Rezistans yanığı nasıl temizlenir

Arkadaşlar selamlar. Dün 3 kafadarın California common tarifini kaynattım. Mayşeleme sırasında yarım saatligine dışarı çıkmam gerekti. Döndüğümde pompanın tıkanıp yandığını :persevere: gördüm. Mayşeyi bi yarım saat daha el yordamıyla karıştırarak süreci tamamladım. Bulaşık yıkama işine gelince bir acı gerçekle daha karşılaştım. Evet rezistansın etrafı yanık maltlar kaplanmış. Dün sıcak suyla biraz sünger yaptım ise yaramadı. Deterjan yaptım nafile. Pbw denemedim henüz ama tecrübe etmiş yada bilgisi olan sizlere danışmak istedim. Yanık rezistans hırpalamadan nasıl temizlenir

1 Beğeni

Geçmiş olsun, benim başıma gelmişti. PBW koyup bir gece bekletin, biraz çözülecek. Sabah temizleyin tekrar edin. Belli bir noktaya geldiğinde PBW ile kaynatırsınız. Ben böyle çözdüm.

2 Beğeni

Çok teşekkürler. Deneyip sonucu yazarım

1 Beğeni

merhaba,

Pbw dogru cozum, fakat reziztansda kabuk varsa, ona elektrik vermeyin, disardan kaynamis su koyun. Daha sonra kabuklarda hafif catlaklar olusacak. Oralari agac kabugu soyar gibi soyun. Iyice azaldiktan sonra reziztansi calistirin. 2-3 defada temizlenecektir, uzerinde siyah lekeler kalacak, ama onun bir etkisi yok. Gecmis olsun.

7 Beğeni

Direkt rezistans yanığıyla alakalı değil ama genelde kettle de kireç varsa limontuzu ile kaynatmak iyi çözüm oluyor. bunun yanında makine temizliği için hidrojen peroksit (H2O2) çok iyi çözüm, zaten kosla tarzı leke gidericilerin de kullandığı madde . ben biab yaptğımdan, torbayı da, malt sepetini de kazana koyup kaynatıyorum. kaynamaya başladığında 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit ekleyip 5 dk daha kaynatıyorum ve ertesi gün her şey tertemiz oluyor.

6 Beğeni

Bu bildiğimiz oksijenli su değil mi?

1 Beğeni

Arno aslında oluşturduğumuz şey biraz daha seyreltilmiş oksijenli su, oksijenli su yara temizlemede kullanılıyor genellikle, h2o2 kağıt beyazlatma, saç açma, temizlik (hatta vm in sattığı sıvı dezenfektan) v.b alanlarda kullanılıyor. elinize falan değerse zaten el bildiğiniz karnabahar görünümüne kavuşuyor ve bir süre yanıyor.
(eldeki o beyazlık kalıcı değil, yanma geçtiğinde o da geçiyor)

1 Beğeni

İyi kazan temizler mi bu malzeme @menegin

1 Beğeni

süper temizliyor

bu arada bu linke bakın

daha anlaşılır olacaktır.

1 Beğeni

Bunu mu alacaz kaç litre bu ? Kaç temizlikte kullanılıyor? Temizlik başına kaç ml yani :stuck_out_tongue_winking_eye:

örnek olsun diye baktım bunu buldum :slight_smile: altında nerelerde ne oranda kullanıldığı yazılmış.
bu konuda aslında direk bilgili ve ilgili iki isim var.
@Djindemir @Gulendam, ben liseye yeni başladığım sıralarda bununla tanıştım, itriyat deposunda. onun dışında temin ettiğim tavuk çiftliğinde müdürlük yapan veteriner abim var (birasever dir kendileri), onlar da kümes temzliklerinde dezenfekte etmek için kullanıyorlarmış.

2 Beğeni

Kümes önemli bak bana da faydası olur bunun

1 Beğeni

Pbw yi yaklaşık 2 buçuk günden beridir pompa ile devirdaim ediyorum. Bir iki kez süngerle denedim biraz daha iyi ama hala temizlenmiş değil. Fırsat bulabilirsem bir de sevgili hozkan beyin önerdiği gibi sıcak suyu dökerek deneme yapıcam. O da çözüm olmazsa dunkel in dedigi gibi kaynatmaya geçerim
güncelleme atarım

Can sıkıntısı. Umarım hallolur @Hsn

1 Beğeni

Dün aksamı rezistans yanığı temizligiyle geçirdim inanılmaz keyif aldım :anguished:

2 buçuk gün kadar pompayla pbw devirdaimi yapıp birkaç kez süngerle denemeler sonunda değişen pek bişey olmayınca

akşam 3 kez su ısıtıcı ile kaynamış su döküp bekleyip süngerle dim. Epey temizlesem de yinede olması gerektiği gibi olmadı.

Son olarak pbw ile kaynatma kaldı. Yaklaşık yarım saat kaynatma yaptım. Ardından biraz soğumasını bekleyip süngerle temizleme çalıştım. Bütün yanığı çıkaramasamda epey bir başarılı oldum sanırım. 2 kıvrımda temizliği sağlayamadım ama artık ne parmaklarımda derman ne de zihnimde bu iş için motivasyon kalmadı. Zamana bırakmaya karar verdim

1 Beğeni

Geçmiş olsun, sevindim sizin adınıza. Diğer kıvrımlardaki lekelerde sıkıntı yaratmayacaktır.

@Tokio Teşekkürler. Aslında kaynatma yaptığımız için sağlık açısından çok problem olmayacaktır muhtemelen ama yanık rezistans her kaynatmanın ardından daha çok malt yapıştırır diye öngördüğüm için bu kadar uğraştım.

Bu tecrübeyi de paylaşarak süreci belki faydalı olur diye paylaşmak istedim. Destek veren yardimci olan herkese özellikle de @Dunkel
Ve @hozkan a çok teşekkürler

3 Beğeni

Kullanmadığınız günlerde ara sıra içine pbw’li sıcak şu koyun öylece bir köşede bırakın. @hozkan kaynatmayın demiş bir bildiği vardır, benim teknik bilgim kısıtlı, yanlış yapmış olabilirim ben kaynatmıştım. Zamanla o kalanlar da dökülecek. Kendinizi helak etmeyin, çıkıyor zamanla. Rica ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Gizli rezistanslı kazana geçmemdeki en büyük sebeptir bu yanık temizleme mevzusu. Ben 22 litrelik kazan kullanırken cif ile temizlerdim. 1 saate ilk günkü gibi olurdu. Ancak bu işi rezistansı söküp yapardım. Güzelce durulayınca tertemiz oluyor. Kazanı aldığım yer limontuzu ile kaynatarak temizle demişti ama hiç denemedim

abi benim kazanın hala dibi tutuyor, gerçi çok uğraştırmıyor ama sıcak su+telle iki dakikada çıkıyor. sende de oluyor mu?