ateşte yaktım ve tam 2 Saat boyunca karıştırdım.
2 saat boyunca mangal alanının yanındaki parkta oturanlar Mısır ile başlayıp, kestane ile devam edip ewn son kahe kokuları aldıklarını iddia ettiler sırasıyla.
2 Saat bittiginde ise ben hem 3 biranın hem de arpaların mutuluğu ile hafif çakır evimin yolunu tuttum.
Arpaları da kese kağıdına koydum ve 1 ay sonra buluşmak üzere sözleştik…
resimler ekte

7 Likes

Ya bunu söylemeyecektim ama Akgün bizim bahçede altı yanmayan saçta kavurdu 10 dakika kadar…
Hahahahahahaha!
:smiley::smiley::smiley:

4 Likes

ya iyi de 10 dakikada oldu mu ? ayrıca kuzu gibi meledim kimde var diye…grrrrrrrrrr

Yok, olmadı tabii ki. Çünkü altında ateş yanmıyordu ama biz yavaş yavaş kavuruyoruz diye bakıp durduk. Sonra fark ettik ki altı yanmıyor. :slight_smile:

5 Likes

Hahaa aslında en iyisi altını yakmamak, bak sırlarımızı verdin şimdi :slight_smile:

3 Likes

Gayet güzel olmuş, tebrikler. :+1:

Önümüzdeki cumartesi bir aksilik olmazsa ben de balkonda mini fırında deneyeceğim. İlk denememde eski tavada, mutfak ocağında (evin bütün pencerelerini ve aspiratörü sonuna kadar açarak) yurtdışı tariflerde yaklaşık 1 saat söylendiği için, öyle yapmıştım. Ama sizin son fotoğraftaki renk ve homojenliği tutturamamıştım. Demek tavada 2 saat kavurmak gerekli imiş. Benim yaptığım daha çok sondan 3.fotoğraftaki gibi oldu. Yani “Roasted Barney” (kavrulmuş) yerine “Toasted Barney” (kızarmış) elde ettim. :grinning:

Guinness, reklam videosunda öyle abartıyor ki 230 derece olmaz az gelir, 235 de olmaz çok gelir, tam kıvam için 232 derece olacak diyor. :grinning:

Emektar mini fırınımı 232 dereceye ayarlayabilir miyim bilmem ama yaklaşık o derecelerde her 10 dakikada bir karıştırarak bir deneme yapacağım bu sefer. Bakalım benimki nasıl olacak.

1 Like

Fırında yapmak evet biraz zor… İlk defa yaptım ama galiba oldu…İlk seferden anladığım gerçekten olabildiğince kısık, tavada çok fazla arpa olmadan, devamlı karıştırmak…

Guiness 200 yıl önce 232 dereceyi nasıl ayarlıyormuş diye sorarım ben… Biz belki de 1800’lerdeki Guiness tadını yakalıyoruzdur :slight_smile:

5 Likes

Yine sanayi devrimi sonrası yav, tabi çalışanlarının yaş ortalaması 14 falandır :grinning:

232 değil, 232,4 olacak, yoksa var ya, birşeye benzemez, ona göre.

https://www.themadfermentationist.com/2017/06/19th-century-guinness-extra-stout.html
Buyur Akgün dostum, senin dediğin yılların guinness’i. Amcam kavrulmuş arpa değil, black malt kullanmış. Yani aşağı yukarı carafa III. Öyle olması da doğal, çünkü partigyle sonucu ilk şıra stout, ikinci porter oluyordu o yıllarda.

Abi nasıl meledin? nerede meledin? ben neden duymadım? Burada bulunmuyor diye 3 kiloluk sağlam bir stoğum var. Her isteyen aldı bir sen mi kaldın ya? Lütfen daha canhıraş mele bundan sonra, hani kurt dalmış gibi. :smiley:

3 Likes

elinize sağlık.
bir dahaki denemem porter ya da stout olacağı için soruyorum. elimde carafa1 var; arpa kavurmadan carafa1 ile bu tadı yakalayabilir miyim?
yakalayamazsam 18 litre fermantasyona alacağım bira için kaç gr kavrulmuş arpayı ne şekilde kullanmalıyım?

1 Like

%7 abv demiş yav… Nerde o eski guiness’ler :slight_smile:

1 Like

Var abi hala o. Bu foreign export türlerinin hepsi 7 ve üstü. Biliyorsun hepsi aynen coca cola gibi guinness’in Dublin’den gönderdiği “Guinness Özütü” sulandırılarak yapılıyor. Bildiğin kit yani. :smiley: Bir de, Jamaica ve Arjantin yapımı olanları taddım, birbirlerinden ve draughttan hissedilir derecede farklıydılar. söylenene göre tüm foreign extralar birbirinden farklıymış.

1 Like

:open_mouth:

Bizdeki fiçi giineslerde mi böyle yani abi? Valla ben hakliymişim o zaman bizim TT biralar bundan güzel demekle :smile:

Hayır Ali. onlar Draught. Ad yanıltıcı oluyor tabii. Foreign Export denilince adamların ihraç ettiği bira sanıyorsun doğal olarak ama bu sadece brewery denmez de, üretimhane açtıkları ülkelere gönderdikleri özütü içeriyor. Bizdekiler 4,2 ABV draught. Nitroyu doğru dürüst çalıştıramadıkları için öyle kötü oluyor.

3 Likes

Bir ay bekletmenin bir sebebi var mı acaba? Bir de bu kavurma sıcaklığı meselesi ciddi mi? Nasıl takip edebiliriz?

Bir ay bekletmenin amacı yanık aromaların yumuşaması, ancak şunu da söyleyeyim eğer yoğun kavrulmuş arpa veya malt kullanıyorsanız o birayı en az 3-4 ay ellemeyin ya da soğuk demleme yapın. 232 dereceyi yapabilen varsa süper ama çoğmuz tavada kavuruyoruz ve biramızı bayıla bayıla içiyoruz :slight_smile:

3 Likes

Peki bu uygulamada arpanın boyutunun vs bir önemi var mı yoksa yemlik herhangi bir arpa olur mu?

Nasıl bir tava kullanalım bu arada, tavaya ne oluyor bunlar olurken :slight_smile:

Ben normal yanmaz-yapışmaz taba kullandım. tavada bir hasar yok…

2 Likes