Rezistans Seçimi

Rezistans araştırması için nette dolaşırken popüler alışveriş sitelerinde verdiğimiz ölçülere göre fritöz rezistansı üretip gönderebilen mağazalarla karşılaştım. 30lt paslanmaz çelik yayvan tencerem için portatif olarak kullanabileceğim 2700w’lık bir rezistans kestirip kablolamasını yapsam (kablo-fiş) kaynatma için uygun, verimli, yeterli olur mu? Teşekkürler…

1 Beğeni

yeterli olur hocam, ben zafer bey’in kazanını kullanıyorum 40 litre hacimli kazan için 2500w kullanmış bu bile yeterli oluyor, kaldı ki kaynatmada gücü 1800wattlara kısıyorum.

1 Beğeni

Daha önce de termostatı denerken denemiştim önceki gönderilerden hatırlarsanız. Hem el rezistansı hem de elektrikli ocakla kaynatmaya çalıştım ama kaynatamamıştı. İkisi de 1500watt idi ve 1.30 saat geçmesine rağmen kaynamadan sadece kaynama sınırında kaldı. 2700 watt uygun olup olmayacağı da bu deneme sonrası kafamı karıştırdı. Çok mu az mı geleceği konusunda halen kararsızım. Acaba 2000-2200 watt yaptırıp stc-1000 ile de ısı kontrollü kullansam verimli olur mu acaba?

1 Beğeni

https://m.n11.com/fritoz-rezistansi-imalati-P177357303

Böyle bir model. Vereceğim ölçülere ve watt’a göre üretecekler…

1 Beğeni

stc ile gücü kısamazsınız hocam, sabit güçte çalışır eğer kastınız bu ise. sadece sıcaklığı kontrol edebilirsiniz. Ama ısı kontrolü için harici bir termostat kullanmayacaksanız zahmetli olur her halükarda. Güç sorun değil sabit güçte de kullanırım diyorsanız 2000w yaptırın hatta 1700-1800 civarı yaptırın daha iyi, gereksiz elektrik sarfiyatı ve fazla buharlaşan suyun önüne geçersiniz.
Edit: Kontrolcu olarak dimmer+stc yaparsanız gücü kontrol edebilirsiniz ama biraz kablo karmaşıklığı olur daha kompakt bir şeyler isterseniz pid daha uygun olur bence.

1 Beğeni

Evet arada herhangi bir şey olmadan fişi takıp dümdüz kullanmayı düşünüyorum sadece kaynatma için. 1700-1800’de kaynama verimli olur mu ki? Çünkü bu güçte olan, işimi görebilecek çok daha makul fiyatta rezistanslar var…

1 Beğeni

olur hocam, diyorum ya kaynatma esnasında gücü zaten bu civarlara kısıyorum üstelik zafer beyin kazanı gizli taban olduğu için, sizin baktığınız rezistanslara kıyasla ısıyı iletmede biraz kaybı bile oluyordur ki gözlemlerimde bu yönde, gizli tabanlar direk sıvıyla temas eden rezistanslara göre geç ısıtıyor.

1 Beğeni

1500 wattlık ısıtıcı ve el resistansıyla aynı anda denememde sonuç alamayınca 2000watt tek resistans için bi çekince geldi doğrusu. 30lt için 2000 watt prize takıldığında çok aşırıya kaçmadan kaynatır diyorsanız siparişi verdim gitti…:blush::+1::raised_hand::beer:

Gerçi yarın elektrikçi abilere soracağım ama bunun kablolaması nasıl olur? Toprak kablo ve fiş ile çalıştırılabilir mi yoksa araya elektrik için devre falan lazım mı? Toprak bağlanacak bi hat falan göremiyorum da… :blush::raised_hand:

1 Beğeni

Hocam zaten toprak hatti için uzerinde baglanti yeri olmasi gerekmiyor. Faz ve notr uclari baglarsiniz yerleri onemli degil, atiyorum fazi saga da baglasaniz olur sola da. Toprak icin prize giden kablonun topraklama renginde olanini şase alabilecek iletken bir yere vidalayin. Bazi rezistanslarin uzerinde olabiliyor vida yeri bazilarinda da olmuyor cok sorun degil kazan zaten celik,aluminyum v.s oldugu icin her yeri iletken :grinning:

1 Beğeni

Hep tüp kullanınca işte cahil kalmışız :blush:. Bi 2000w deneyelim bakalım. Verimsiz olması durumunda iade seçeneğini falan da soracağım mağazaya. Olumlu bakarlarsa iyi olur…:blush::+1::raised_hand::beer::beer:

1 Beğeni

Bir de bu 3 kafadarın elektrikli kazan yapımı videosu bu güç konusunda kafamı karıştırdı. 40lt bir kazana 5500w bir rezistans takıyorlar.

Gerçi onlar sizin de bahsettiğiniz gibi pid kullanıyorlar. Galiba güç fazla olduğunda pid ile düşürüyorlar. İyi de 40lt için 2500w fazla bile gelecekken neden 5500w? Zevkler ve renklerin tartışılmaması ile alakalı mı? :blush::raised_hand:

Edit: Biraz daha gezerken aklıma bir voltaj kontrol aparatı ile rezistansın gücünü arttırıp azaltabilme fikri geldi ve şöyle bir aparat buldum:

https://www.robitshop.com/urun/regulator-ac-220v-4000w-dimmer?gclid=EAIaIQobChMIyf7yvIq55gIVhLHtCh1YbQVVEAYYASABEgI3ivD_BwE

Araya bunu da monte edersem galiba rezistansın gücünü de kontrol altına alabileceğim. Böylece 2500-2700 watt’lık bir rezistans almak da problem olmaz diye düşünüyorum…:blush::raised_hand:

1 Beğeni

dimmer tamda sizin linkini attığınız ürün hocam :smiley:
3kafadar kettle rims sistemi için o kazanı yapmıstı sanırım, çabuk ısıtma, zamandan kazanma, şiddetli kaynatma v.s. gibi sebeplerden dolayı yuksek güç tercih etmiş olabilirler ama kaytnatmada direk 5500 kullanacaklarını sanmıyorum, pid ile kısıyorlardır, zaten ev sigortasını değiştirmeden 5500 kullanmanız mümkün değil, hele ki eski bir tesisat varsa evde aman aman.

1 Beğeni

Slmlar. Bende bu konularin cahili biri olarak 70 litrelik bir kazan icin nasil bir rezistans kullanmaliyim. Gucu ev tesisatina uygun 70 litre gibi buyuk bir hacimde is gorecek ve mayseyi yakmayacak vs. Saygilar

70 litre de pek mayse yakma şansınız yok zaten, ev şartlarında en fazla 4000w civarında rezistans kullanabilirsiniz. Hatta 2x2000 gibi alıp takmak daha mantıklı olacaktır. Ayrı ayrı kontrol edersiniz. 4000w tam sinir sayılacak bir güç, kablolama ev tesisat kablolarının da sağlam olması gerekir. Mümkünse direk buatdan 2.5 Luk kablo ile hat çekin , araya 20 amperlik bir sigorta takın derim.

Elektrikli ocak ile kazanın içindeki rezistans bir olmaz yalnız. Ocakta çok fazla kayıp olur. 30 lt için 1700 1800 Watt çok rahat yetecektir. Ben 23 lt kazanımda 1500 Watt ısıtıcı kullanıyorum gayet yeterli. Daha fazla olursa mayşe yakma ihtimali doğacaktır veya dimmer ile kısmanız gerekecek. Rezistans özel yapılacaksa mümkün mertebe verimi artırmak için geniş bir yüzey alanı olacak şekilde yaptırın.

2 Beğeni

Suan kucuk bi cay makinesini kullanacagim zaten ama keyif alirsam buyuk bir sistem yapmak istiyorum. O zaman duzenegi iyi kurmak lazim sorun yasamamak adina. İlgunize tesekkur ederim.

lyna’nın dediğine katılıyorum, elektrik daha efektif bir ısıtma sunuyor ozellıkle gizli rezistansa kıyasla açık rezistansta fark yaratıyor, ayrıca yukarıda dediğim gibi hem fazla buharlaşan suyun hem de gereksiz elektrik sarfiyatının onune geçılmıs olur pid,dimmer kullanılırsa.
@Bozirik hocam ayrı bir kablo ile ugraşmanıza gerek yok en azından 4kw için, kullanacağınız bina çok eski değilse (25-30 senelik) yönetmelik gereği (maliye düşürmek için malzemeden kısılmadığını varsayarsak) prizlerde minimum 2,5luk tek damar kablo kullanılır, aydınlatmada 1,5luk tek damar. Mutfak prizleri istisnadır ısıtıcı ve fırın kullanıcağı için kablo kesiti yuksek tercih edilir, fırın prizi 4mm tek damar sigortası da 25 amper olur. Mutfaktaki diğer prizlerin ise sigortası 20 amperdir, tabi fırın için ayrı sigorta konulduysa ki konulması gerekiyor normalde. Banyoda da su ısıtıcısı için yine yüksek kesit ve amper kullanılabılıyor. Bunların dışında standart ev sigortası 16 amper yine 2,5luk tek damar kablodur. Sigortalarınızı tam olarak bilmediğim için olması gereken üzerinden yazıyorum siz yine de hangi sigortanın hangi odaya bağlı olduğuna dikkat edin ve yüksek sigortalarınız neredeyse -banyo,mutfak gibi- orası dışında bir yerden elektrik alacaksanız 3500watt uzerıne çıkmayın ya da sigortasını değiştirin mesela 20 amperlik bir sigorta alırsanız 2,5luk tek damar kablo 3500 wattı rahat taşır fazlası için riske atmaya gerek yok, daha kalın kesitli kablo kullanmalısınız.

3 Beğeni

Arkadaşlar yazmışlar, ben de kendi tecrübemle onlara katılıyorum, 4000watt falan çok fazla.
Genelde bir şey alırken büyük seçerim, bu sefer de öyle yaptım ve 50 litrelik kazanma takmak için 4500wattlık rezistans aldım. 2.5luk kablo kullanmama rağmen kablo acayip ısındı. Muhtemelen rezistansın borularından birinin bağlantısını söküp 3000 watt olarak kullanacağım :slight_smile:

1 Beğeni

hocam aman diyim dikkat edin 4500w için 4lük kablo kullanın tabi tesisat kablosunu da değiştirmeniz gerekiyor ince ise, yalnız ben mı yanlıs anladım bilmiyorum; ama borularından birinin bağlantısını sokmek derken aldığınız rezistansta birden fazla mı faz girişi olduğunu kastettiniz?

zaten deneme amaçlı çalıştırmıştım, ısındığını görünce tekrar çalıştırmadım bile. hala tam tahıla geçiş sürüyor, çok yavaş ilerleyebiliyorum. Bu bile sorun oldu mesela.şu an malt sepeti yaptırıyorum, ucuz olsun diye değişik bişey tarif ettim ustaya, bakalım ortaya ne çıkacak :slight_smile:

Rezistansın bağlantısı şöyle:

Bir grup zaten birbirine bağlı geliyor, diğerlerini de ben birbirlerine bağlayarak birine faz birine nötr bağlamıştım. Ölçü aletim var, kısa devre ve direnç ölçümleriyle bir tanesini iptal edeceğim.

1 Beğeni